איך לבצע את הסיכומים הפיננסיים

את הסיכומים הפיננסיים אתם יכולים לבצע באופן עצמאי על בסיס נתונים הזמינים כיום באמצעות שירות "המסלקה הפנסיונית" של משרד האוצר, באמצעות אתרי האינטרנט של חברות הביטוח בהן מתנהלים חשבונות הפנסיה שלכם, או כמובן באמצעות סוכן הביטוח שלכם. בכל מקרה, גם אם ביצעתם את הסיכומים בעצמכם, חשוב שתיפגשו (או לפחות תשוחחו טלפונית) עם סוכן הביטוח שלכם, כדי שהוא יסייע לכם לקבל החלטות נבונות, כמו לדוגמה איך לנצל באופן מיטבי את הטבות המס, במסגרת תקרות ההפקדות השנתיות.

 

מתכנן ביטוח פנסיוני בפגישת ייעוץ

 

מיפוי הנכסים הפיננסיים וחשיבותו לטווח הקרוב והרחוק

לקראת ובתחילת השנה החדשה כדאי שתמפו את הנכסים הפיננסיים שלכם. הם עשויים לכלול בנוסף לתכניות הפנסיה, גם תיקי השקעות, נכסי נדל"ן, הלוואות, משכנתאות, חסכונות אחרים ועוד. המיפוי יאפשר לכם לתכנן את העתיד הקרוב – מימון חתונה של הילד, החלפת רכב, חופשה מיוחדת, רכישה חשובה, וכדומה – ויאפשר לכם לבחון את היערכותכם לעתיד הרחוק - האם הכנתם מענה פיננסי עבור צורכיכם ולפי רמת החיים לה הורגלתם?

מפת האשראי משפיעה על ההחלטות המידיות שכן הן תלויות בהיקפי ההחזרים החודשיים. יש לה גם חשיבות בתכנון פיננסי ארוך טווח. לדוגמה, אם במהלך התקופה הקרובה מסתיימים תשלומי המשכנתא שלכם, כדאי לתכנן את ניתוב הסכום המתפנה, לצריכה או לחיסכון.

כדאי לכם לשאול את סוכן הביטוח שלכם על פתרונות לטווח קצר ובינוני - קרנות השתלמותקופת גמל להשקעה וכדומה, ועל מגוון האפשרויות לעיבוי המקורות הפיננסיים לגיל הפרישה.

רמת השליטה בתקציב השוטף

רמת השליטה שלכם בתקציב השוטף - ההכנסות וההוצאות – משפיעה על יכולתכם לממש תכניות בטווח הקצר ולהבטיח יותר מקורות לעתיד. היא משקפת את רמת החיים שלכם. לפיכך, שאלת המפתח היא היכן אפשר לחסוך בלי להתפשר על רמת החיים לה הורגלתם? לדוגמה, חיסכון של עשרות שקלים בחודש על ביטוח המשכנתא עשוי להצטבר לאורך תקופת המשכנתא לחיסכון של אלפי שקלים. גם "גלגול" משכנתא, או כל הלוואה ארוכת טווח אחרת, עשוי להיות משתלם.

כפל ביטוחי או חוסר

כדאי שתבדקו אם יש לכם חוסר או כפל ביטוחי. פוליסות הביטוח שלכם מהוות חלק מהנכסים הפיננסיים שלכם. פוליסות הביטוח עשויות לכלול ביטוחי רכוש כגון דירה ורכב, וגם לכלול ביטוחי בריאותחיים ותאונות אישיות.

 

לסיכום, סוף שנה ותחילת השנה החדשה הם נקודת הזמן הנכונה למפות נכון ובמדויק את הנכסים הפיננסיים כדי לזהות פערים אם יש בטווח הקצר וכדי לתכנן לטווח הארוך באופן המיטבי את המשך רמת החיים לה הורגלתם.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

מדור פרסום מתוך אינדקס מתקינים וספקי שירות באתר securiTip

        מתקיני מערכות אזעקה שעומדים בקריטריוני הסף של אתר securiTip

 

סוכני ביטוח

 עורכי דין עוסקים בדיני ביטוח ובתביעות ביטוח