טיפים לאדריכלים ומעצבים שעוסקים בנגישות והנגשה לצורך הנגשת חדר רחצה בתהליך שיפוץ, בנייה והתאמת הבית או הדירה עבור מוגבלי ניידות וקשישים

הטיפים מיועדים לאדריכלים ומעצבי פנים שעוסקים בשיפוץ, בנייה והתאמת חדרי רחצה בבית או בדירה עבור מוגבלי ניידות וקשישים. הטיפים עוסקים בפתרון אדריכלי וטכנולוגי משולב לצורך ההנגשה. הפתרון האדריכלי ממוקד בקביעת גודל חדר הרחצה בהתאם לנתוני הנגישות, גודל ואופן מיקום הכלים הסניטריים. הפתרון הטכנולוגי ממוקד באפשרות החלפת אמבטיה במקלחון ובהתאם בשימוש בכסאות רחצה ייעודיים, ובאם הרחצה תהיה באמבטיה ייעשה שימוש בפתרונות ייעודיים כמו מושב מסתובב לאמבטיה. למניעת החלקה במקלחון ובאמבטיה מוצע לעשות שימוש במדבקות נגד החלקה, במאחזים וידיות.

מטרת השיפוץ, הבנייה וההתאמה

מטרת השיפוץ וההתאמה היא להפחית את הסיכון לנפילה בחלל הרטוב בשל רמת סיכון גבוהה שקיימת בו. לצורך ההנגשה בזמן השיפוץ או בניית חדר הרחצה צריך להתחשב במיקום של כל פרט על מנת לנצל נכון את המרחב לתנועה בטוחה בחלל חדר האמבטיה, לאפשר תפקוד עצמאי של האדם ככל הניתן ובאם הוא מסתייע באדם נוסף לאפשר לו לבצע את הרחיצה באופן בטוח ויעיל תוך התחשבות בכבוד המטופל ופרטיותו. בנוסף, בתכנון ההנגשה צריך להתאים באופן אישי לבעל המוגבלות אביזרי בטיחות ונוחות תוך התייחסות למצבו התפקודי העכשווי ואפשרות של התדרדרות רמת התפקוד בעתיד. כמו כן, צריך שתהיה אפשרות כניסה לתוך חדר הרחצה לצורך הגשת עזרה במקרה של נפילה בו. בתכנון גודל חדר הרחצה צריך לתכנן מול פתח הכניסה אליו מרחב חופשי בקוטר של לפחות 1.5 מ' ובגובה של 68 ס"מ לפחות מגובה הרצפה כדי לאפשר לאדם בכסא הגלגלים ולאדם המסייע לו שטח חופשי לסיבוב הכסא.

פתרון אדריכלי וטכנולוגי משולב לצורך ההנגשה

חשוב לציין כי בתקן הישראלי ובתקנות התכנון והבניה - אין הנחיות ו/או דרישה לגודל חדר הרחצה – לכן, האדריכל או המעצב קובע את גודלו של חדר הרחצה בהתאם לנתוני דרישות הנגישות, גודל ואופן סידור הכלים הסניטריים. לצורך ההנגשה כאשר חדר הרחצה וחדר השירותים מופרדים בחדרים נפרדים, כדאי לאחד אותם. זאת מכיוון שעל פי רוב חדר שירותים נפרד הוא חלל קטן יחסית, שמקשה על התניידות עצמאית והגשת עזרה ביעילות במקרה הצורך בשל צפיפות.

מקלחון

בעת שיפוץ והתאמת הבית או הדירה לצורך הנגשה מומלץ להחליף אמבטיה קיימת במקלחון (תא מקלחת). לעיתים החלפת האמבטיה במקלחון היא הפתרון המתאים לקשישים שחולים במחלות דמנציה ובפרט בפרקינסון. חשוב לתכנן שטח תמרון נוח מול פתח המקלחון כך שיאפשר לאדם על כסא רחצה בהנעה עצמית או שנעזר בהליכון יכולת להיכנס ולצאת בקלות מתא המקלחת. לצורך הנגישות שטח התמרון האופטימלי הינו קוטר של 1.5 מטר מול פתח המקלחון. גודל השטח הזה מאפשר כניסה בתנועה אחורית אל תא המקלחת. רצוי שתא המקלחת יהיה מספיק רחב כדי לאפשר לאדם עם כסא גלגלים ומלווה להיכנס יחד איתו לתוך התא. בנוסף, לצורך הנגישות יש להתאים את גובה הברז בהתאם לצורת הרחצה של האדם: מתרחץ במצב עמידה או במצב ישיבה. מצב ישיבה יכול להיות גם על כסא רחצה ייעודי.

