אודות securiTip

מערכת אזעקה לגילוי פריצה וחדירה

מערכת אזעקה לגילוי פריצה וחדירה מיועדת להתריע על הגילוי.

ההתרעה על גילוי פריצה וחדירה נעשית באמצעות השמעת אזעקה (סירנה) בעוצמה גבוהה, באמצעות משלוח אוטומטי של אותות אלקטרוניים למוקד בקרה אלקטרוני בחברת מוקד (אם מערכת האזעקה מחוברת/מקושרת למוקד הבקרה) ובאמצעות חיוג אוטומטי ומשלוח הודעות SMS (והודעות MMS אם נעשה גם שימוש במצלמות אבטחה המשולבות במערכת האזעקה) לבעלי עניין מוגדרים מראש. קיימות מערכות אזעקה קוויות ומערכות אזעקה אלחוטיות. הן ניתנות להתקנה ושימוש גם בבית, גם בבית עסק ובמגזרים רבים אחרים. ההבדל בין מערכת אזעקה קווית למערכת אזעקה אלחוטית הוא בשיטת החיבור/שידור בין יחידות הגילוי ומרכיבי המערכת לבין רכזת (לוח) הבקרה. במערכת אזעקה קווית החיבור / שידור נעשה באמצעות חיווט, במערכת אזעקה אלחוטית החיבור/שידור הינו אלחוטי (השידור הינו צר סרט בתדר 433MHz). כאשר מתכננים את בניית הבית או בית העסק רצוי לתכנן גם את התקנת מערכת האזעקה (כדאי לעשות זאת על בסיס יעוץ של מתקין/טכנאי המתמחה במערכות אזעקה ומיגון ויעוץ של אדריכל/מעצב פנים שבקיא באפשרויות השונות). עבור מערכת אזעקה קווית צריך לתכנן את התשתית הקווית, כך נחסכת עבודה רבה ונמנעים מחציבה בקירות שיכולה לפגום באסתטיקה של הבית או בית העסק. מערכות אזעקה אלחוטיות ניתנות להתקנה ללא הכנה מיוחדת בתשתית הקיימת. מערכת אזעקה אלחוטית יכולה להוות פתרון חסכוני עבור דיירים ששוכרים דירה ועוברים מעת לעת בין דירות שונות. מערכות האזעקה לסוגיהן השונים פועלות באמצעות מתח נמוך (מנ”מ).

מרכיבי מערכת האזעקה (מרכיבים אלו קיימים גם במערכת אזעקה קווית וגם במערכת אזעקה אלחוטית):

רכזת (לוח) בקרה (בקר אלקטרוני), גלאים (חיישנים), מפסקים/מגנטים (רכיב אלקטרוני שפתיחת המעגל החשמלי בו מהווה אינדיקציה למשלוח אוטומטי של אות לרכזת), לוח מקשים (keyboard), סירנה (צופר), נצנץ.

הרכזת (מהווה את “המוח” של המערכת) לרוב מותקנת במקום נסתר על מנת למנוע/להקשות על פורצים את גילוייה, ניתוקה ופגיעה בה. היא מחוברת למצבר/ספק כוח למקרה של הפסקת או ניתוק חשמל. הגלאים יכולים להיות מחווטים לרכזת (גלאים קוויים) ולהיות מחוברים אלחוטית לרכזת (גלאים אלחוטיים). הגלאים פועלים במגוון טכנולוגיות גילוי. במרבית המקרים, שמותיהם ניתנים להם בהתאם לסוג הטכנולוגיה העיקרית המפעילה אותם (לדוגמה, “גלאי קרן” הינו גלאי המשדר קרן אינפרא אדום). יש גלאים שמתאימים לפעולה (בעיקר הודות לעמידותם לתנאי מזג אוויר קשים) מחוץ למבנה המוגן. אלה הם גלאים חיצוניים (outdoor). יש גלאים שמתאימים לפעולה בתוך המבנה המוגן, אלה הם גלאים פנימיים (indoor). את הגלאים ניתן להתקין בצורות התקנה שונות. לעיתים השם של הגלאי כולל גם את צורת ההתקנה שלו (לדוגמה, “גלאי קרן תקרתי”. כלומר, זהו גלאי המשדר אות קרן אינפרא אדום ומותקן על התקרה). במרבית מערכות האזעקה הגלאי מכותב (כלומר, יש לו “שם ספציפי ברכזת), כך שעם הפעלתו ניתנת אינדיקציה ספציפית לגבי המקום בו התגלתה פריצה או חדירה. החיבור בין הרכזת לבין חברת המוקד יכול להיעשות באמצעות חיווט ובאמצעות תקשורת אלחוטית, דו-כיוונית ומאובטחת.

תפעול מערכת אזעקה ופעולתה:

