אודות securiTip

פרצו לי (לבית או לעסק), מה עושים עכשיו?

פריצה לבית או לעסק ופריצה לבית למטרת גניבת הרכב (מה שמכונה על ידי המשטרה “דאבל”) הן סכנות שאליהן חשוף כל אדם בביתו או בבית העסק שלו. מפורטות כאן הפעולות שצריך, ולעיתים גם כדאי, לבצע בעקבות הפריצה כדי לצמצם את הנזק שנגרם.. חלקן צריכות להתבצע באופן מיידי וחלקן יותר להתבצע במועד מאוחר יותר 

דיווח מיידי למשטרת ישראל על הפריצה

הפעולה הראשונה שיש לעשות באופן מיידי הינה דיווח למשטרת ישראל. חייגו למוקד החירום של המשטרה (100 מכל טלפון) ודווחו שאירעה פריצה בביתכם או בעסק שלכם: “פרצו לי לבית” או “פרצו לי לבית העסק”. חשוב מאוד להישאר מחוץ לבית או לעסק ולא להיכנס לתוכו. כך תמנעו עימות מסוכן עם הפורץ, שעשוי להימצא במקום. יש לבצע את השיחה למשטרה בעזרת טלפון סלולארי או טלפון של שכן או בעל עסק סמוך.

במידה וזיהיתם שהמקום ריק מפורצים והחלטתם להיכנס לתוכו, רצוי לא לגעת בדבר, מאחר ואנשי המשטרה (מז”פ) מבצעים בדיקת טביעות אצבעות בדלת הכניסה, בדלתות הפנימיות, בחלונות, ובחפצים שבו. בבתים או בעסקים שבהם קיימות מצלמות אבטחה או מערכות מיגון גם החומר המוקלט נאסף ונלקח בידי המשטרה לצורכי החקירה. כחלק מטיפול המשטרה באירוע, תיגבה עדות מבעל הדירה או הגורם המדווח שתכלול גם התייחסות לתכולת המבנה. דאגו לקבל מהמשטרה אישור בכתב המפרט את כתובת האירוע, תאריך ופירוט הנזקים והפריטים שנגנבו. אישור זה יידרש בידי חברת הביטוח בשלב מאוחר יותר.

אם הבית מבוטח בביטוח תכולת דירה או העסק מבוטח סביר להניח שהוכנה מבעוד מועד רשימה הכוללת את התכולה המוצהרת לביטוח. מומלץ להציג רשימה זו לשוטרים. במידה ששמרתם חשבוניות המוכיחות קניה, תוכלו למסור אותן לשוטר שמכין את הדוח. ניתן לעשות כך גם עם רשימת רכישות בכרטיס אשראי. בתום התהליך תקבלו מספר אירוע של תיק החקירה, שבאמצעותו תוכלו לעקוב אחר התקדמות החקירה והפרטים הקשורים אליה.

 

דיווח לחברת הביטוח או לסוכן הביטוח

לאחר הדיווח למשטרה, או אף באותה העת, יש לפנות לחברת הביטוח או לסוכן הביטוח ולדווח: “פרצו לי לבית” או “פרצו לי לבית העסק”. חברת הביטוח תשלח שמאי מטעמה לאמוד את מידת הנזק הנגרם ובחינת הדיווח אודות התכולה שנגנבה. נציג החברה ימלא עמכם דוח המסכם את פרטי האירוע והתכולה שנגנבה. נציג החברה יבקש מכם להעביר לו את אישור המשטרה לצורך התנעת תהליך הטיפול במקרה על ידי הביטוח. כשהפריצה נעשתה לבית עסק, ספירת מלאי האחרונה נבדקת ומשווית לדיווח על התכולה הנגנבת. לעיתים אם קיימת מחלוקת באשר לשויי הנזק שנגרם ניתן לקבל שירותי שמאות פרטית.

ישנן פוליסות הכוללות סעיפים המבטיחים טיפול מהיר בנזקים הנגרמים לבית או לעסק, על ידי הפניית אנשי מקצוע מטעם חברת הביטוח.

תיקון הנזק למקום ולאמצעי המיגון

ברוב המקרים, הפורצים גורמים נזק לדלת הכניסה, לחלונות, ואף למערכת המיגון, כדי לחדור למקום. לאחר הטיפול של המשטרה באירוע, ואחרי הדיווח לחברת הביטוח, החזרה לשגרה מצריכה תיקון של הנזקים ומערכת המיגון על מנת להמשיך ולהגן על המקום מפני פריצות נוספות. בשלב זה עליכם להזמין בעל מקצוע לתיקון מערכות האזעקה,  מצלמות האבטחה, האינטרקום, השער החשמלי ואמצעי מיגון נוספים הקיימים במבנה. שירות זה ניתן בדרך כלל מטעם החברה שממנה נרכשה מערכת האזעקה או אמצעי המיגון. נציג החברה יגיע לבדוק את תקינות מרכיבי המערכת הקיימים. אם הם ניזוקו בזמן הפריצה, הוא יתקן או יחליף אותם בשביל להבטיח את המשך פעילותה התקינה של המערכת. השירות כרוך בתשלום. זו גם יכולה להיות הזדמנות לשדרג את מערכות האזעקה שלכם למערכות אזעקה חכמות. בדומה, עליכם להזמין בעל מקצוע ייעודי לתיקון החלונות או הדלתות שנשברו או שנעקרו בפריצה, המספק גם התקנת חירום מהירה של דלת מחליפה לדלתות. באותה הזדמנות עליכם להזמין גם מנעולן מקצועי לתיקון מנעולים וסוגרים שניזוקו.