כסאות רחצה - ישנם כסאות רחצה שאינם מקובעים לקיר המקלחת וישנם כסאות רחצה שמקובעים לקיר. כסאות הרחצה שמקובעים לקיר יכולים להיות עם מושב מתקפל וכך נחסך מקום במקלחון, או שהמושב שלהם לא מתקפל. קיים מגוון גדול של סוגי כסאות רחצה שמתאימים להנגשה, כגון: כסא רחצה בהנעה עצמית (כמו בכסא גלגלים), כסא רחצה שאינו מקובע לקיר המקלחון, כסא רחצה שמקובע לקיר המקלחון עם מושב מתקפל, כסא רחצה שמקובע לקיר המקלחון עם מושב שאינו מתקפל.

                כסא רחצה בהנעה עצמית

כסא רחצה בהנעה עצמית

        כסאות רחצה שאינם מקובעים לקיר המקלחון

 כסא רחצה שאינו מקובע לקיר המקלחון

 כסא רחצה שאיננו מקובע לקיר המקלחון

 כסא רחצה שאיננו מקובע לקיר המקלחון

כסא רחצה שמקובע לקיר המקלחון עם מושב מתקפל

 כסא רחצה שמקובע לקיר עם מושב מתקפל

 כסא רחצה שמקובע לקיר עם מושב מתקפל

 כסא רחצה שמקובע לקיר המקלחון עם מושב שלא מתקפל

 כסא רחצה שמקובע לקיר המקלחון עם מושב שאינו מתקפל

כאשר משתמשים בכיסא רחצה שמקובע לקיר, יש לבחון כמה גורמים יחד עם האדריכל או מעצב הפנים לצורך ההנגשה: מיקום הכיסא ביחס לברז, מיקום גובה נכון של המושב, גודל מושב (רוחב ועומק), כסא עם/בלי ידיות וכו'.

המקלחון יכול להיות עשוי מזכוכית: טריפלקס, או זכוכית מחוסמת בעובי 6-10 ס"מ.

סגירת פתח המקלחון יכולה להיעשות באמצעות דלת נפתחת החוצה, או באמצעות הרמוניקה / דלת הזזה עם מסילות עילית כדי להימנע ממסילה או פרופיל על הרצפה שעלולים להוות מכשול וגורם לנפילה, או באמצעות ווילון בלבד.

הנגשת כלי סניטריה: כיור וברזים

לצורך ההנגשה בשיפוץ והתאמת בית או דירה יש חשיבות רבה מאוד לתכנון מיקום נקודות המים והוא ישפיע על מידת נוחות השימוש בכלים הסניטריים. כל גבהי הכיור, הברזים, הסבון ועמדת הטוש צריכים להיות מתאימים לגובה הרצוי עבור המשתמש.

כיור - על הכיור להיות נגיש מבחינת הגובה ומותאם לכסא. הגובה של חלקו העליון צריך להיות כ-75 ס"מ וגובהו התחתון צריך להיות כ-65 ס"מ, כדי שכסא הגלגלים יוכל להיכנס מתחתיו. עם זאת, חשוב לדעת שקיים כיור נגיש בעל גובה משתנה ויכולת לשנות את מיקומו על ציר של 160 מעלות. כך ניתן יהיה לגשת לכיור גם בישיבה וגם בעמידה ולהשתמש בברז ללא מאמץ מיוחד.

                        כיור נגיש

 כיור נגיש

ברז - בבחירת הברז צריך לבחור בברז שהידיות שלו אינן מסוג ידיות "פרח" מסתובבות, אלא לבחור ברז בעל ידית קלה לתפעול, ארוכה וקלה יותר למשיכה או לבחור בברז מים אוטומטי המופעל ללא מגע יד, אלא באמצעות חיישני אינפרא אדום.

