אודות securiTip

מצלמות אבטחה לבית פרטי ולבית עסק

מצלמות אבטחה הפכו בשנים האחרונות לאמצעי אבטחה שכיח בבתים פרטיים ובבתי עסק. אם בעבר רק בתי עסק יכלו להרשות לעצמם מצלמות אבטחה בגלל המחיר הגבוה, כיום כל מי שמעוניין לאבטח את ביתו יכול לרכוש מצלמת אבטחה במחיר סביר ולא יקר. הודות לשימוש במצלמות אבטחה ניתן להגן לא רק על רכושנו וביטחוננו האישי, אלא גם לתעד פורצים וגנבים בשעת מעשה על חם, לראות את תפוקת העובדים ועוד. כמו כן המחיר הנגיש ולא יקר של מצלמות אבטחה לבית פרטי ולבית עסק מאפשר ליותר ויותר אנשים לעשות בהן שימוש. המאמר סוקר את סוגי מצלמות אבטחה לבית ולבית עסק שקיימים בשוק. הוא מדגיש את חשיבות השימוש במצלמות אבטחה לבית ולבית עסק.

אילו סוגי מצלמות אבטחה לבית ולבית עסק קיימים בשוק?

בשוק קיימים סוגים שונים של מצלמות אבטחה לבתים פרטיים ועסקים. מתקין מקצועי של  מצלמות אבטחה יודע להתאים את סוגי המצלמות המותקנות על ידו לפי צרכי הלקוח. את מצלמות האבטחה לבית ולבית עסק ניתן לסווג לפי טכנולוגיה ולפי תצורה.

סיווג סוגי מצלמות אבטחה לפי טכנולוגיה:

מצלמות IP  (מצלמות רשת)    

מצלמות IP הן מצלמות אבטחה שמתחברות אל רשת האינטרנט או אל רשת מקומית (LAN) באמצעות חייגן מובנה במצלמת האבטחה או באמצעות נתב. למצלמות IP יש כתובת IP ייחודית, ניתן לקבל גישה אליהן הישר דרך רשת האינטרנט כך מתאפשרת גישה מרחוק אליהן. בשונה ממצלמת רשת, מצלמת IP יכולה לפעול גם ללא חיבור ישיר למחשב. מצלמות IP מאפשרות באמצעות רשת האינטרנט מכל מקום צפייה בזמן אמת או בהקלטת הוידיאו. כאשר מערך האבטחה מבוסס על מצלמות IP ניתן להוסיף מצלמת IP  נוספת בחיבור פשוט יחסית. ניתן לחבר מספר מצלמות IP באמצעות כבל אחד ואף בחיבור אלחוטי באמצעות WI FI למערכת ההקלטה. זאת בניגוד למערכת אבטחה מבוססת מחשב, שבה כמות מצלמות האבטחה מוגבלת מכיוון שהיא תלויה בגודל כרטיס ההקלטה המותקן במחשב. וגם בניגוד למצלמות אבטחה אנלוגיות שצריך לחבר כל אחת מהמצלמות האנלוגיות למכשיר ההקלטה באמצעות כבל קואקסיאלי אחד. וכן, בניגוד למערכת הקלטת וידיאו DVR STAND ALONE שבה כמות מצלמות האבטחה תלויה במספר המצלמות שבהן מכשיר ההקלטה תומך. הקלטת וידיאו באמצעות מצלמות IP מתבצעת באמצעות NVR שמאפשר שמירת ההקלטה במקום מרוחק מהמקום בו מותקנות המצלמות. ניתן גם לשמור את הקלטת הוידאו במחשב מרוחק. לכן, שמירת ההקלטה במערכת ה- NVR או על גבי הכונן הקשיח במחשב מרוחק מאפשרת שמירת המידע גם במקרה של פריצה או שריפה. את מצלמות IP מחברים באמצעות חיווט אל נקודת הרשת, בניגוד למצלמות אבטחה מבוססות מחשב שאותן מחברים אל מחשב שמחובר לנקודת רשת. מצלמות IP אלחוטיות מחברים אך ורק לנקודת חשמל מכיוון שהן משדרות ישירות אל רשת האינטרנט. הרזולוציה בצילום וקצב הפריימים המצולמים במצלמות IP מוגבלים בדרך כלל מבחינת רחוב פס ואחסון, ודגמים בעלי רזולוציה גבוהה יותר עשויים להיות יקרים.