את תיקון הנזק למקום ולאמצעי המיגון תקפידו לעשות ללא השתהות.

אם אתם משתמשים בשירותיה של חברת מוקד וסיור או אבטחה ושמירה, כמובן שעליכם לעדכן אותה מידית: “פרצו לי לבית” או “פרצו לי לבית העסק”. בנוסף, בידקו אם היא מציעה אפשרות להצבת מאבטח מטעמה עד לתיקון הנזק.

תביעת חברת הביטוח באמצעות עורך דין העוסק בתביעות ביטוח

בעל פוליסת הביטוח הניזוק ממקרה פריצה וגניבה רשאי להגיש תביעה לחברת הביטוח כדי לקבל את הפיצוי הכספי המגיע לו על פי הפוליסה המבטחת. אך הדרך להשגת הפיצוי הכספי מחברת ביטוח עשויה להיות קשה, ארוכה ומתסכלת, מאחר שהיא כרוכה בהתנהלות משפטית מסובכת. על מנת להתמודד משפטית היטב בתביעה, רצוי להסתייע בשירותי עורך דין מתמחה בדיני נזיקין או עורך דין מתמחה בדיני ביטוח כדי לייצג את התובע מול חברת הביטוח.

חשוב לדעת, שעל מנת להגן על עצמן מפני מקרי הונאה בתחום תביעות במקרים של גניבות ופריצות, חברות הביטוח משתמשות בשירותי משרד חקירות ובשירותי עורך דין מתחום הנזיקין לאימות, להזמת התביעה או להקטנת גובה הפיצוי הכספי מצידן. התנהלותם של גורמים אלה עשויה להוביל לממצאים שימנעו מהתובע לקבל את כספו באופן מלא. לפיכך, ניהול תביעה באופן עצמאי יקשה מאוד על התובע בהשגת הפיצוי ההולם. במרבית המקרים שימוש בעורך דין מתמחה בתביעות ביטוח יהיה יעיל יותר עבור התובע בהשגת התוצאות והפיצוי הכספי המבוקש.

שימוש בשירותי חוקר פרטי

רבים לא מסתמכים על התנהלות המשטרה וחברת הביטוח לפיצוי ולתיקון הנזק שנגרם. אם אינכם מעוניינים להסתפק בשירותיהם של גופים אלה, תוכלו לפנות גם לחוקר פרטי לביצוע החקירה באופן פרטי. השימוש בחוקר פרטי עשוי להוביל לתוצאות מהירות ולאיתור ראיות, הוכחות או מידע חדש שיסייע להשגת הסדר כספי מרבי, ואולי אף ישרת את המשטרה לאיתור העבריינים ולענישתם.

ברוב המקרים, חוקר פרטי יתנהל בחקירתו בליווי עורך דין מתמחה בדיני נזיקין. באמצעות ייעוץ משפטי ניתן לקדם ולהרחיב את אפשרויות החקירה,  לבחון את חומר הראיות, לקבוע את מידת הקבילות המשפטית של הממצאים שגילה החוקר, לקבל הכוונה ואישור לפעולות חקירה, ולשמירה על כשירותן המשפטית

גם את הפנייה לחוקר פרטי תקפידו לעשות ללא השתהות מיותרת, על מנת שהממצאים בזירה יישמרו ללא פגיעה בהם ובכך יתאפשר לחוקר לבצע חקירה יעילה.

סיכום

לסיכום, פריצה לבית או לעסק עשויה לגרום לנזק לא מבוטל. בצד זאת, יש לא מעט מקרים בהם התרחשות הפריצה גורמת לבלבול רב אצל בעלי הרכוש שנגנב או ניזוק, כי “לגלות שפרצו לי לבית או לבית העסק” זו חוויה מאוד לא נעימה. כשיודעים מה לעשות לאחר פריצה ניתן  לצמצם נזקים, בעוד שהתנהלות שגויה עשויה להחמיר את הנזקים שנגרמו. לכן, יש לשקול את ניהול הפעולות לאחר הפריצה באופן עצמאי או בהסתייעות בגורמים מקצועיים (כגון, חברת אבטחה, עורך דין וחוקר פרטי).

 

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי ו/או אחר, ואין לראות בכתוב משום מצג ו/או חוות דעת כלשהי, אלא יש לראות בכתוב הסבר כללי בלבד ואין להסתמך ו/או לפעול בהתאם לאמור לעיל ללא ייעוץ משפטי.

המאמר נכתב על ידי:

לוגו פורטל סקיוריטיפ בטחון, בטיחות, ביטוח

הנהלת פורטל securiTip

טיפים ומאמרים נוספים לרשותך

מה דעתך על המידע?

תמחור מהיר