אמבטיה - הנחת המוצא בשיפוץ או בבנייה של חדר רחצה לצורך הנגשה עבור מוגבלי ניידות ובני הגיל השלישי חייבת להיות שלאדם מוגבל ניידות ולקשיש קשה להיכנס לאמבטיה ולצאת מתוכה. אם בכל זאת מתקבלת החלטה לעשות שימוש באמבטיה קיימת או הוחלט על התקנת אמבטיה, כדאי לאפשר את הרחצה באמבטיה תוך ישיבה. לשם כך ניתן להתקין אמבטיה עם מושב מובנה. קיימות אמבטיות עם דלתות כניסה הנפתחות פנימה או החוצה ואשר יש בהן מושב מובנה.

           אמבטיה עם מושב מובנה

אמבטיה עם מושב מובנה

לצורך הנגישות יש גם מושבים ייעודיים לאמבט המאפשרים כניסה ויציאה מהאמבטיה הקיימת ללא כל שינוי במבנה או בתצורה שלה. הפתרון הפשוט יותר מתבסס על שימוש בכסא מסתובב. הפתרון המתקדם יותר מתבסס על שימוש במעלון חשמלי (המנגנון החשמלי מתופעל באמצעות סוללות נטענות).

            מושב מסתובב לאמבטיה

 מושב מסתובב לאמבטיה

 מושב מסתובב לאמבטיה

               מעלון חשמלי לאמבטיה

 מעלון חשמלי לאמבטיה

מעלון חשמלי לאמבטיה

גודל וכיוון פתיחת הדלת - גודל הפתח והדלת צריך לאפשר כניסה עם כסא גלגלים לתוך חדר הרחצה. רוחבם של מרבית כסאות הגלגלים הוא לפחות 80 ס"מ. כדי לאפשר ליושב בכסא הגלגלים נוחות במעבר דרך הפתח רצוי שרוחב הפתח יהיה לפחות 90 ס"מ. אם הדלת הקיימת נפתחת פנימה צריך להתאים את כיוון פתיחתה החוצה או בהזזה. הפתיחה החוצה היא העדיפה אבל כאשר אין אפשרות (כגון בגלל רוחב פרוזדור ממול פתח הכניסה לחדר הרחצה שלא מאפשר פתיחת דלת גדולה ברוחב של לפחות 90 ס"מ, או בגלל מיקום מיטה בחדר ממול) צריך יהיה להתקין דלת הזזה שסביר להניח שהיא תותקן בצדו החיצוני של חדר הרחצה. רצוי שפס או מסילת ההזזה יותקן בהתקנה עילית ולא בתחתית הדלת וזאת כדי להימנע מהיתקלות בו כאשר הדלת פתוחה מה שעלול לגרום לנפילה. אם יוחלט להתקין את פס ההזזה בתחתית הדלת צריך שהיא תהיה שקועה ברצפה כך שהחלק העליון שלה יהיה ב"גובה אפס" עם הריצוף. במקרה הזה צריך לוודא שהמים מחדר הרחצה לא זורמים או נכנסים לתוך פס ההזזה.

מניעת החלקה ונפילה בחדר הרחצה כולל באמבטיה ובמקלחון

בהנגשת חדר הרחצה חשוב לדעת שמרבית הנפילות בבית מתרחשות בחדר הרחצה ובאמבטיה. זאת מכיוןן שרצפה רטובה וחלקה, אובדן שיווי משקל וסחרחורת תוך התכופפות כדי להתרחץ או כדי להרים דבר מה מהרצפה מהווים את גורמי הסיכון עיקריים להתרחשות הנפילות. לכן, בתכנון וביצוע השיפוץ והתאמת הבית או הדירה לצורך הנגשה חשוב לוודא שהריצוף בחדר הרחצה הינו באמצעות אריחים שעברו טיפול "אנטי סליפ" ברמת R10 לפחות. בנוסף, צריך לוודא שאין מכשולים כמו מדרגה ושאין שיפועים חדים.

מדבקות נגד החלקה - באמבטיה קיימת אפשר להדביק מדבקות נגד החלקה.

