מה באמת חווים הילדים שלנו במרחב הווירטואלי

על פי סקר המרכז לאינטרנט בטוח של איגוד האינטרנט הישראלי (שנערך בשנת 2015, בקרב 500 בני נוער בגילאים 12-17) 42% מבני הנוער דיווחו ששיתפו או עשו לייק לפוסט פוגעני באדם.

במחקר שחקר בריונות במרחב הווירטואלי (פלאפונים ומחשבים) בקרב ילדים (נערך בשנת 2015, בקרב 1295 ילדים בגילאים 9-15) ופורסם אף הוא באמצעות איגוד האינטרנט הישראלי, נמצא ש- 47% חוו הצקה, השכיחות גבוהה בקרב בנות (52%) לעומת בנים (41%). מאפייני דחייה והשפלה: 29% מהילדים נדחו באמצעות קבוצה וירטואלית (וואטסאפ, פייסבוק)  במהלך שנת הלימודים, על 22% מהילדים כתבו הודעות פוגעניות במהלך שנת הלימודים. מאפייני הולכת שולל: 25% מהילדים רומו, 12% מהילדים דיווחו שמישהו התחזה להיות אדם אחר בזמן ששוחח עימם באמצעים אלקטרוניים.

לפי סקר שנערך ע"י מכון סמית וחברת tom (נערך בשנת 2015) נמצא ש- 71% סיפרו שהם גלשו לאתרי פורנו לפני גיל 13. כלומר שניים מכל שלושה ילדים.

הבעיה בתקופת החופש הגדול שבני הנוער פעילים הרבה יותר במרחב הווירטואלי ורבים מהם לוקחים חלק פעיל באלימות ברשת, וכמובן שמספר הקורבנות לפעילות זו גדל בתקופת החופש הגדול.

הסכנות ברשת האינטרנט הן רבות: שיימינג, בולינג, סקסטינג, פדופילים ועוד...

ילדות רבות בתקופת הקיץ מבלות בים, בבריכה או בחופשה במלונות, מצטלמות בבגד הים ומעלות את התמונות לפייסבוק או לאינסטגרם כדי לשתף עם החברות, אבל לא יודעות שחוץ מהחברות והמשפחה יש אלפי פדופילים ברשת שמחפשים תמונות כאלה ומנסים לפתות את הנערות דרך פרופילים מזוייפים של נערים בני גילם.

מה עושים ההורים כדי להגן על הילדים שלהם במרחב הווירטואלי

לדברי ד"ר משה משעלי, פסיכולוג, מומחה לאינטרנט, המקום הכי פחות מטופל ע"י ההורים הוא המרחב הווירטואלי שקיימת בו מעין "הזנחה הורית". האבסורד הוא לדבריו בכך שדווקא במרחב הזה, שבו חשוף הילד שלא בטובתו לסכנות ומהמורות רבים, ההורים לא נמצאים.

איזה פתרונות יש כדי למנוע ולצמצם סכנות בתקופת החודש הגדול במרחב הווירטואלי

להורים המודאגים מהסכנות ברשת בכלל ובתקופת החופש הגדול בפרט, מוצעים מספר פתרונות להתמודדות עם הסכנות ומניעתן. חלק מהפתרונות הינם טכנולוגיים וחלק מהפתרונות הינם התנהגותיים.

פתרונות טכנולוגיים להבטחת גלישה בטוחה

לשמירה על התוכן והאתרים בהם גולשים הילדים:

 • ניתן לפנות לספק האינטרנט שלכם ולבקש חסימה של אתרים לא נאותים וזאת על מנת למנוע מהילדים גלישה באתרי פורנו.
 • הגנה מפני תוכן לא ראוי ב"גוגל כרום" – על מנת לחסום תוכן לא ראוי לילדים יש להיכנס לאתר https://www.google.co.il. בתחתית המסך בצד שמאל או ימין תלוי בשפת הדפדפן נראה "הגדרות". יש ללחוץ על לשונית "הגדרות" ולבחור ב-"הגדרות חיפוש".

                                                               הגדרות ב"גוגל כרום"

הגדרות בגוגל כרום

                                                               הגדרות חיפוש ב"גוגל כרום"

הגדרות חיפוש ב"גוגל כרום"

 

יש לסמן V על "הפעל את התכונה 'חיפוש בטוח".

