האם אתה בטוח שביתך הוא מבצרך? כמה פעמים פרצו אל ביתך? כמה אנשים אתה מכיר שפרצו לביתם בתקופה האחרונה?

אם גם אתה מרגיש חוסר ביטחון בביתך, או אם תחושה זו כבר חילחלה אל ילדיך, וודאי אתה יודע שפשיעת הרכוש פוגעת באיכות החיים ובתחושת הביטחון האישי. אם אתה מתעניין לגבי הקמת משמר שכונה, ככל הנראה פשיעת הרכוש באזור מגוריך היא הגורם לכך. על נתוני הפשיעה בחתך של מקומות ישוב ואף בחתך של רחובות אפשר ללמוד כאן.

מה עושים כדי להפחית ואף למנוע התרחשות פשיעת רכוש בשכונה שלך?

אפשר למגן את הבית והחצר באמצעי מיגון אלקטרוני (מערכת אזעקהמצלמות אבטחה) ובאמצעי מיגון פיזיים (לדוגמה: סורגיםגדרותשערים). אפשר לשכור שירותי סיור ובקרה הניתנים על ידי חברות מוקד וסיור. אפשר להשתמש בשירותי חברות לאיתור והשבת רכב גנוב. עם זאת, לעיתים נדרשת פעילות אינטנסיבית יותר ליצירת הרתעה כלפי מחוללי הפשיעה שאין ביכולת המשטרה וחברות המוקד והסיור ליצור. את ההרתעה ניתן ליצור תוך כדי ביצוע פעילות מבצעית מתמשכת בשטח נתון. האפשרות הזולה והיעילה ליצירת הרתעה אפקטיבית ולאורך זמן הינה התארגנות של דיירים ודיירות באזור מגוריהם (כולל בשכונות מגורים מתוחמות ולא מתוחמות בגדרות) לביצוע פעילות התנדבותית הנקראת "משמר שכונה". 

מה זה "משמר שכונה"?

"משמר שכונה" זו התארגנות של מתנדבים/ות המבצעים פעילות מבצעית שמטרתה להרחיק ולמנוע את הפשיעה במקום מגוריהם/ן ובכך לחזק את תחושת הביטחון האישי. הפעילות מתבצעת תחת חסות המשטרה (במסגרת אגף שיטור וביטחון: מחלקת מתנדבים). אבל, היא במהותה פעילות של אזרחים למען עצמם. הרעיון הוא שהחברים במשמר השכונה שומרים אך ורק באיזור מוגדר ומוסכם עליהם: אזור המגורים שלהם. כלומר, מי שנמצא בפעילות לא מוזנק לאירועים או צורכי המשטרה באיזורים שמחוץ לגבולות הגזרה של משמר השכונה. חריג לכך הוא בעת אירוע של פעילות חבלנית.

הפעילות של משמר השכונה נעשית באופן מבצעי כפעילות משטרתית לכל דבר ועניין.

הניסיון המשטרתי מעיד על כך שבכל מקום בו מתבצעת פעילות משטרתית גלויה וסמויה הפעילות הזו דוחקת את גורמי הפשע אל מחוץ למקום הנ"ל. בעגה המשטרתית התופעה מכונה "בלון": כאשר מכווצים את הבלון במקום אחד האוויר עובר למקום אחר. כלומר, הפעילות של משמר השכונה לא מביאה לחיסול הפשיעה אלא גורמת להרחקת גורמי הפשיעה אל מחוץ לתחומי השכונה. ככל שיש רציפות טריטוריאלית של משמרי שכונה, כך המעגל הסטרילי מפשיעה הולך וגדל. הניסיון המצטבר של משמרי שכונה ברחבי הארץ מוכיח שמשמר השכונה נותן מענה יעיל למניעת פשיעת רכוש: פריצה לבתים, גניבה מתוך בתים, גניבת רכב (כולל "דאבל": פריצה לבית וגניבת הרכב), ולמניעת וונדליזם לרכוש הציבורי.

למתנדבים במשמר השכונה יש סמכויות כמו של שוטר תוך כדי ביצוע המשמרת שלהם. כאשר הפעילות שלהם נעשית עם שוטר יש להם סמכויות של שוטר (כמו, מעצר חשוד). הפעילות נעשית בעיקר באמצעות רכב (רכב של המתנדבים) ולעיתים ברגל. ברכב מופעל פנס משטרתי מהבהב (צ'קלקה), הרכב משולט בשילוט מגנטי ולמתנדבים יש ציוד אישי יעודי לפעילות. הפעילות נעשית בצמדים (שני מתנדבים/שתי מתנדבות/מתנדב ומתנדבת). במהלך כל המשמרת למתנדבים יש ביטוח (לרכוש וגוף) שניתן על ידי משרד הביטחון.