מצלמות אנלוגיות 

מצלמות אבטחה אנלוגיות הן מצלמות המחוברות למכשיר הקלטת וידיאו מסוג DVR באמצעות כבל תקשורת ישיר (כבל קואקסיאלי). כל אחת מהמצלמות האנלוגיות מחוברת למכשיר ההקלטה באמצעות כבל קואקסיאלי אחד. בכבל הקואקסיאלי משולב גם כבל אותות להעברת התמונה וגם מתח להזנת המצלמה. מספר המצלמות שניתן להתקין תלוי במספר ערוצי ההקלטה שיש במכשיר הקלטת הוידאו (DVR).

מצלמות אנלוגיות AHD

מצלמות אבטחה אנלוגיות הן מצלמות המשדרות וידיאו באיכות של עד .HD1080p רזולוציה זו גבוהה פי 4 ויותר מזו של יתר המצלמות האנלוגיות שאינן .HD הרזולוציה הגבוהה של מצלמות אבטחה AHD מאפשרת להגדיל ביעילות את התמונה לפרטים הנדרשים למרבית צורכי האבטחה לבית פרטי ולבית עסק. התשתית של מצלמות אלה היא באמצעות כבל קואקסיאלי, מהירות התגובה של מצלמות אלה היא מהירה עד מאוד ואין בהן שום השהייה (בעיה מאוד שכיחה במרבית מצלמות (IP ככה שניתן ליהנות מאיכות צפייה והקלטה גבוהה ביותר. מצלמות אנלוגיות AHD יכולות לשדר וידאו למרחק מקסימלי של 487 מ’ (מרחק גדול פי 5 ממרחק השידור של מצלמות IP.

מצלמות PTZ  

מצלמות האבטחה מתחלקות לשתי קטגוריות עיקריות: מצלמות קבועות ומצלמות  .(Pan Tilt Zoom) PTZ מצלמות PTZ הן מצלמות שיש אפשרות לבצע בהן סיבוב, הטייה, זום. לעומתן,  מצלמות קבועות מורכבות בתנוחה קבועה והן מצלמות זירה מזווית אחת בלבד. במצלמות PTZ ניתן לצלם ממספר זוויות שונות ולבצע זום תוך כדי הצילום. מצלמות PTZ מאפשרות סיבוב אוטומטי בכל פעם שמזוהה תנועה. יש מצלמות PTZ שיכולות להסתובב ב- 360 מעלות וכך להימנע משטחים מתים. רוב דגמי מצלמות ה- PTZ מאפשרים להגדיר מצבי מעקב מסוימים, סיבוב והטייה במרווחי זמן קבועים מראש .(Pre sets) יש מצלמות PTZ שיש בהן מכשיר מעקב מובנה המבצע סיבוב, הטיה, הגדלה אוטומטיים למעקב אחר אובייקט או אדם. מרבית מצלמות PTZ מיוצרות בעיצוב דמוי כיפה. הכיפה מיוצרת מפלסטיק חסין בפני וונדליזם של שבירה והריסה.

מצלמות LPR

מצלמות LPR הן מצלמות המאפשרות קריאה של לוחיות רישוי של רכבים תוך כדי נסיעתם גם במהירות גבוהה. בשילוב תוכנה ייעודית ניתן להשתמש בהן כדי לפתוח שערי מחסום של חניה באופן אוטומטי. ניתן לשלב אותן בחניון של בית משותף, בחניון של משרד ובית עסק, וכמובן בחניון ציבורי שבו החנייה מתבצעת בעבור תשלום. תוכנות מתקדמות לניהול חניון בשילוב מצלמות LPR מאפשרות שליטה בפתיחה אוטומטית או מניעת כניסה מכלי רכב בהתאם להרשאתם (ניתן להכין “רשימה שחורה” של כלי רכב שאינם מאושרים להיכנס לחניון).

