האם אתה חקלאי שסובל מפשיעה חקלאית? כמה פעמים גנבו לך בעלי חיים, תוצרת חקלאית, כלי עבודה? כמה חקלאים אתה מכיר שהשחיתו להם את המטעים, הציוד, אמצעי ההשקייה?

מה לעשות כדי להפחית ואף למנוע התרחשות פשיעה חקלאית בשדה או במרעה שלך?

הרחקת והרתעת גורמי הפשיעה החקלאית ניתנת להשגה באמצעות נוכחות פיזית אקטיבית בשטח. הנוכחות הפיזית מתקיימת בשלושה מישורים: שמירה, עבודה חקלאית והחזקת השטחים הפתוחים. הנוכחות הפיזית בשטח מסייעת למנוע את נטישת האדמות בעקבות שחיקת כוחם ורוחם של החקלאים והבוקרים בשל התרחשות תופעות חוזרות ונשנות של גניבות חקלאיות (כגון: גניבת בקר, צאן ויבול), השתלטות על קרקעותיהם, פגיעות פיזיות בהם, השחתות רכושם והפעלת איומים וסחטנות כלפיהם על ידי גורמים עויינים.

ארגון "השומר החדש" מסייע לחקלאים ובוקרים בגליל ובנגב להגן על אדמותיהם. פעילותו הביאה לירידיה של 80% ממקרי הגניבה במקומות בו חברי הארגון מבצעים את פעילותם.

מה זה "השומר החדש"?

ארגון "השומר החדש" (עמותה רשומה שלא למטרות רווח) הינו תנועה חינוכית-חברתית המבוססת על מתנדבים שמסייעים בשימור אדמות המדינה. הארגון  הוקם בשנת 2007 במטרה לסייע לכלל אזרחי המדינה לחיזוק תחושת ביטחונם האישי, ובפרט לסייע במגזר החקלאי לחקלאים ולבוקרים באמצעות פעילות לשמירה על אדמות המדינה. מטרת העל של הארגון היא למנוע את שחיקת כוחם ורוחם של החקלאים, הבוקרים וכל אדם במדינת ישראל שאינו חש ביטחון.

ארגון "השומר החדש" נוסד על ידי יואל זילברמן (קצין שייטת במילואים) וקבוצת פעילים תושבי הגליל והנגב מתוך כוונה להמשיך את דרכה של תנועת "השומר", שקמה בראשית המאה ה- 20. פעילות הארגון מבוצעת על ידי כ- 1,200 מתנדבים וצעירים בשנת שירות שמסייעים בשמירה והגנה מפני מי שפוגע בגופם של חקלאים ובוקרים, מי שמבצע גניבות חקלאיות (גניבת יבול, בקר, צאן, סוסים, דגים, כוורות וחומרי הדברה), מחבל בציוד ורכוש חקלאי (כגון: מערכות השקייה ומיכון חקלאי), מאיים בסחיטה ופרוטקשן ומי שמשתלט על קרקעות בנגב ובגליל. המתנדבים מבצעים פעילות בעשרות מצפים בגליל ובנגב. לעיתים, כאשר מתרחש גל שריפות בארץ, מתנדבי ארגון "השומר החדש" מסייעים בביצוע תצפיות לאיתור הצתות בשדות ובחורש.

ארגון "השומר החדש" פועל בשלושה ערוצים: הפעלת מתנדבים בשמירה על אדמות חקלאיות בנגב ובגליל ובעבודה חקלאית בהן; הכשרת צעירים בתוכנית מנהיגות (שנת שירות) להגשמת הרעיון הציוני. מתנדבי הארגון, העוסקים בשמירה ועבודה חקלאית, פועלים מתוך ערבות הדדית ותחושת אחריות משותפת.

הפרוייקטים של "השומר החדש"

ארגון "השומר החדש" מפעיל 4 מיזמי התנדבות: התנדבות בשמירה, יחידת השומר במג"ב, תוכנית מנהיגות – שנת שירות והתנדבות בעבודה חקלאית.

התנדבות בשמירה: פעילות שמירה התנדבותית, המתבצעת במצפים בנקודות אסטרטגיות בגליל ובנגב. מצפי השמירה מהווים בסיס להפעלת שומרים מתנדבים. בעזרת נוכחות פיזית ורצופה של השומרים נוצרות הרתעה, הפחתה של הפשיעה החקלאית ומניעת נטישה של שטחים המוחזקים כדין. השמירה מתבצעת לאחר שהמתנדב/ת עובר/ת הכשרה בסיסית ומתחייב לבצע במשך שנה  6-12 לילות שמירה בשטחים החקלאיים והפתוחים. ההצטרפות לפעילות ההתנדבות בשמירה במסגרת ארגון "השומר החדש" אפשרית למתנדבים ומתנדבות מעל גיל 21 ששירתו שירות צבאי או לאומי.