משמר השכונה יכול לתרום מאוד להגברת והבטחת הביטחון האישי ברחבי השכונה במצבים בהם מתרחשים גלי טרור. המסגרת הארגונית (ההתנדבותית) של משמר השכונה מאפשרת זמינות גבוהה מאוד של חברי המשמר אם בהזנקת חירום ואם בהיערכות מראש. הפעילות של משמר השכונה בהקשר של גלי הטרור יכולה להיות לצורך ביצוע אבטחה מרחבית (רחובות, פאתי מוסדות חינוך) ואבטחה נקודתית (גני שעשועים, תחנות הסעה) בשעות העומס הקריטיות.

למשמר השכונה יש תרומה נוספת, אמנם היא לא המטרה העיקרית אבל היא חשובה לכשעצמה: הפעילות בו ובאמצעותו תורמת לגיבוש וללכידות חברתית קהילתית. הרבה מאוד קשרי ידידות נרקמים בין חבריו, והרבה מאוד שכנים מתחילים להכיר באמת אחד את השני באמצעותו.

אבני היסוד להצלחת משמר שכונה

רוח התנדבות ושימורה לאורך זמן. כל הפעילים במשמר שכונה עושים זאת על בסיס התנדבות. לכל משמר יש מפקד (המפקד הינו אחד הדיירים המתנדבים והוא האחראי לשיבוץ במשמרות, תפעול וקישור בין המתנדבים במשמר השכונה לבין אנשי המשטרה). תפיסת התפקיד שלו צריכה להיות של פונקציה מתכננת פעילות מבצעית, מרכזת ומפיצה מידע רלוונטי, מדרבנת, מעדכנת, מנחה ומדריכה את המתנדבים. האתגר העיקרי בקיום משמר שכונה לאורך זמן הוא ביכולת לשמור את המוטיבציה של המתנדבים בהתמדה. זאת מכיוון שמדובר בעיקר בביצוע פעילות בשעות הלילה ולרוב על חשבון שעות שינה. ככל שחולף הזמן עולה רמת השחיקה ברוח ההתנדבות, בוודאי כאשר מצליחים להשיג את המטרה של הרחקת הפשיעה ממקום המגורים. שחיקה זו באה לידי ביטוי בביצוע פעילות פחות אינטנסיבית בתחומי השכונה (כלומר, מתבצעות פחות משמרות). הבעיה היא שמחוללי הפשיעה מזהים במהירות את ההתרופפות בנחישות של משמר השכונה ואזי הם מתחילים שוב לבצע פשיעת רכוש בתחומי השכונה. לכן, גם כאשר מצליחים להרתיע את גורמי הפשיעה הפעילות של משמר השכונה חייבת להימשך ללא פשרות.

אחריות הדדית. הערך היסודי שמאחד את כל חברי משמר השכונה הינו האחריות ההדדית. כל פעיל/ה במשמר השכונה בסוף המשמרת מעונין/ת לדעת שלא התרחשה בזמן משמרתו/ה פשיעה בתחומי השכונה שלו/ה. לכן, המתנדבים קמים, בהתאם לתכנית הפעילות, בשעת לילה מאוחרת ויוצאים מבתיהם לבצע את הפעילות בשכונה או שהם הולכים לישון בשעת לילה מאוחרת/בוקר מוקדמת בסיום המשמרת. האחריות ההדדית מניעה אותם לבצע את הפעילות בנחישות. המוטו שלהם: "היום אני שומר/ת על הבית שלך, מחר את/ה שומר/ת על הבית שלי".

מקצועיות. משמר שכונה מתמודד עם פושעים (בעיקר פורצים), שחלקם חובבנים ומרביתם מקצוענים בתחומם. לכן, כל מתנדב/ת חייב/ת להיות מקצועי/ת בפעילותו/ה. רק כך מושגת הרתעה כלפי הפושעים. כל מפגש, בקשר עין או במגע קרוב עם הפושעים חייב לשדר להם שמולם נמצאים פעילים מקצועיים. המקצועיות (אופן הגישה אל אדם ורכב חשוד, אופן ביצוע הפעילות הגלויה והסמויה, אופן השימוש באמצעים ובסמכויות שיש למתנדבים) נרכשת במשך הזמן עם ביצוע הפעילות ועל בסיס הדרכה הניתנת על ידי המשטרה במסגרת ההסמכה.