                מדבקות נגד החלקה

 

מדבקות נגד החלקה

מאחזים וידיות - מאחזים וידיות מהווים מרכיב חשוב מכיוון שהם מאפשרים למתרחץ להיאחז בהם תוך כדי הרחצה וההתנגבות, תוך כדי הכניסה והיציאה מהאמבטיה והמקלחון, תוך כדי הישיבה והקימה אם הוא נעזר בכסא או מושב. כדי שהמאחזים והידיות ישמשו ביעילות ונכונה את האדם בעל המוגבלות או הקשיש נדרש תכנון אדריכלי לקביעת המיקומים שלהם בחדר הרחצה. לצורך הנגישות בתכנון שיפוץ והתאמת בית או דירה למוגבלי ניידות ולקשישים חשוב להתאים את המאחז והידית באופן אישי לצורכי המשתמש ומגבלותיו, לגובהו, למשקלו וליד הדומיננטית שלו.

קיים מגוון רחב של מאחזים וידיות העשויים מחומרים שונים (אלומיניום, נירוסטה, פלסטיק ועוד) ושניתן להצמיד אותם לקיר באמצעות ברגים או הדבקה תוך כדי שמירה על חזות אסתטית.

              מאחז נירוסטה עם ברגים

 מאחז נירוסטה

            מאחז פלסטיק בהדבקה

מאחז פלסטיק בהדבקה

 

לסיכום, הטיפים מיועדים לאדריכלים ומעצבי פנים שעוסקים בביצוע שיפוץ, בנייה והתאמת חדרי רחצה בבית או בדירה עבור מוגבלי ניידות או קשישים. הטיפים עוסקים בהנגשה של מקלחון ואמבטיה תוך התייחסות לסכנת הנפילה שמתרחשת על פי רוב כתוצאה מהחלקה. הטיפים גם עוסקים באפשרות השימוש באמצעים ייעודיים כמו כסא רחצה.

 

לשימושך, מובאת סדרת טיפים לשיפוץ, התאמה ובניית הבית או הדירה לצורך הנגשתה עבור מוגבלי ניידות וקשישים:

טיפים של securiTip לשיפוץ והתאמת סביבת הבית והכניסה אליו לצורך הנגשתם עבור מוגבלי ניידות וקשישים

טיפים של securiTip להנגשת מפלסים או מדרגות בתוך הבית עבור מוגבלי ניידות וקשישים

טיפים של securiTip להנגשת דלתות ופתחים בתהליך שיפוץ, התאמה ובניית הבית או הדירה עבור מוגבלי ניידות וקשישים

טיפים של securiTip להנגשת חדר רחצה בתהליך שיפוץ, התאמה ובניית הבית או הדירה עבור מוגבלי ניידות וקשישים

טיפים של securiTip להנגשת שירותים בתהליך שיפוץ, התאמה ובניית הבית או הדירה עבור מוגבלי ניידות וקשישים

טיפים של securiTip להנגשת חדר שינה בתהליך שיפוץ, התאמה ובניית הבית או הדירה עבור מוגבלי ניידות וקשישים

טיפים של securiTip להנגשת מטבח ופינת אוכל בתהליך שיפוץ, התאמה ובניית הבית או הדירה עבור מוגבלי ניידות וקשישים

טיפים של securiTip להנגשת פרוזדור וממ"ד בתהליך שיפוץ, התאמה ובניית הבית או הדירה עבור מוגבלי ניידות וקשישים

טיפים של securiTip לשימוש במתגים חשמליים (מפסקים, שקעים) ובית חכם כחלק מפתרון ההנגשה

טיפים של securiTip לאדריכלים ומעצבי פנים העוסקים בהנגשה לצורך הפחתת סיכוני תאורה וסנוור השמש בבית ובסביבתו הקרובה

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

מדור פרסום מתוך אינדקס מתקינים וספקי שירות באתר securiTip

        מתקיני מערכות אזעקה שעומדים בקריטריוני הסף של אתר securiTip

 

הנגשה של הבית וסביבתו הקרובה

הערכת תפקוד

ייעוץ לבני משפחה ולמטפלים

ייעוץ לאדריכלים ומעצבי פנים

 

 מדור פרסום מתוך קטלוג המוצרים באתר securiTip

קטלוג מערכות אזעקה אלחוטיות וקוויות

מוצרים ואביזרים לחדרי רחצה ושירותים

ריהוט סיעודי

עזרים לישיבה ולקימה ומעקות למיטה

ניידות, מעברים והעברות

פתרונות חכמים להנגשה ביתית

מצלמות אבטחה לבית, גלאים, לחצני מצוקה ושעוני מעקב

עזרים להרמה, להלבשה ולהנעלה

פתרונות נגד החלקה

מכשירי כושר ושיקום