סיווג סוגי מצלמות אבטחה לפי תצורה:

מצלמות כיפה 

 מצלמות כיפה (DOME) הן מצלמות עם בסיס אחיזה רחב שהעדשה המותקנת בהן מוגנת באמצעות כיסוי פלסטיק בצורת כיפה. קיימות מצלמות כיפה פנימיות וחיצוניות. הן משולבות במצלמות קבועות ובמצלמות .PTZ היתרון בשימוש במצלמת כיפה הוא שלא ניתן לדעת לאיזה כיוון היא מצלמת עובדה המקשה על פורצים וגנבים להתחמק ממנה.

מצלמות גוף 

מצלמות גוף (BOX) הן מצלמות שניתן להתקין בהן עדשות בעלות זום משתנה. מצלמות גוף משמשות הן לשימוש פנימי והן לשימוש חיצוני. הן נמצאות בעיקר בשימוש בבנקים, חנויות, סופרמרקטים וכדומה.

מצלמות צינור 

מצלמות צינור (BULLET) מתאימות לצילום בזווית מסוימת. לעיתים מצלמת צינור מותקנת על גבי זרוע ארוכה “שיוצאת” מהקיר. לרוב מצלמות צינור משמשות לשימוש חיצוני. ניתן לשלוט בזום שלהן באמצעות החלפת העדשות (VARIFOCAL).

מצלמות עין הדג 

מצלמת עין דג (FISH EYE) היא מצלמה שזווית הצילום שלה רחבה ומאפשרת צילום פנורמי בזווית של 360 מעלות. המצלמה ממירה את התמונה המעוותת של חצי הכדור המתקבל לתמונה ב- 4 זוויות צילום שונות באיכות מירבית.

מצלמות נסתרות 

למצלמות נסתרות אין תצורה קבועה. הן יכולות להיות מוסלקות בתוך גלאים, בתוך תמונות שתלויות על הקיר, בתוך מטען לפלאפון, בתוך שעון קיר, בתוך עציץ וכדומה. ייחודן בגודל עדשה קטן מאוד, בגודל קרוב לגודל ראש סיכה (PINHOL).

חשיבות ונחיצות מצלמות אבטחה לבית ולבית עסק

הודות למצלמות האבטחה ניתן ליהנות ממגוון נרחב של יתרונות. מצלמות האבטחה מתעדות פורצים או גנבים וכן ניתן לצפות בזמן אמת באמצעות המצלמות במתרחש בבית ובבית העסק גם כאשר בעליו אינם נמצאים במקום. המצלמות ברוב המקרים מרתיעות גנבים ופורצים מכיוון שהם מתועדים בשעת מעשה. מצלמות האבטחה מקנות תחושת בטחון גבוהה הן כשאנחנו בבית והן כשאנחנו לא נמצאים בבית. בנוסף, ניתן באמצעות מצלמות האבטחה לעקוב בבית העסק אחר עבודת העובדים ולדעת מי עובד ומי לא עובד.

סיכום

לסיכום, המחיר הסביר ולא יקר של מצלמות האבטחה מאפשר ליותר ויותר אנשים לרכוש אותן הן עבור בית פרטי והן עבור בית עסק. הבחירה בסוג הטכנולוגיה והתצורה של המצלמה הינה המומחיות של מתקין מצלמות אבטחה. יש מצלמות שמתאימות בעיקר לשימוש בבתי עסק ומשרדים (כגון מצלמת גוף), יש מצלמות שמתאימות בעיקר לחניונים  (כגון מצלמות (LPR ויש מצלמות שיכולות לשמש גם עבור בתים פרטיים וגם עבור בתי עסק (כגון מצלמות IP ומצלמות AHD).

המאמר נכתב על ידי:

טיפים ומאמרים נוספים לרשותך

מה דעתך על המידע?

תמחור מהיר