הפעלת התכונה חיפוש בטוח

 

בצד שמאל תראו גם "הפעלת נעילת 'חיפוש בטוח'". – לחצו על הלינק והכניסו את הסיסמה שלכם לגוגל. 

                                        הפעלת נעילת "חיפוש בטוח"

הפעלת נעילת חיפוש בטוח בגוגל כרום

 • ניתן לחסום אתרים לא רצויים גם באמצעות הראוטר, בראוטר יש למצוא BLOCK SITES ולהכניס כתובות של אתרים שאינכם רוצים שהילדים יגיעו אליהם.שימוש בתוכנת BLOCK SITES. ישנו תוסף של "גוגל כרום" שנקרא BLOCK SITES בכתובת:
 • https://chrome.google.com/webstore/detail/block-site/eiimnmioipafcokbfikbljfdeojpcgbh
  התקנת התוסף לגוגל כרום מאפשר חסימה של אתרים והגדרת השעות בהם יהיו אתרים אלה סגורים.
 • אופציה נוספת היא WEB BLOCKER באתר:
  http://www.thewebblocker.com/download מאפשר גם חסימה של פייסבוק.
 • לחסימה באנדרואיד ניתן להוריד אפליקציות מ- Google Play המיועדות לחסימה וניטור של תוכן הגלישה לילדים. לדוגמא: http://kaspersky-parental-control.soft112.com/
 • ביוטיוב ניתן לחסום תוכן לא ראוי לילדים על ידי בחירה ב- Restricted mode ולבחור ב-ON במקום OFF בתחתית המסך ביוטיוב. פעולה פשוטה זו תחסום תכנים שאינם ראויים לילדים.

לשמירה על הנערים והנערות מפני סכנות ברשת ופדופילים בפרט ניתן להתקין תוכנות ניטור שמטרתם לנטר את הפעילות של הילדים ולהתריע בפני ההורים על פעילות מסוכנת ברשתות החברתיות. ברוב תוכנות הניטור אפשר לקבל התראות על מילות מפתח מוגדרות מראש, מיקומים של הטלפון הנייד, צילומי מסך של הצ'אטים, האתרים בהם הילדים גולשים ועוד. כל אלו מקטינים את רמת הסיכון של הילדים שעלולים ליפול למניפולציה של פדופילים או אנשים אחרים ברשת המסכנים אותם.

 כדי למצוא תוכנות ניטור למחשב ו/או לנייד חפשו בגוגל "תוכנות ניטור ילדים". יש לא מעט כאלה. כדאי לזכור שהחוק מתיר ניטור ילדים עד גיל 18 בלבד.

פתרונות התנהגותיים להבטחת גלישה ומרחב ווירטואלי בטוחים

העלאת המודעות ויצירת שיתוף פעולה בין הורים לילדים תוך שימת דגש על שיחה והנחייה נכונה.  הנחיות, הצעות והמלצות לפעילות מניעתית ניתן למצוא באתר איגוד האינטרנט הישראלי:

http://www.isoc.org.il/safe/internet-summer-2017-sure-we-are-safe

באתר זה ההצעות לשיח בין ההורים וילדיהם והפתרונות ההתנהגותיים המוצעים מותאמים לגילאים השונים.

סיכום

החופש הגדול נועד לתת לילדים זמן מנוחה מהלימודים. עם זאת דווקא בתקופה הזו חשוב לוודא שבזמן שהם נהנים מהחופש הגדול, הם עושים זאת בצורה בטוחה ברשת האינטרנט וברשתות החברתיות.

ניתן להגן על הילדים באמצעות פתרונות טכנולוגיים. אבל צריך לזכור שאם "נחסום" אותם באפיק אחד הם יוכלו למצוא אפיק "פתוח" אצל חבר/ה שלהם. לכן, חשוב לאמץ פתרונות התנהגותיים שמבוססים על שיתוף פעולה בין ההורים לילדים תוך העלאת המודעות לסכנות שיש במרחב הווירטואלי. 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

מדור פרסום מתוך אינדקס מתקינים וספקי שירות באתר securiTip

        מתקיני מערכות אזעקה שעומדים בקריטריוני הסף של אתר securiTip

 

אספקת שירותים בתחומי סייבר סקיוריטי

שחזור מידע

אבטחת מידע

מניעת וגילוי פריצה למחשבים

חקירות סייבר וראיות דיגיטליות

חקירות סלולר וסמארטפונים

חוות דעת מומחה מחשבים ואינטרנט