מודיעין בזמן אמת, שיתוף מידע ותגובה מהירה. היות וסיבת ההקמה של משמר השכונה היא פשיעה ברמה והיקף בלתי נסבלים על ידי הדיירים בשכונה, הרי שחייב להתבצע ניתוח שיטתי של אירועי הפשיעה (למשל פריצה לבית או דירה, גניבת רכב או שימוש ברכב ללא רשות בעליו, פריצה וגניבה מתוך רכב, גניבת רכוש, השחתת רכוש ציבורי) שהתרחשו בשכונה ובסמוך לה. הניתוח צריך לנסות לזהות מאפייני פעולה (שיטת פעולה, דפוסי פעולה, עיתויי הפשיעה, סימנים מעידים מקדימים, נקודות תורפה בהן הפורצים והגנבים משתמשים). ניתן לבצע את התחקירים באופן עצמאי (וכמובן בתיאום ובהסכמת הדיירים שנפגעו מהפשיעה) וביחד עם אנשי המשטרה המבצעים את התחקירים בעצמם. כאשר כבר קיים משמר שכונה ומתרחשים ברחבי השכונה או בסמוך לה אירועי פשיעה, חשוב להמשיך לבצע את הניתוח תוך כדי תיאום עם חוקרי המז"פ על מנת ללמוד מהם את המידע שהם מפיקים בזירת האירוע. את הניתוח אמור לבצע מפקד משמר השכונה. חשוב שאת מסקנות ולקחי הניתוח יפיץ מפקד משמר השכונה לכל חברי המשמר.

קיימת סטטיסטיקה של המשטרה המתייחסת לאירועי פשיעת רכוש בחתכים של רחובות, ימים בשבוע ושעות ביממה. ניתן להסתמך על נתונים אלה להסקת מסקנות תוך מודעות לכך שהנתונים מבוססים על אירועים מדווחים על ידי מי שנפל קורבן להם. הבעייתיות בכך שככל שקיימת רמת פשיעה גבוהה יותר כך פוחת אמון הציבור ביכולת של המשטרה להתמודד עם הפשיעה ואזי הדיווח היחידי שמגיע למשטרה הוא על נזקי פשיעה שללא הצגת אישור משטרה על התרחשותה לא ניתן להפעיל עבורם את פוליסת הביטוח. כלומר, לעיתים הסטטיסטיקה של המשטרה הינה חלקית. לעומת זאת, כאשר קיים משמר שכונה המתנדבים מעודכנים ומעדכנים לגבי התרחשות אירועים חריגים. לכן, לעיתים המידע המצטבר אצל משמר השכונה אודות אירועי הפשיעה ברחבי השכונה הוא מדויק יותר מזה שיש בידי המשטרה.

ניתן להפיק מודיעין בזמן אמת כאשר הדיירים "מגוייסים לרעיון" והם מדווחים בכל שעות היממה על אנשים וכלי רכב חשודים שמסתובבים בשכונה ובסמוך לה. לרוב, המידע הזה (כאשר הוא מפורט מספיק) מאפשר לברר עם הגורמים המשטרתיים את מידת הרלוונטיות של המידע. הפעילות של משמר השכונה בחסות המשטרה מאפשרת גם העברת מידע לאנשי המודיעין של המשטרה ולקבל מהם מידע בזמן אמת. כל זה מאפשר תגובה מהירה של משמר השכונה ובעת הצורך גם של אנשי המשטרה. לכן חשוב שמפקד משמר השכונה יזום מפגש היכרות עם אנשי המודיעין האחראים על האיזור בו נמצאת השכונה. מתוך כך שקיימת היכרות קרובה של אנשי המשטרה את משמר השכונה (נוצרים מפגשים עם השוטרים ברחבי השכונה תוך כדי פעילות משמר השכונה) כאשר נדרשת תגובה/מענה של המשטרה היא זוכה למענה מהיר. על אחת כמה וכמה כאשר הבקשה לעזרה מועברת על ידי חברי משמר השכונה באמצעות מכשיר הקשר המשטרתי אותו הם לוקחים איתם לפעילות.