הצטרפות להתנדבות בשמירה בגליל

הצטרפות לשמירה בנגב

יחידת השומר במג"ב – יחידת מתנדבים במסגרת מג"ב המסייעת למשטרה במאבקה בפשיעה החקלאית. יחידת השומר במג"ב מבצעת פעילות שגרתית ויזומה לתפיסת גנבים של תוצרת חקלאית, חשודים ב"שחיטה שחורה" של בקר ולתפיסת חוליות גנבים במגזר החקלאי. הפעילות של יחידת השומר במג"ב נעשית באופן מבצעי כפעילות משטרתית לכל דבר ועניין ובחלקה היא מבוצעת על בסיס מידע מודיעיני משטרתי.

הניסיון של ארגון "השומר החדש" מעיד על כך שבכל מקום במגזר הכפרי בו מתבצעת פעילות יחידת השומר מג"ב היא תורמת באופן משמעותי ומכריע למערך השמירות ובכך היא מסייעת למגר את הפשיעה החקלאית באזורים מוגדרים.

לאחר מעבר הכשרה ייעודית בשיתוף עם מג"ב, למתנדבים ביחידה (גברים ונשים בגילאי 21 – 62 שנים) יש סמכויות כמו של שוטר תוך כדי ביצוע המשמרת שלהם. פעילותם נעשית ללא הגבלת גבולות גזרה של בסיסי הפעלה של מג"ב. היא מבוצעת בעיקר באמצעות רכב שטח המוקצה להם. במהלך כל המשמרת למתנדבים יש ביטוח שניתן על ידי משרד הביטחון. מכיוון שיחידת השומר מג"ב פועלת בחסות המשטרה, היא המאשרת או לא מאשרת באופן פרטני את ההצטרפות ליחידה. כל מתנדב/ת מתבקש/ת למלא טפסים הנדרשים (כולל הסכמת המועמד למסור מידע אודותיו מהמרשם הפלילי) ולהציג אישור רופא על המצב הרפואי של המועמד לצורך בדיקת המשטרה את ההתאמה שלו/ה להצטרפות. לאחר שמתקבל אישור המשטרה (תהליך הבדיקה אורך כ- 45 ימים) מתבצעת הכשרה למתנדבים. ההכשרה עוסקת בעיקר בסמכויות הניתנות למתנדבים ביחידה ובדגשים המבצעיים לפעילות בהתאם למשימות המבצעיות שלהם. לאחר ביצוע ההכשרה על כל מתנדב/ת לעבור מבחן עיוני ולבצע אימון ירי. במהלך המשמרות (כל מתנדב מתחייב לבצע משמרת אחת לחודש) המתנדב מקבל נשק משטרתי.

לפרטים והרשמה ליחידת השומר מג"ב בגליל:

טלפון: 04-6886406 מייל: galilshomer@gmail.com 

לפרטים והרשמה ליחידת השומר מג"ב בנגב:

טלפון: 08-6800415 מייל:  shomernegev@gmail.com 

תכנית מנהיגות – שנת שירות: תכנית המנהיגות הינה תכנית קדם צבאית, שמשתתפים בה בוגרי י"ב במסגרת שנת שירות (במשך 14 חודשים). התוכנית נועדה להכשיר דור צעיר הנחוש להגשים את הרעיון הציוני, תוך טיפוח כישורי מנהיגות מעשית ונכונות למעורבות, שותפות ואחריות לעתידו של עם ישראל. המשתתפים בתוכנית המנהיגות מקיימים שגרת חיי עבודה חקלאית, שמירה בשטחי המרעה ולמידה (יהדות, ציונות, אסלאם, ערבית, אמנות לחימה). הם חיים בקבוצה במצפים (בגליל ובנגב) וזוכים לליווי אישי ולהדרכה קבוצתית. מרבית בוגרי התוכנית משתלבים בחטיבת הנח"ל לשירות משמעותי בפיקוד וקצונה בגדס"ר.

הקבלה לתכנית מותנית בראיון אישי.

הצטרפות לתכנית מנהיגות - שנת שירות

התנדבות בעבודה חקלאית – הפעילות ההתנדבותית של קבוצות מתנדבים (תלמידי בתי ספר, חיילים, סטודנטים, בני נוער מחו"ל, משתתפי תוכניות "תגלית", יחידות צבאיות ועוד) ויחידים מיועדת לסייע בשיקום נזקי רכוש שנגרמים לחקלאים ולבוקרים בעקבות השחתת רכושם. המתנדבים מסייעים בתיקון גדרות, בשיקום מבנים וטראסות, בהקמת טראסות ובביצוע עבודה חקלאית. גברים ונשים יכולים להתנדב לתוכנית זו החל מגיל 14 שנים. העבודה החקלאית נמשכת לפחות 4 שעות והיא נערכת לאחר הרצאה אודות "השומר החדש".

הצטרפות להתנדבות חקלאית בגליל לבודדים ולקבוצות

הצטרפות להתנדבות חקלאית בנגב לבודדים ולקבוצות