טיפים לאדריכלים ומעצבי פנים שעוסקים בנגישות והנגשה לצורך הנגשת מטבח ופינת אוכל בבית או דירה עבור מוגבלי ניידות או קשישים

הטיפים מיועדים לאדריכלים ומעצבי פנים שעוסקים בביצוע שיפוץ, בנייה והתאמת מטבח ופינת אוכל בבית או בדירה של מוגבלי ניידות או קשישים. הטיפים עוסקים בהנגשת המטבח ופינת האוכל כך שמוגבלי ניידות או קשישים יוכלו לקיים את אורח חייהם העצמאי באופן המירבי תוך צמצום התלות באחרים. הטיפים מתמקדים בפתרון אדריכלי וטכנולוגי משולב להנגשה, שנותן מענה למצב העכשווי של מוגבל הניידות או הקשיש וגם נותן מענה למצב עתידי שבו האדם יכול להתנייד אך ורק באמצעות כסא גלגלים.

מטרת השיפוץ, הבנייה וההתאמה

מטרת השיפוץ וההתאמה להנגיש את המטבח ופינת האוכל כך שיאפשרו לאדם בעל מגבלת ניידות או לקשיש לקיים אורח חיים עצמאי תוך צמצום התלות באחרים. כלומר, לאפשר לו לבשל, לאכול ולנקות את המטבח ופינת האוכל באופן בטוח ונוח. עבור חולי אלצהיימר צריך ליצור סביבה בטוחה במטבח שתמנע התלקחות שריפה בשל שכחה שלהם דבר מה על הכיריים מבלי לכבות את האש. 

פתרון אדריכלי וטכנולוגי להנגשה

בתכנון וביצוע שיפוץ והתאמת המטבח ופינת האוכל כאשר עוסקים בהנגשת המטבח צריך לתת מענה עכשווי ויתכן גם למצב עתידי שבו האדם מתנייד אך ורק עם כסא גלגלים. עבור אדם המתנייד עם כסא גלגלים חייב להיות מרחב נוח למעבר עם הכסא בתוך החלל של המטבח ופינת האוכל. לצורך הנגישות חשוב להתאים את גובה הארונות לגובה הישיבה על כסא הגלגלים שהוא 60 ס"מ. בארונות רצוי להתקין סלסלות ויחידות מדפים נשלפים. כדאי להעדיף שימוש במגירות פנאומטיות, מכיוון שהן ניתנות לפתיחה וסגירה בקלות ויש גישה נוחה לחלק הפנימי שלהן. יש מגירות שנפתחות בלחיצת כפתור. ניתן לעשות שימוש במתקנים חכמים שיורדים ועולים באמצעות מנגנון חשמלי הנשלט באמצעות שלט ובכך מקל על הנגישות.

את משטח העבודה, הכיור והכיריים מומלץ להתקין בגובה אחיד ובהתקנה שטוחה. גובה אחיד מאפשר גרירת כלים כבדים על המשטח, במקום להרים אותם. לצורך ההנגשה בתכנון וביצוע שיפוץ והתאמת המטבח גם את הכיור צריך להנמיך וליצור חלל מתחתיו כדי שאפשר יהיה להיכנס עם כסא הגלגלים מתחתיו. את הכלים והמצרכים הנדרשים תכופות צריך לשים במקום נגיש. עבור אדם המתנייד באמצעות כסא גלגלים רצוי לעשות שימוש במקרר חצוי לאורך. כך יתאפשר לאדם בכסא הגלגלים להשתמש במקפיא, במקרר ובמדפים בהתאם לטווח ההגעה שלו.

הרצפה הסמוכה לכיור עלולה להיות רטובה. לכן אם לא מתקינים במקום אריחים מסוג "אנטי סליפ" כדאי לעשות שימוש במדבקות נגד החלקה. כדי לתת מענה לסיכון האש שיתכן וחולי אלצהיימר עלולים לגרום צריך להתקין גלאי עשן ביתיים מעל אזור הכיריים.

