טיפים לאדריכלים ומעצבי פנים שעוסקים בנגישות והנגשה לצורך הנגשת חדרי שינה וארונות בבית או בדירה עבור מוגבלי ניידות או קשישים

הטיפים מיועדים לאדריכלים ומעצבי פנים שעוסקים בביצוע שיפוץ, בנייה והתאמת חדר השינה וארונות בבית או בדירה של מוגבלי ניידות או קשישים. הטיפים עוסקים בהנגשה שנועדה לאפשר את שגרת החיים בחדר השינה תוך כוונה לצמצם את הסיכון להתרחשות נפילה מהמיטה או בחדר השינה. הטיפים גם עוסקים בפתרון אדריכלי להנגשה שמבוסס על תכנון גודל החדר בהתאם לגודל המיטה או המיטות. בנוסף, הטיפים מתייחסים להנגשה של הארונות בחדר השינה.

מטרת השיפוץ, הבנייה וההתאמה

בהנגשה מטרת השיפוץ וההתאמה לאפשר את שגרת החיים בחדר השינה תוך צמצום הסיכון להתרחשות נפילה בחדר או מהמיטה. זאת מכיוון שמעבר ממצב ישיבה למצב שכיבה במיטה ומשכיבה לעמידה צורך מאמץ רב מאדם בעל מגבלת ניידות וכך גם לגבי קשיש. בהנגשה צריך לדעת שכאשר האדם במצב סיעודי הוא נאלץ לשהות זמן רב במיטה. מיטה רגילה לא מתאימה לאדם סיעודי ועשויה להחמיר את מצבו. קיים סיכון לנפילה מהמיטה תוך כדי השינה ולכן צריך להתקין בצדי המיטה מעקה. יש מצבים בהם רק אחד מבני הזוג סובל ממגבלה שמחייבת שימוש במיטה סיעודית, אבל בני הזוג רוצים להמשיך לישון ביחד במיטה זוגית. ניתן לאפשר זאת באמצעות מיטה סיעודית חשמלית מתכווננת עם משטחים נפרדים. לשומרי שבת ניתן לעשות שימוש במנגנון כוונון מכני. בנוסף, מטרת ההנגשה היא לאפשר לאדם קיום חיים עצמאיים באופן המירבי בתוך המרחב של חדר השינה. כמו כן, מטרת ההנגשה ליצור סביבה בטוחה בחדר השינה לחולי דמנציה בכלל ולחולי אלצהיימר בפרט. היות שחולה אלצהיימר יכול לצאת מהמיטה ולשוטט בבית ואף לצאת מהבית או הדירה ו"ללכת לאיבוד", צריך למנוע זאת.

פתרון אדריכלי להנגשה

לצורך ההנגשה צריך לתכנן את גודל החדר בהתאם לגודל המיטה או המיטות. גובה המיטה צריך להיות מותאם לאדם באופן ספציפי. בעת הצורך להתאים את גובה המראה לאדם בכסא גלגלים. באם יש ארונות בחדר השינה רצוי שהם יהיו עם דלתות הזזה. ניתן לשלב מנגנוני בקרת כניסה וחיישנים לצורך פתיחת הדלתות. חשוב להקפיד שאין כבלים על הרצפה ובאם יש שטיחים לבחון אפשרות לא לעשות בהם שימוש, או אם הוחלט להשאיר אותם, אזי צריך לעגן אותם אל הרצפה על מנת שלא יזוזו תוך כדי הדריכה עליהם ויגרמו לאובדן שיווי משקל ונפילה של האדם הדורך עליהם.

הערה: על מנת להקל על שליפת האביזרים והבגדים מהארונות, להכניסם פנימה ולתלות אותם ניתן להשתמש ביד עזר (מקל שבקצהו ידית שמאפשרת אחיזה בצורת לפיתה של האביזר).

