ביצוע סיורים, תצפיות ומארבים

הפשיעה החקלאית מאופיינת בשנים האחרונות ברמת תעוזה ותחכום גבוהה של העבריינים. היא מתבצעת ברובה לאחר שהם אוספים מודיעין מקדים, מאתרים את נקודות התורפה ומצטיידים באמצעי איסוף שמאפשרים להם לנייד במהירות "שלל" רב, להסתירו או להעבירו במהירות אל היעד המתוכנן על ידם.

משטרת ישראל באמצעות מג"ב מתפעלת את השיטור החקלאי שמתמחה בהתמודדות עם הפשיעה החקלאית. עם זאת, המענה של המשטרה איננו נותן מענה מספיק ועל כן נדרשות פעילויות נוספות. קיימות התארגנויות של חקלאים (במושבים ובקיבוצים) לביצוע סיורים, תצפיות ומארבים כדי למנוע את הגניבות החקלאיות. אך מכיוון שזו פעילות תובענית מבחינת שעות הפעילות הם מתקשים להתמיד בה לאורך זמן. כדי לסייע לחקלאים הוקם ארגון "השומר החדש" (עמותה רשומה שלא למטרות רווח) אשר מטרתו לחזק את יכולת העמידה של החקלאים לנוכח המצוקה הגדולה שהם חווים עקב גניבות חקלאיות (גניבת כוורות, גניבת דגים, גניבת ציוד חקלאי, גניבה ממטעים ועוד). ארגון "השומר החדש" הינו ארגון של מתנדבים לביצוע סיורים, תצפיות ומארבים. הוא גם מתפעל מתנדבים במסגרת מג"ב לצורך התמודדות עם הפשיעה החקלאית. מתנדבים אלה פועלים ב"יחידת השומר במג"ב".

דרך התמודדות נוספת העומדת לרשות החקלאים היא, לשכור שירותי חברות מוקד הפועלות 24 שעות ביממה, כל ימות השנה ומעניקות שירותי שמירה ואבטחה ללקוחותיהם. חברות מוקד אלו, מתקינות בדרך כלל גם מערכות גילוי פריצה (מערכות אזעקה) ומערכות טלוויזיה במעגל סגור (מצלמות אבטחה) אשר מצלמות ומקליטות  את המתרחש בשטחים והמבנים המאובטחים.

אמצעים טכנולוגיים ומיגון פיזי להתמודדות עם גניבה חקלאית

ככל שהטכנולוגיה מתקדמת, ניתן למצוא אמצעים טכנולוגיים מתקדמים ביותר אשר מסייעים להתמודדות עם הגניבות החקלאיות. ניתן להתקין מערכות משולבות: מערכות גילוי פריצה, אשר כוללות מערכות אזעקה, בשילוב מערכות טלוויזיה במעגל סגור, הכוללות מצלמות אבטחה גלויות וסמויות. יש משקים חקלאיים המחברים את מערכות גילוי הפריצה והטלויזיה במעגל סגור אל חברות מוקד הפועל 24 שעות ביממה. כמו כן, מערכות אלו מאפשרות ללקוח (חקלאי, בעל המשק) קבלת דיווח סלולארי על ידי שליחת הודעת SMS  והודעת MMS. כלומר, הוא יכול לקבל הודעה על גילוי של מערכת גילוי הפריצה ותמונות ב"זמן אמת" מתוך השטח/מבנה.

קיימת אפשרות שהולכת ומתפתחת של שימוש ברחפנים לצילום. הרחפנים יכולים לצלם שטחים נרחבים ולהעביר את התמונות בזמן אמת באמצעות תקשורת סלולרית או תקשורת Wi-Fi. ניתן לשלוט על מיקומם, גובהם ומהירותם וכך להתמקד בזמן אמת במקומות ואירועים מיוחדים. בנוסף, ניתן לעשות שימוש באמצעי מיגון פיזיים. הם כוללים: שערים וגדרות ליצירת מיגון היקפי ומניעת כניסה לשטחים מתוחמים, אמצעי מיגון למערכות מים. כמו כן הם כוללים: מנעולים ורתקים לנעילת מחסנים ומכולות בהם מאוחסן ציוד חקלאי.

תופעה נוספת אשר חקלאים ("דבוראים") מתמודדים איתה היא גניבת כוורות. לצורך כך, מתקינות חברות המספקות שירותי איתור לווייני מתקני איתור לוויני בכוורות. באמצעות אמצעי האיתור הן מעניקות שירות של מיגון ואיתור כוורות יעיל היות ובמקרה של גניבת כוורת ניתן לעקוב אחר הגנבים ואף לתפוס אותם ולהחזיר את הכוורות. מיגון ואיתור כוורות הפכו להיות פעולות שכיחות בהן נוקטים מגדלי דבורים. הטכנולוגיה המתקדמת  של מיגון ואיתור כוורות הופכת ליעילה תוך כך שנעשה שימוש ברתקים המאפשרים את עיגון הכוורות לבסיסן ומעכבים את גנבי הכוורות.

