שחזור מידע וסיכונים למידע שנאגר במחשב

המחשב מלווה אותנו בפעילות היום יומית שלנו אם זה בעבודה או בבית ואנחנו נוהגים לאגור בו מידע רב וחשוב - קבצים, מסמכים, מיילים, תמונות, סרטוני וידיאו משפחתיים ועוד. לאורך השנים האחרונות מחשבים הותקפו על ידי וירוסים שונים, כגון וירוסים שמוחקים את תוכן הדיסק או פוגעים פיזית במחשב. בשנים האחרונות ישנה מגמה שכיחה של התקפות האקרים שמטרתם היא לסחוט כסף באמצעות תוכנות המצפינות את כל המידע שבמחשב. במידה ולא ישולם הכופר הנדרש הקבצים יישארו נעולים או יימחקו לצמיתות. הבעיה בתוכנות כופר היא שלרוב לא ניתן לשחזר מידע. וגם אם ניתן לשחזר בצורה זו או אחרת השחזור יהיה ברמת קובץ אחד בכל פעם, דבר שיגזול הרבה מאוד זמן ויהיה יקר מאוד. לעיתים המידע לא נגיש כאשר מערכת ההפעלה של המחשב איננה תקינה או כאשר הדיסק הקשיח נפגם.

                                     טיפול בדיסק קשיח

מה לעשות ואיך ניתן להגן ולשמור על המידע החשוב שיש לכם במחשב?

ישנם מספר דברים שביכולתכם לעשות כדי לסייע לכם לשמור ולהגן על המידע שבמחשב שלכם:

שימוש באנטי וירוס וביצוע עדכונים שוטפים

התקינו אנטי וירוס בעל רמת מהימנות גבוהה ודאגו שיהיה מעודכן. תוכנות אנטי וירוס לא מונעות במאה אחוזים את ההתקפות אך הן מסייעות למנוע את ההדבקה בוירוסים ברוב המקרים.

                                            תוכנת אנטי וירוס

דאגו לעדכן את המחשב שלכם ובמיוחד את מערכת ההפעלה שלכם בעדכונים השוטפים. כל החברות המפתחות תוכנות שולחות עדכונים מפעם לפעם שאמורים לחסום פרצות שהאקרים משתמשים בהן כדי לתקוף את המחשבים. כדי לעדכן את "חלונות" לחצו קליק ימני על "המחשב שלי" - "מאפיינים" - וחפשו "windows update".

בצעו גיבויים

דאגו לעשות גיבוי על דיסק חיצוני ולאחר הגיבוי דאגו לנתק את הדיסק החיצוני מהמחשב ולשים אותו במקום שמור.

                                     דיסק חיצוני לגיבוי

 

אם ניתן, דאגו לעשות גיבוי נוסף על דיסק חיצוני נוסף או על גבי DVD למקרה שהדיסק הקשיח שבמחשב ייפגם.

גיבוי בענן זו אפשרות נוספת שניתן להשתמש בה כדי לגבות את המידע החשוב לכם. כדאי לזכור שבגיבוי בענן, כמו כל דבר בענן, לא כדאי לשים דברים שלא רוצים שיגיעו לידיים הלא נכונות במקרה של פריצה לשרתי הענן.

                                            גיבוי בענן

 

התנהגו בזהירות רבה עם מיילים ותוכנות שליטה מרחוק

קיבלתם מיילים עם קבצים מצורפים - אם אינכם מכירים את כתובת המייל שממנה שלחו לכם את המייל אל תפתחו את הקבצים המצורפים. לא משנה כמה מפתה או מפחידה הכותרת במייל.

 

                                זהירות - מיילים מכתובת לא מוכרת

קיבלתם מיילים עם הפניות לאתרים - היזהרו מללחוץ על הקישורים לאתרים האלה. יתכן כי מדובר באתרים המדביקים את המחשב בווירוסים או כופרות. קיבלתם הודעות על פריצה לחשבונות הבנק שלכם, לחשבון שלכם ב- PayPal או בכל אתר אחר - הימנעו מללחוץ על הלינק המצורף למייל. היכנסו ישירות לאתר הבנק או לחשבון ה- PayPal שלכם דרך הדפדפן שלכם ובידקו את מצב הדברים בו, או שנו את הסיסמאות משם. לעולם אל תלחצו על הלינקים בתוך הודעת המייל - יתכן שמדובר בפישינג.

אם אתם משתמשים בתוכנות לשליטה מרחוק כמו Teamviewer, AMMY או כל תוכנה אחרת לשליטה מרחוק כדאי לכבות אותה בתום השימוש ולא להשאיר אותה פעילה. האקרים סורקים כל הזמן את הרשת כדי למצוא תוכנות כאלה כשהן פעילות, מכיוון שהם מנסים להתחבר אליהן ובאמצעותן לחדור למחשב הנשלט מרחוק. אם אתם צריכים להתחבר מרחוק למחשב בבית או בעבודה תדאגו לכך שסיסמת ההתחברות שלכם תהיה קשה לפיצוח כך שהיא תכיל גם אותיות, מספרים וסימנים שאין בהם לוגיקה ברורה לאדם אחר אודותיה.

הגנו על המחשב מפני הפסקת חשמל וברקים

אם ניתן התקינו אל-פסק ומגן ברקים שישמרו על כך שהמחשב לא יפול בעת הפסקת חשמל ויגרום לתקלה במערכת ההפעלה, או חמור יותר, יפגע בהגדרות של הדיסק הקשיח. פגיעה בדיסק הקשיח עלולה לגרום לכך שהדיסק הקשיח לא יזוהה ויהיה צורך לפרמט אותו ובכך לאבד את כל המידע והתוכנות שבדיסק הקשיח.

                           הגנה על המחשב מפני ברקים והפסקת חשמל

 

לסיכום, ככל שתשכילו לשמור ולהגן על המידע שבמחשב שלכם תוכלו להימנע מהוצאה מיותרת ויקרה על כופר או שחזור מידע. מרבית צעדי המנע והפעולות הנדרשות אינן צורכות מיומנות גבוהה בתפעול מחשבים או תוכנות, אלא הם ברמת המשתמש ואופן התנהלותו באופן שוטף מול הסיכונים.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

מדור פרסום מתוך אינדקס מתקינים וספקי שירות באתר securiTip

        מתקיני מערכות אזעקה שעומדים בקריטריוני הסף של אתר securiTip

 

אספקת שירותים בתחומי סייבר סקיוריטי

שחזור מידע

אבטחת מידע

מניעת וגילוי פריצה למחשבים

חקירות סייבר וראיות דיגיטליות

חקירות סלולר וסמארטפונים

חוות דעת מומחה מחשבים ואינטרנט