תפעול הרכזת נעשה באמצעות לוח מקשים (keyboard): דריכת וכיבוי המערכת, תכנות המערכת, צפייה בסטטוס המערכת, תצוגת גלאים, תצוגת איזורים ועוד. לוח המקשים יכול גם לשמש כהרחבה של מספר אזורים. אזור מתייחס לאיזור מסוים של המבנה המוגן ובו הגלאים אמורים לזהות את החדירה. לאזור חדירה יכולה להיות משוייכת קבוצת גלאים או שיהיה משוייך גלאי אחד בלבד. מספר אזורים יכולים להיות משוייכים יחד וכך נוצר “מדור” כדי לאפשר דריכה חלקית של מערכת האזעקה. השיוך הזה מאפשר לבצע פעילות באזורים מסויימים (מדור מסוים) מבלי שהגלאים השייכים להם יפעילו את האזעקה, בעוד שתוך כדי כך באזורים אחרים (מדור או מדורים אחרים) שבוצעה עבורם דריכת מערכת האזעקה, פעילות בהם תפעיל את האזעקה. קיימים סוגים שונים של לוחות מקשים: כגון, עם מסך מגע, עם נוריות LED, אלחוטי, וירטואלי. בנוסף למשלוח האותות האלקטרוניים וההודעות על גילוי פריצה וחדירה, רכזת (לוח) הבקרה מפעילה באופן אוטומטי ממסרים המובנים בה (built-in) גם חיווי אור קולי על הגילוי. הרכזת מפעילה אזעקה באמצעות סירנה (צופר) חיצונית ו/או פנימית, ובנוסף היא מפעילה פנס (נצנץ) חיצוני ו/או פנימי. החיווי האור קולי נועד הן להרתעת הפורצים (מתוך כך שהפעלת האזעקה מבהירה להם כי המערכת גילתה אותם והיא העבירה עדכון לגבי הגילוי) והן לצורך מי שנמצא סביבה וקירבת המבנה המוגן (כדי להסב את תשומת ליבו למתרחש ועל מנת לסמן לו בבירור את המבנה בו הופעלה האזעקה).

לעסקים טעוני רישוי קיימת מערכת אזעקה לפי תקן 1337. תקן זה נועד להביטח שימוש במערכת אזעקה הנותנת מענה לרמת סיכון גבוה מאוד של התרחשות פריצה, ולהבטיח את התקנתה ותפעולה באופן שיפחית ככל הניתן מפורצים מקצועיים את יכולתם לשבש ו/או למנוע את פעילותה. משטרת ישראל מגדירה את העסקים טעוני רישוי. מכון התקנים הישראלי הוא שקובע ומעדכן את התקן (למערכת עצמה, להתקנתה, לחיבורה למוקד ו/או לתחנת המשטרה ולתקשורת בינה לבין הגורמים אליהם היא אמורה לדווח על גילוי פריצה וחדירה).

שילוב מערכות האזעקה עם מערכות אחרות הפועלות במתח נמוך:

שילוב מערכות אזעקה לגילוי פריצה עם מצלמות אבטחה. היתרון בכך שכאשר מצלמת האבטחה פועלת כמצלמת גילוי תנועה (VMD) בנוסף להיותה חיישן המפעיל את האזעקה היא גם יכולה לשדר מיד את המידע הרלוונטי לקבלת החלטה על ידי גורם מרוחק פיזית מזירת ההתרחשות באשר למתרחש בגזרת הצילום שלה. כאשר המצלמה איננה מצלמת VMD ניתן להפעיל אותה אוטומטית או ידנית מרחוק אם היא מצלמה ממונעת (מצלמת PTZ) וגם בכך לסייע בקבלת החלטה על ידי גורם מרוחק פיזית. שילוב מערכת אזעקה עם גילוי אש. כאשר משלבים במערכת גלאים לגילוי אש ועשן, ניתן להשתמש בכל היכולות של מערכת האזעקה (התרעה ושידור דיווח על הגילוי) לצורך הפחתת הסיכון הנשקף לחיי אדם ולרכוש בעת התרחשות שריפה. שילוב מערכת אזעקה עם בקרת כניסה. השילוב מאפשר הפעלת אזעקה כאשר מתרחשת כניסה בלתי מורשית למבנה/מתחם מוגן או מאטבטח.

התקנת מערכת אזעקה לגילוי פריצה:

התקנת מערכת אזעקה יכולה להיעשות על ידי כל אדם היות ואין התנייה או הסמכה מוגדרת בחוק או בתקנות כלשהן לגבי מי רשאי להתקין מערכת אזעקה לגילוי פריצה או חדירה. עם זאת, מרבית היצרנים/יבואנים ומפיצים של מערכות אזעקה מבצעים הכשרות שלהם למתקינים/טכנאים העוסקים בהתקנת מערכות אזעקה. בסיום ההכשרה הם מוסמכים על ידי היצרנים/יבואנים והמפיצים לבצע את התקנת המערכות הספציפיות שבהם עסקה ההכשרה. מטרת ההסמכה למנוע התקנה על ידי מתקין/טכנאי שאיננו מקצועי שבסופה קיים סיכוי גדול להתרחשות תקלות או אזעקות שווא רבות. תקלות אלה פוגעות במוניטין של היצרן/יבואן/מפיץ בעוד שהבעיה נובעת מהתקנה שגויה (כולל הרכבת מערכת עם רכיבים שאינם נותנים את המענה הנדרש). ההתקנה צריכה להתבצע כך שהיא תפחית את הסיכוי של פורצים לשבש/למנוע את פעולת המערכת ובהמשך לכך לפרוץ ולחדור למבנה המוגן. בנוסף, ההתקנה צריכה לאפשר את ההתנהלות היומיומית במבנה המוגן ובסביבתו הקרובה. יש חברות מוקד שמבצעות את התקנת מערכות האזעקה ואת חיבורן למוקד באמצעות מתקינים שלהן ויש חברות מוקד שמאפשרות למתקין/טכנאי שאיננו שייך להן לבצע את החיבור של מערכת האזעקה למוקד. היות ומניעת פריצה וחדירה היא קריטית למניעת גניבת רכוש או גרימת נזק לרכוש מבוטח יש חברות ביטוח שמסתייעות בסוקרים להגדרת הסיכון והמערכת המתאימה לו. במקרים אלה כמובן שצריך שההתקנה תבוצע על ידי מתקין/טכנאי שמסוגל ויודע כיצד לעמוד באופן מלא בדרישות חברת הביטוח. בסיום ההתקנה של מערכת האזעקה צריך לדרוש ולקבל מהמתקין/טכנאי אישור התקנה לחברת הביטוח.

מה דעתך על המידע?

תמחור מהיר