היות ומשקים חקלאיים מתפרסים על שטחים נרחבים הם משמשים לא אחת כחוות סולאריות המייצרות חשמל על ידי שימוש באנרגיית השמש. חוות סולאריות יכולות להיות מותקנות גם על גגות מבנים חקלאים גדולים (כגון לולים). עם זאת, לא אחת חוות סולאריות הופכות ליעד מועדף לגנבים. מכיוון שלוחות סולאריים הם יקרים וקל לגנוב אותם באופן יחסי, הפכה גניבה מחוות סולאריות לתופעה עימה נאלצים להתמודד בעלי החוות. ניתן למנוע גניבה מחוות סולאריות באמצעות שמירה ואבטחה ובמקביל, התקנת מערכות גילוי פריצה, התקנת מערכות טלויזיה במעגל סגור (מצלמות אבטחה), גידור היקפי ועוד.

כלבים מאולפים והתמודדות עם גניבה חקלאית

אחת הדרכים היעילות להתמודד עם גניבה חקלאית היא שימוש בכלבים מאולפים. ישנם כלבים מאולפים אשר מיועדים לשימוש בשטחים פתוחים בעוד ישנם כלבים מאולפים אשר ההתמחות שלהם היא בשטחים מגודרים.

כמו כן, קיימות מערכות אזעקה אשר מופעלות באמצעות גלאים אשר מזהים נביחות כלבים. כאשר  הכלב מזהה נוכחות זרה או מאיימת הוא מתחיל לנבוח נביחות מצוקה. הגלאים מתוכנתים להבחין בין סוגי הנביחות ולאתר את נביחות המצוקה. על פי תכנות הגלאים הם מפעילים אזעקה אשר מיועדת להרתיע את הגנב ולשבש את הגניבה. כמו כן, ניתן לתכנת את הגלאים כך שכאשר הכלב מתחיל לנבוח את נביחות המצוקה תישלח הודעה לבעל המשק או לסיירים /מאבטחים המספקים שירותי אבטחה וסיור למניעת גניבות חקלאיות. יעילות הגלאים המזהים נביחות כלב עולה ככל שהכלב נמצא בסביבת כלב או כלבים נוספים. זאת בגלל "התנהגות להקתית". כלומר, כאשר כלב אחד מזהה מצב מצוקה הוא מתחיל לנבוח נביחות מצוקה. אל נביחותיו מצטרפים הכלבים הנוספים ואלה מגבירים את סבירות איתור הגלאים את מצב המצוקה. עם זאת, יעילות גלאים לזיהוי נביחות כלב תלויה לחלוטין במידת העירנות והתגובתיות של הכלב. לכן, יש לוודא באופן סדיר כי הכלב מתאים למשימתו.

"חוק דרומי" ותרומתו להפחתת גניבות חקלאיות

חוק דרומי אושר בשנת 2008 לאחר מקרה בו חקלאי בשם שי דרומי ירה למוות בפורץ אשר פרץ לחווה שלו. בעקבות הפרשה הזו, הוחלט כי כאשר אדם יורה בפורץ או מסיג גבול, פעולה זו נחשבת כהתגוננות עצמית כל עוד הוא לא צפה את הפעולה מראש ויכול היה להיערך אליה בהתאם ולהימנע מירי או במקרה בו עמדו לרשותו דרכים אחרות לעצור את הפורץ.

ההנחה, שחוק דרומי מסייע להרתעת גנבים מביצוע גניבה חקלאית בשל הידיעה כי הגניבה יכולה לעלות להם בחייהם, איננה מוצאת לה אחיזה במציאות. זאת לנוכח העובדה שהפשיעה החקלאית איננה פוחתת ואף מביאה חקלאים רבים לוותר על עיסוקם החקלאי בשל הנזקים הגבוהים שנגרמים להם בעקבותיה.

 סיכום

ההתמודדות עם הפשיעה החקלאית ובכלל זה עם הגניבות החקלאיות, דורשת מלבד החמרת הענישה כלפי העבריינים גם פעילות אינטנסיבית של נוכחות משטרתית והרתעה בשטחים החקלאיים. בצד פעילות זאת שרצוי שתיעשה על בסיס מודיעין איכותי (אשר חלקו נוצר באמצעות הפעילות המבצעית בשטח) ניתן לשלב אמצעים טכנולוגיים ואף כלבים.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

מדור פרסום מתוך אינדקס מתקינים וספקי שירות באתר securiTip

        מתקיני מערכות אזעקה שעומדים בקריטריוני הסף של אתר securiTip

 

מתקין מערכות אלקטרוניות לאבטחה היקפית ומרחבית

בחר מתקין מערכות אזעקה לפי אזורים בארץ

מתקין מצלמות אבטחה וטלוויזיה במעגל סגור

אבטחה מרחבית באמצעות רחפנים

מוקד מניעת גניבות במגזר החקלאי

יועצים ואינטגרטורים לפרויקטים של מערכות מתח נמוך

התקנת סורגים, שערים, תריסים ומיגון פיזי

זיהוי פלילי

עורכי דין עוסקים בתביעות ביטוח

  

מדור פרסום מתוך קטלוג המוצרים באתר securiTip

קטלוג מערכות אזעקה אלחוטיות וקוויות

מערכות אזעקה חכמות

מצלמות אבטחה וטלוויזיה במעגל סגור CCTV

מערכות אלקטרוניות לאבטחה

כספות

מיגון פיזי

איתור לווייני של רכוש יקר ערך

דלתות, כספות ומנעולים

מבני שמירה