                           יד עזר

יד עזר

 

פתרון טכנולוגי להנגשה

כדי לצמצם את הסיכון של "הליכה לאיבוד" של חולי אלצהיימר לאחר שהם יוצאים מהמיטה במהלך הלילה (כאשר ההשגחה הצמודה גם של מטפל צמוד למעשה לא קיימת) אפשר לעשות שימוש במצלמות אבטחה בהן מותקנת וידאו אנליטיקה. בוידאו אנליטיקה אפשר להגדיר כללים, כמו חציית קו וירטואלי (קו שמתחם את קצוות המיטה) בשעות מסויימות יוצרת חיווי שמפעיל באופן אוטומטי מערכות בקרה ופיקוח (כגון, נעילה אוטומטית של דלת הכניסה לבית כאשר מותקן בה מנעול חשמלי / אלקטרוני; הפעלת אזעקה; שידור תמונה ב"זמן אמת" באמצעות אפליקציה אל בני משפחה ואם המצלמה מחוברת למוקד בקרה אזי שידור אל מוקד הבקרה שמפעיל מערך של "מוקד רואה").

            דוגמא לחציית קו וירטואלי

 חציית קו וירטואלי המוצג בוידיאו אנליטיקה

לסיכום, הטיפים מיועדים לאדריכלים ומעצבי פנים שעוסקים בביצוע שיפוץ, בנייה והתאמת חדרי שינה בבית או בדירה לצורך ההנגשה שלהם עבור מוגבלי ניידות או קשישים. הטיפים עוסקים בהנגשה תוך כוונה לאפשר לאדם שמוגבל ניידות ולקשיש לקיים חיים עצמאיים באופן המירבי בתוך המרחב של חדר השינה המונגש.

 

לשימושך, מובאת סדרת טיפים לשיפוץ, התאמה ובניית הבית או הדירה לצורך הנגשתה עבור מוגבלי ניידות וקשישים:

טיפים של securiTip לשיפוץ והתאמת סביבת הבית והכניסה אליו לצורך הנגשתם עבור מוגבלי ניידות וקשישים

טיפים של securiTip להנגשת מפלסים או מדרגות בתוך הבית עבור מוגבלי ניידות וקשישים

טיפים של securiTip להנגשת דלתות ופתחים בתהליך שיפוץ, התאמה ובניית הבית או הדירה עבור מוגבלי ניידות וקשישים

טיפים של securiTip להנגשת חדר רחצה בתהליך שיפוץ, התאמה ובניית הבית או הדירה עבור מוגבלי ניידות וקשישים

טיפים של securiTip להנגשת שירותים בתהליך שיפוץ, התאמה ובניית הבית או הדירה עבור מוגבלי ניידות וקשישים

טיפים של securiTip להנגשת חדר שינה בתהליך שיפוץ, התאמה ובניית הבית או הדירה עבור מוגבלי ניידות וקשישים

טיפים של securiTip להנגשת מטבח ופינת אוכל בתהליך שיפוץ, התאמה ובניית הבית או הדירה עבור מוגבלי ניידות וקשישים

טיפים של securiTip להנגשת פרוזדור וממ"ד בתהליך שיפוץ, התאמה ובניית הבית או הדירה עבור מוגבלי ניידות וקשישים

טיפים של securiTip לשימוש במתגים חשמליים (מפסקים, שקעים) ובית חכם כחלק מפתרון ההנגשה

טיפים של securiTip לאדריכלים ומעצבי פנים העוסקים בהנגשה לצורך הפחתת סיכוני תאורה וסנוור השמש בבית ובסביבתו הקרובה

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

מדור פרסום מתוך אינדקס מתקינים וספקי שירות באתר securiTip

        מתקיני מערכות אזעקה שעומדים בקריטריוני הסף של אתר securiTip

 

הנגשה של הבית וסביבתו הקרובה

הערכת תפקוד

ייעוץ לבני משפחה ולמטפלים

ייעוץ לאדריכלים ומעצבי פנים

 

 מדור פרסום מתוך קטלוג המוצרים באתר securiTip

קטלוג מערכות אזעקה אלחוטיות וקוויות

מוצרים ואביזרים לחדרי רחצה ושירותים

ריהוט סיעודי

עזרים לישיבה ולקימה ומעקות למיטה

ניידות, מעברים והעברות

פתרונות חכמים להנגשה ביתית

מצלמות אבטחה לבית, גלאים, לחצני מצוקה ושעוני מעקב

עזרים להרמה, להלבשה ולהנעלה

פתרונות נגד החלקה

מכשירי כושר ושיקום