לצורך ההנגשה בתכנון ריהוט פינת האוכל לאדם המתנייד באמצעות כסא גלגלים צריך להתאים את גובה השולחן לגובה הישיבה בכסא גלגלים (כ- 60 ס"מ). עומק השולחן צריך להיות לפחות 50 ס"מ ופנוי ממכשולים מתחתיו כדי לאפשר כניסה עם כסא גלגלים מתחתיו. אם פינת האוכל מיועדת לאדם מוגבל הליכה צריך להתאים את גובה הכסא כך שהישיבה והקימה ממנו תיעשה באופן בטוח.

לסיכום, הטיפים מיועדים לאדריכלים ומעצבי פנים שעוסקים בביצוע שיפוץ, בנייה והתאמת מטבחים ופינות אוכל בבית או בדירה לצורך ההנגשה שלהם עבור מוגבלי ניידות או קשישים. הטיפים עוסקים בהנגשה תוך כוונה לתת מענה עכשווי ויתכן גם למצב עתידי שבו האדם מתנייד אך ורק עם כסא גלגלים.

 

לשימושך, מובאת סדרת טיפים לשיפוץ, התאמה ובניית הבית או הדירה לצורך הנגשתה עבור מוגבלי ניידות וקשישים:

טיפים של securiTip לשיפוץ והתאמת סביבת הבית והכניסה אליו לצורך הנגשתם עבור מוגבלי ניידות וקשישים

טיפים של securiTip להנגשת מפלסים או מדרגות בתוך הבית עבור מוגבלי ניידות וקשישים

טיפים של securiTip להנגשת דלתות ופתחים בתהליך שיפוץ, התאמה ובניית הבית או הדירה עבור מוגבלי ניידות וקשישים

טיפים של securiTip להנגשת חדר רחצה בתהליך שיפוץ, התאמה ובניית הבית או הדירה עבור מוגבלי ניידות וקשישים

טיפים של securiTip להנגשת שירותים בתהליך שיפוץ, התאמה ובניית הבית או הדירה עבור מוגבלי ניידות וקשישים

טיפים של securiTip להנגשת חדר שינה בתהליך שיפוץ, התאמה ובניית הבית או הדירה עבור מוגבלי ניידות וקשישים

טיפים של securiTip להנגשת מטבח ופינת אוכל בתהליך שיפוץ, התאמה ובניית הבית או הדירה עבור מוגבלי ניידות וקשישים

טיפים של securiTip להנגשת פרוזדור וממ"ד בתהליך שיפוץ, התאמה ובניית הבית או הדירה עבור מוגבלי ניידות וקשישים

טיפים של securiTip לשימוש במתגים חשמליים (מפסקים, שקעים) ובית חכם כחלק מפתרון ההנגשה

טיפים של securiTip לאדריכלים ומעצבי פנים העוסקים בהנגשה לצורך הפחתת סיכוני תאורה וסנוור השמש בבית ובסביבתו הקרובה

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

מדור פרסום מתוך אינדקס מתקינים וספקי שירות באתר securiTip

        מתקיני מערכות אזעקה שעומדים בקריטריוני הסף של אתר securiTip

 

הנגשה של הבית וסביבתו הקרובה

הערכת תפקוד

ייעוץ לבני משפחה ולמטפלים

ייעוץ לאדריכלים ומעצבי פנים

 

 מדור פרסום מתוך קטלוג המוצרים באתר securiTip

קטלוג מערכות אזעקה אלחוטיות וקוויות

מוצרים ואביזרים לחדרי רחצה ושירותים

ריהוט סיעודי

עזרים לישיבה ולקימה ומעקות למיטה

ניידות, מעברים והעברות

פתרונות חכמים להנגשה ביתית

מצלמות אבטחה לבית, גלאים, לחצני מצוקה ושעוני מעקב

עזרים להרמה, להלבשה ולהנעלה

פתרונות נגד החלקה

מכשירי כושר ושיקום