איך מונעים גניבה מבתי עסק ומחנויות

כדי למנוע ולצמצם גניבה מבתי עסק ומחנויות צריך להכיר את השיטות הנפוצות לגניבה מבתי עסק ומחנויות ובהתאם לעשות שימוש בפתרונות המתאימים. אם כך, איך עושים את זה:

 

השיטות הנפוצות לגניבה מחנויות ובתי עסק

לצד גניבה על ידי הסלקת המוצר או גניבת עגלת קניות כשבתוכה מוצרי החנות, מעשי הגניבה עלולים להיעשות בקופה, כאשר הקופאי מסליק את המוצר או מקיש מחיר נמוך במכוון. לעיתים הגניבה נעשית באמצעות החלפת אריזת המוצר עם אריזה של מוצר ששוויו נמוך יותר, או באמצעות החלפת מדבקת הברקוד או המחיר שעל האריזה. השיטות הן רבות, והגנבים טובים מאוד בזיהוי פירצות.

 

סוגי גנבים מבתי עסק

יש שני סוגים עיקריים של גנבים מבתי עסק: אנשים מבחוץ, כמו לקוחות או מבקרים, ואנשים מתוך המערכת, כמו אנשי מכירות, קופאים או ספקים. בעוד שאנשים מבחוץ לרוב גונבים באמצעות הסלקת המוצר או עגלת הקניות, או באמצעות החלפת אריזת המוצר או המדבקות שעליה, לאנשים מתוך המערכת יש גישה לקופות, למחסנים, למשרד ועוד. חשוב לדעת שבמקרים רבים גנבים מחוץ למערכת הינם בעלי מיומנויות גבוהות המתאימים באופן מתמיד את שיטותיהם לאמצעי המיגון. לכן, הכרח להתעדכן לגבי שיטות הפעולה שלהם ולעשות שימוש באמצעים חדשניים שמפותחים מעת לעת כדי להתגבר על שיטות הפעולה שלהם. 

 

אז איך מתגוננים מפני גניבה?

כל בעל עסק חייב להקדיש מחשבה רבה למגוון הדרכים שבהן ניתן לגנוב ממנו, וליישם פתרונות למניעת גניבות. פתרונות מניעה אלה יכולים להיעשות בארבע דרכים: באמצעות בעל מקצוע, באמצעות מערכות אלקטרוניות, באמצעות מערכות נעילה, או באמצעות העובדים.

  • פתרונות למניעת גניבות באמצעות בעל מקצוע כוללים, לדוגמה, ביצוע סקר סיכונים למניעת אובדן וצמצום פחת באמצעות מומחה למניעה, חקירה וחשיפה (חוקר פרטי), או הפעלת קצין בטחון (קב"ט) בעסק.
  • פתרונות למניעת גניבות באמצעות מערכות אלקטרוניות עושים שימוש במערכות כמו טלוויזיה במעגל סגור (טמ"ס) הכוללת מצלמות אבטחהמערכת Electronic Article Surveillance (או EAS) נגד גניבת מוצרים או פריטים מבית עסק. אלה הן מערכות מורכבות, ולא מומלץ להתקין אותן בבית העסק מבלי להתייעץ קודם לכן בבעל מקצוע המתמחה בתחום.
  • פתרונות למניעת גניבות באמצעות מערכות נעילה סוגרים פירצה נפוצה בבתי עסק רבים – גניבה מהתצוגה. סקרי סיכונים למניעת אובדן וצמצום פחת מראים שפעמים רבות, סחורה שנגנבת מבית עסק היא זו שנמצאת בתצוגה ולא זו שמצויה במחסן הרחק מהעין. גם במקרים אלה מומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע המתמחה בתחום לפני בחירת מערכות נעילה לאביזרים בתצוגה (כמו מחשבים ניידים ומצלמות). בחירת מערכת הנעילה המתאימה ביותר לחלל בית העסק ולמוצרים המוצגים בו דורשת מיומנות מקצועית.
  • פתרונות למניעת גניבות באמצעות שיתוף והדרכה של העובדים כוללת, בין השאר, הגברת מודעות העובדים לגניבות, שיתופם בפעילות למניעת גניבות, והדרכתם בשיטות למניעת גניבות.

מחקרים מראים שכאשר העובדים לוקחים חלק בפעילות למניעת גניבות, יורד מספר הגניבות שנעשות על ידי העובדים עצמם. מתברר שהדרכה ייעודית למניעת גניבות משמשת ככלי הרתעה והיא חשובה בפני עצמה, בגלל שהיא מביאה לידיעת העובדים שהנהלת העסק מודעת למקרי גניבות ומקדישה משאבים לטיפול בבעיה.

  • אולם כשהעובדים הם אלה שחשודים בגניבות מלכתחילה, הפתרונות המתאימים יכולים לכלול בדיקת אמינות עובדים, ביצוע בדיקת פוליגרף, וכו'. בדיקות אלו מצליחות בדרך כלל לסנן מועמדים אשר יש סיכון שייבצעו גניבה מבית העסק (כמו למשל, גניבה על ידי קופאי, גניבה באמצעות הקשת מחיר נמוך בקופה במכוון וכדומה). בנוסף, הן מאפשרות לאתר את העובדים המעורבים במעשי הגניבה לאחר התרחשותם.

 

סיכום

גניבות מחנויות או מבתי עסק אינן גזירה משמיים. ניתן לצמצם אותן באופן משמעותי באמצעות פעילות מקדימה (כמו בדיקת אמינות או בדיקת פוליגרף), באמצעות פעילות במהלך העבודה (כמו הפעלת קב"ט), באמצעות התקנת מערכות אלקטרוניות למניעת גניבת פריטים מבית העסק ושימוש במערכות נעילה להגנה על התצוגה. מכיוון שהגנבים מצליחים למצוא את נקודות התורפה של מערכות המיגון ומניעת הגניבה מבתי עסק, נדרשת מבעלי העסק ובעלי המקצוע פעילות מתמשכת המתעדכנת באמצעים ובפיתוחים הטכנולוגיים החדשים המיועדים למנוע ולצמצם את הגניבה מבתי עסק.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

מדור פרסום מתוך אינדקס מתקינים וספקי שירות באתר securiTip

        מתקיני מערכות אזעקה שעומדים בקריטריוני הסף של אתר securiTip

 

מומחים למניעת אובדן ולסיכול עבירות בעסקים

אבטחה תפעולית

ספקי מערכות ופתרונות למניעת גניבות

הדפסה ואריזה מאובטחת

בחר מתקין מערכות אזעקה לפי אזורים בארץ

מתקין מצלמות אבטחה וטלוויזיה במעגל סגור

 

מדור פרסום מתוך קטלוג המוצרים באתר securiTip

קטלוג מערכות אזעקה אלחוטיות וקוויות

מערכות ופתרונות לגילוי ומניעת גניבה

מערכות אזעקה חכמות

מצלמות אבטחה וטלוויזיה במעגל סגור CCTV

כספות

מיגון פיזי

איתור לווייני של רכוש יקר ערך