סכנת האקרים קיימת בעת טעינת סוללת הטלפון הנייד במרחב הציבורי. כאשר בסמארטפון יש אינספור אפליקציות המתעדכנות בשכיחות גבוהה במהלך היממה הן מנצלות את הסוללה של הטלפון הנייד במהירות גבוהה מאוד. פייסבוק ואפליקציות צ'אט כגון וואטסאפ בהן אנו מקבלים תמונות, סרטונים והודעות וגם שולחים לאחרים גורמים במקרים רבים להתרוקנות מהירה של סוללת הטלפון הנייד. אם נוסיף לכך גם את צילומי הסנאפצ'אט או הסלפי בכל מקום ובכל שעה, הרי ברור שהסוללה מתרוקנת ותוך כמה שעות אנחנו מוצאים עצמנו עם סוללה שנותר לה קו אחד בלבד להמשיך לספק את המתח לטלפון הנייד. זה העיתוי שבו אנשים מתחילים להילחץ ולחפש איפה קיימת נקודת טעינה שבה ניתן לחבר את הטלפון הנייד ולטעון אותו. לדוגמא, נקודת טעינה בטרמינל בשדה התעופה.

 

זהירות, סכנה

כמענה לצורך לטעינת הסמארטפונים (חלקו כשירות לציבור וחלקו כיצירת "מוקד משיכה" של לקוחות) ניתן לראות יותר ויותר עמדות  USB לטעינת הטלפון הסלולרי, בין אם זה בתחנות אוטובוס, בתחנות המתנה לאוטובוסים, באוטובוסים, ברכבות ועוד... הכוונה מאחורי אותן עמדות טעינה היא טובה והיא באה לסייע ולהיטיב עם הנוסעים במרחבים הציבוריים מתוך הבנה שמרביתנו זקוקים לטעינת הטלפון הנייד שלנו במהלך היום. ישנן עמדות טעינה חינמיות שלרוב נמצא אותן באוטובוסים ורכבות, ועמדות טעינה בתשלום שלרוב נמצא אותן בבתי חולים, תחנה מרכזית ומקומות נוספים בהם ניתן להטעין את הטלפונים הניידים בעלות של מספר שקלים לכל רבע/חצי שעה.

אזהרה:

כדאי לחשוב פעמיים לפני שרצים לחבר את הסמארטפון שלכם לעמדת USB אם אין לכם מושג מי עומד מהאחורי עמדת הטעינה האלקטרונית.

התקפת סייבר בעת חיבור לטעינה – התקפה מסוג juice jacking

חוקרים זיהו התקפה הנקראת juice jacking המאפשרת הוצאת מידע מטלפונים סלולריים או העברת מידע לתוך מכשיר הטלפון הסלולרי שהתחבר לשקע טעינה. זהו סיכון המאפשר לכל האקר לגנוב את המידע האישי שלכם מהטלפון הנייד בזמן שזה נמצא בטעינה.
דמיינו לכם שבזמן שאתם טוענים את הטלפון הנייד, האקר יכול למשוך את כל התמונות שלכם מהנייד, ואם המכשיר שלכם פרוץ אז השמיים הם הגבול הוא יכול למעשה למשוך את הודעות הסמס שלכם, את הודעות הוואטסאפ, אנשי הקשר, הסרטונים האישיים שצילמתם, הודעות ווייבר והרשימה עוד ארוכה.

התקפת סייבר בעת חיבור לטעינה – התקפה מסוג video jacking

קיימת התקפה נוספת בחיבור לטעינה הנקראת video jacking, התקפה זו מנצלת את יכולות הטלפונים הסלולריים להתחבר ליציאת HDMI  המוגדרת כברירת מחדל וכך בחיבור לטעינה ניתן לחבר את הטלפון בצידו השני לחיבור HDMI שמציג את כל מה שעושה בעל המכשיר הסלולרי על הטלפון הנייד שלו בזמן אמת. ובזמן שהוא גולש לאתרים, נכנס לחשבון הבנק שלו או לחשבונות אחרים ומקליד את שם המשתמש והסיסמא, ההאקר בצד השני אוסף את המידע הזה. ההאקר רואה את כל ההודעות הנשלחות בסמס, וואטסאפ, גלישה לאתרים, רכישות בכרטיס אשראי ועוד.

שתילת וירוס בעת חיבור לטעינה

בעת שהטלפון הנייד שלכם מחובר לעמדת USB הוא חשוף לסיכון של שתילת וירוס בו. דמיינו מה קורה אם ההאקר שותל לכם וירוסים בסמארטפון שלכם מבלי שאתם בכלל מודעים לכך. 

כללי התגוננות מפני סכנת האקרים במרחב הציבורי בעת טעינת סוללת הטלפון הנייד בעמדות USB

השתמשו בשקע חיבור חשמל ולא בחיבור USB לטעינת הטלפון הנייד שלכם.

עדיף להחזיק סוללות גיבוי לטלפונים ניידים הנקראות Powerbank. הן מאפשרות טעינה של הטלפון הנייד במידה וזה התרוקן מבלי להתחבר לטעינת חשמל או טעינה באמצעות חיבור USB במקומות ציבוריים.

 

לסיכום, חשוב לזכור:

מקומות ציבוריים הם כר פורה להאקרים שמחפשים הזדמנויות לגניבת מידע ממשתמשים תמימים ואם פעם גנבים היו צריכים לשדוד או לגנוב את הכסף מהציבור, היום הם מעדיפים לשבת מאחורי מחשב ומקלדת ולגנוב כרטיסי אשראי או פרטי בנק כדי לצאת למסע קניות על חשבון הציבור. שמירה על כללי זהירות פשוטים  בעת הטעינה של המכשיר הסלולרי שלכם במרחב הציבורי תימנע מכם להיות הטרף הבא שלהם.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

מדור פרסום מתוך אינדקס מתקינים וספקי שירות באתר securiTip

        מתקיני מערכות אזעקה שעומדים בקריטריוני הסף של אתר securiTip

 

אספקת שירותים בתחומי סייבר סקיוריטי

שחזור מידע

אבטחת מידע

מניעת וגילוי פריצה למחשבים

חקירות סייבר וראיות דיגיטליות

חקירות סלולר וסמארטפונים

חוות דעת מומחה מחשבים ואינטרנט