אפליקציות אנטי וירוס לניידים

כולם מכירים תוכנת אנטי וירוס כזו או אחרת דוגמת NORTON, AVG, ESET. אכן במחשבים תוכנות האנטי וירוס נתנו מענה הולם ברוב המקרים לבעיות של ווירוסים, תוכנות ריגול, סוסים טרויאנים וכדומה. תוכנות האנטי וירוס עובדות על חתימות דיגיטליות ולכן לא תמיד הן יודעות לזהות את הווירוסים החדשים עד לזיהוי וניתוח הווירוס והוספתו למאגר החתימות הדיגיטליות. במשך עשרות שנים תוכנות האנטי וירוס נתנו מענה להתקפות שונות של ווירוסים ומנעו אותן אם כי לא במאה אחוז. אבל, העובדה שהיה אנטי וירוס במחשב נתנה ביטחון גדול יותר למשתמשים במחשבים. עם התרחבות השימוש בטלפונים הניידים והמעבר של התוקפים וההאקרים למימד הסלולרי, "קפצו" חברות האנטי וירוס על ההזדמנות והוציאו אפליקציות אנטי וירוס לטלפונים ניידים.

ההבדלים בין תוכנות האנטי וירוס שיש עבור המחשב ועבור הטלפון הסלולרי והסכנות הנובעות מכך

ההבדלים בין תוכנות האנטי וירוס

  • המחשב נותן הרשאה לתוכנות אנטי וירוס לסרוק את כל המחשב והכוננים השונים בו כדי לזהות וירוסים או סוסים טרויאנים.
  • בטלפונים ניידים יש גישה מוגבלת לתוכנות האנטי וירוס בטלפונים שאינם פרוצים (ROOT או JAILBREAK) ולכן הסריקה אינה מלאה והיא מבוצעת למעשה רק על מקומות שהגישה אליהן מאופשרת.

את הבעיה הזו בדיוק מנצלים הווירוסים ותוכנות הריגול כשהם מחביאים את עצמם ב-ROOT של הטלפון במקום שהם יודעים שהאנטי וירוסים למיניהם לא יוכלו להגיע אליהם או לזהות אותם. אם כך, האנטי וירוסים לניידים הם למעשה אשליה שלא באמת נותנת מענה של 100% לבדיקה אם יש או אין תוכנות ריגול או ווירוסים.

הסכנות הנובעות מההבדלים ביות תוכנות האנטי וירוס שיש עבור המחשב ועבור הטלפון הסלולרי

לאחרונה מופצת אפליקציה המתקינה עצמה בנייד בשם CHROMES על מנת להטעות את המשתמש בטלפון הנייד. היא פותחת הרשאות של גישה להודעות סמס, אחסון וטלפון. כל ניסיון סריקה עם אנטי וירוס פשוט לא מזהה את זה כוירוס. לאחר הסרה של האפליקציה היא מתקינה את עצמה מחדש כעבור יום ללא אישור מהמשתמש ומופיעה שוב ברשימת האפליקציות.

חברות אנטי וירוס רבות מבטיחות שהאפליקציות שלהן יודעות לזהות ווירוסים בטלפונים ניידים, אך לא כך הדבר במבחן המציאות. וכל עוד לא תהיה גישה לאנטי וירוס לאיזור המאובטח של הטלפון הנייד בו הוא שומר את קבצי המערכת, לא יוכלו באמת חברות האנטי וירוס לתת מענה הולם לבעיית הוירוסים. לא זו בלבד, אלא שיש לא מעט אפליקציות המסוות עצמן כאנטי וירוסים כשהן למעשה וירוסים בעצמם או אפליקציות שכל מטרתן היא לדחוף פרסומות לנייד שלכם.

אז מה ניתן לעשות ואיך להיזהר?

כלל מספר 1 הוא לא להוריד שום אפליקציה שהיא לא מחנות Google Play. וגם כשמורידים אפליקציות מחנות Google Play יש לבדוק שההרשאה שהאפליקציה מבקשת היא הגיונית.

אם אתם מקבלים קבצים בוואטסאפ, הודעות סמס, מייל וכדומה יש לוודא אם הגורם השולח הוא אכן שלח לכם את הקובץ. לא פעם נשלחים ווירוסים בשמם של חברים קרובים שלנו כי הם נדבקו בווירוס ששולח הודעות בשמם עם וירוס מצורף וכשפותחים אותו בנייד גם אם יש לכם אנטי וירוס לא בטוח שהוא ידע לעצור את הווירוס ולמנוע ממנו לגרום לנזק או לגנוב מידע מהנייד שלכם.

יש להיזהר גם בגלישה באתרים שונים, לא מעט אתרים חושפים את הנייד שלכם להתקפות של סקריפטים המוחבאים בתוך האתר או מאחורי באנר פרסומי ובלחיצה עליו אתם יכולים להדביק את הטלפון הנייד שלכם בווירוס או רוגלה.

אתרי פורנו וסטוצים הם האתרים בהם רמת החשיפה לסכנת הידבקות בווירוסים היא מהגבוהים ביותר ולכן כדאי לנקוט משנה זהירות.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

מדור פרסום מתוך אינדקס מתקינים וספקי שירות באתר securiTip

        מתקיני מערכות אזעקה שעומדים בקריטריוני הסף של אתר securiTip

 

אספקת שירותים בתחומי סייבר סקיוריטי

שחזור מידע

אבטחת מידע

מניעת וגילוי פריצה למחשבים

חקירות סייבר וראיות דיגיטליות

חקירות סלולר וסמארטפונים

חוות דעת מומחה מחשבים ואינטרנט