התאמת הפעילות לנסיבות המשתנות. תכנית הפעילות רצוי שתועבר למתנדבים כחודשיים מראש וזאת כדי שהם יתארגנו בהתאם. תכנית הפעילות יכולה לכלול תצפיות, מארבים וסיורים (רכובים ורגליים). היא מפורטת לפי ימים ושעות הפעילות. עם זאת, על בסיס הניתוח של אירועי הפשיעה שהתרחשו בשכונה ובסמוך לה במהלך הזמן האחרון, יתכן שנדרש לשנות את תכנית הפעילות (לרכז מאמץ, להוסיף משמרות, לגוון את הפעילות). ככל שקיימת נכונות של המתנדבים להתאים את הפעילות לנסיבות המשתנות כך ניתן "לשבור את השגרה" ולהקשות על הפושעים לתכנן את הפעילות שלהם. מדובר בתהליך מתמשך ללא הרף של זיהוי הנסיבות המשתנות ושל התאמת הפעילות להן.

שיתוף מידע. למתנדבים חשוב מאוד לדעת מה בוצע ומתי בוצע במסגרת משמר השכונה. אם התרחש אירוע חריג חשוב להם לדעת לגביו מידע מפורט ככל הניתן כדי ללמוד ממנו כל אחד באשר לבית והרכוש שלו. לכן, חשוב מאוד לשתף את כל המתנדבים בכל המידע הזמין והקיים אצל מפקד משמר השכונה (למעט מידע מסווג משטרתי ששיתפו אותו בו). גם מידע על כך שלא היו אירועים חריגים הוא מידע חשוב למתנדבים. לכן, צריך לעדכן אותם גם לגביו (אין צורך באופן יומיומי, ניתן לעדכן באופן שבועי או דו שבועי).

איך מקימים את משמר השכונה?

במרבית המקרים משמר השכונה הינו פרי יוזמה של הדיירים עצמם. לעיתים אנשי המשטרה הם שמציעים לדיירים להתארגן ולהקים את משמר השכונה כמענה לפשיעה בשכונה. בכל מקרה, חשוב לגייס גרעין ראשוני של תומכים ברעיון (3 או 4 דיירים/ות) שמוכנים להתחיל לבצע את הפעילות ההתנדבותית. בהמשך לכך צריך לפנות לתחנת המשטרה ולהיפגש עם קצין/מש"ק המתנדבים כדי להניע את התהליך של גיוס המתנדבים. כאשר ניתן גיבוי של המשטרה להקמת המשמר, קל הרבה יותר לפנות אל יתר הדיירים ולהסביר להם על הרעיון, חשיבותו ואופן תפעולו. ניתן לתאם פגישה של הדיירים עם נציגי המשטרה ולקבל מהם הסבר ומידע על משמר השכונה ותהליך ההצטרפות אליו. כדי לאפשר תפעול אפקטיבי של משמר השכונה למשך זמן רב (הרתעה משמעותית של גורמי הפשיעה אפשר להשיג רק לאחר התמדה ארוכת טווח בפעילות של משמר השכונה) הוא צריך למנות לפחות 40 מתנדבים. ככל שיש יותר מתנדבים מעל המספר הזה ניתן ליצור שיבוצים מגוונים ש"שוברים שגרה" ומאפשרים להימנע מדפוס קבוע של עיתויי הפעילות.

השיטה האפקטיבית ביותר לצרף מתנדבים למשמר השכונה היא שיטת "שכן מביא שכן, חבר מביא חבר". רצוי להגדיר עקרונות לקביעת גבולות הגזרה של משמר השכונה, הן כדי למנוע פריסה על תא שטח נרחב מדי שעשויה לפגוע באפקטיביות של הפעילות, והן כדי לצמצם את האפשרות שלאורך רחוב מסוים ייהנו מרבית הדיירים מהתנדבות של מספר קטן מאוד של דיירים הגרים לאורכו. על בסיס ההקשר הזה רצוי לקבוע שהפעילות בשטח תגיע עד לבית האחרון ממנו הצטרפו למשמר השכונה.

מכיוון שמשמר השכונה מתבצע בחסות המשטרה, היא מאשרת או לא מאשרת באופן פרטני את ההצטרפות למשמר השכונה. כל מתנדב/ת מתבקש/ת למלא טפסים הנדרשים (כולל הסכמת המועמד למסור מידע אודותיו מהמרשם הפלילי) ולהציג אישור רופא על המצב הרפואי של המועמד לצורך בדיקת המשטרה את ההתאמה שלו/ה להצטרפות. לאחר שמתקבל אישור המשטרה (תהליך הבדיקה אורך כ- 45 ימים) מתבצעת הדרכה למתנדבים. ההדרכה נעשית על ידי אנשי המשטרה והיא עוסקת בעיקר בסמכויות הניתנות למתנדבים במשמר השכונה ובדגשים המבצעיים לפעילות. לאחר ביצוע ההדרכה, ניתנת ההסמכה למתנדב/ת לבצע את הפעילות במסגרת משמר השכונה.