אודות securiTip

מיגון הבית בעידן מלחמת “חרבות ברזל” – מכינים תרופה למכת פשיעת הרכוש פתרונות מיגון לגילוי פריצה לבית

המלחמה (מלחמת “חרבות ברזל”) המתמשכת עלולה ליצור מצב של אבטלה גדולה. מחקרים מצאו שמצב אבטלה מתמשך ומיעוט משאבים כספיים עשויים לגרום לאנשים נורמטיביים להתדרדר לפשיעה, לביצוע פשיעת רכוש. היות וכך, רצוי להיערך מבעוד מועד לאפשרות של התגברות פשיעת רכוש. לכן, מיגון הבית לצורך גילוי ומניעת פריצה ואף מעשי שוד הינו מהלך חיוני מאוד. המאמר עוסק במיגון הבית באמצעות טכנולוגיות מתח נמוך (מערכות אזעקה לבית, מצלמות אבטחה, פסי דריכה).

מיגון הבית מפני פריצה ופשיעת רכוש

זה מהלך מתבקש כי יתכן שהעלייה בשיעורי האבטלה והתמשכותה בעקבות מלחמת “חרבות ברזל” עלולה להוביל לעלייה ברמת פשיעת הרכוש!!!

על פי “אקונומיסט”, שהתייחס לאבטלת צעירים במדינות המערב בשנת 2011, לגברים צעירים מובטלים יש יותר זמן פנוי ופחות מה להפסיד.

לכן, זה לא מפתיע שחלק מהחוקרים מצאו קשר נסיבתי בין העלייה בשיעור האבטלה בקרב צעירים לעלייה בפשיעה – בייחוד בפשיעת רכוש (שוד, פריצה, גניבת מכוניות וגרימת נזק) ובעבירות הקשורות לסמים.

ככל שההזדמנויות להכנסה חוקית הולכות ומתמעטות כך הולך ומתחזק כוח המשיכה של פעילות בלתי חוקית וביצוע מעשי פשע ובהם גם מעשי פשע אלימים על ידי אזרחים נורמטיביים שסובלים מאבטלה מתמשכת. מעשי הפשיעה עלולים לכלול פריצה, גניבה מתוך הבית וסביבתו הקרובה, שוד של בני הבית, גניבת טלפונים סלולריים, ארנקים, אופניים, חלקי רכב, השחתת רכוש וגרימת נזק מתוך וונדליזם כדי ליצור תחושת כאוס.

האם קיימת הרתעה שתצמצם / תמנע את המקרים של פשיעת רכוש?

על פי משרד מבקר המדינה מיגור הפשע מושג בין היתר על ידי חיזוק ההרתעה והגדלת סיכויי ההיתפסות של העבריין. מהנתונים העדכניים של מבקר המדינה בחודש מאי 2019 עולה כי הרוב המוחלט של התיקים העוסקים בעבירות רכוש נסגר. לדברי המשרד: “במרבית החקירות של עבירות הרכוש המשטרה אינה מצליחה לבסס ראיות שיביאו לידי הגשת כתב אישום. רק באחד מכל 15 תיקי חקירה (6.5%) מוגש כתב אישום. מכאן שלמעשה המשטרה אינה משיגה הרתעה שתביא לצמצום המקרים של עבירה על החוק ופגיעה באזרח”.

האם זו הסנונית הראשונה?

פתרונות עדכניים למיגון הבית

נקדים ונאמר שניתן למצוא מגוון פתרונות למיגון הבית שחלקם הגדול יכול להיות מותקן ומופעל בשיטה של Plug and Play  (כלומר, “חבר את המוצר והפעל אותו”). שיטה זו מאפשרת ללקוח הסופי לרכוש את המוצר ולהתקין אותו בעצמו. מתוך ניסיון רב השנים שלנו (הנהלת פורטל securiTip)  אנחנו באופן גורף לא ממליצים על כך למי שרוצה באמת למנוע פשיעת רכוש כלפיו. כדי להשיג תוצאה אופטימלית בתפעול אמצעי המיגון השונים (המתוחכמים והיעילים) נדרש ידע מקצועי רב מאוד. חיסכון בתשלום עבור התקנה מקצועית ואיכותית עלול להסתכם במפח נפש, בפגיעה בתחושת הביטחון האישי של בני הבית ובנזק כספי גדול מאוד (מי שמניח שחברת הביטוח תשלם לו עבור הנזק שנגרם צפוי להתבדות היות שחברת הביטוח תטען ובצדק שההתקנה לא נעשתה באופן מקצועי. סוקר ביטוח מקצועי מטעמה יערוך את הבדיקה לאחר הגעת תביעת הביטוח אליה והוא זה שיחווה את דעתו על ההתקנה הבלתי מקצועית).

באשר לפתרונות למיגון הבית מפני פשיעת רכוש מומלץ לבחור במתקין מערכות מתח שיודע, בקיא ומעודכן במגוון הפתרונות למיגון הבית: מצלמות אבטחה לבית, מערכות אזעקה לבית, מערכות אינטרקום, פסי דריכה. שים לב – מתקין שיודע ויכול להציע רק סוג פתרון אחד (לדוגמה רק מערכות אזעקה) יתכן שהוא מקצועי בתחום הזה, אבל חוסר הידע שלו והיכולת שלו להציע לכם גם מערכות מסוג אחר צריך להדליק לכם “נורית אזהרה”. כאשר המתקין של מצלמות האבטחה לבית הוא מתקין איכותי הוא יכול במצבים מסוימים לייתר שימוש במצלמת אבטחה כאשר הוא עושה שימוש במצלמה המותקנת בתוך גלאי (מצלמת גלאי) שמחובר למערכת האזעקה של הבית. באופן דומה, שימוש במצלמת אבטחה לבית שיש לה אנליטיקה יכול לייתר שימוש בגלאי כי האנליטיקה מאפשרת למצלמה לגלות, כמו גלאי המחובר/מקושר למערכת האזעקה, תנועה של אדם. לעיתים השימוש במצלמת אבטחה לבית שיש לה יכולות אנליטיקה (וידאו אנליטיקה) פותר בעיה של התרעות שווא המתקבלות מגלאי בגלל תנאיי סביבה שלא ניתן לשלוט עליהם (לדוגמא צמחיה עבותה שגדלה בחצר של השכן והיא נמצאת מול הגלאי ומשבי רוח גורמים לתזוזה שלה).

מצלמות אבטחה לבית

קיים מגוון רחב של מצלמות אבטחה לבית ומגוון רחב של יכולות צילום והפקת מידע מהצילום ב”זמן אמת”. קיימות מצלמות אבטחה דיגיטליות HDCVI ומצלמות אבטחה IP (מצלמות רשת). הן לא נבדלות מבחינה חיצונית, כלומר בתצורה שלהן (תצורה של מצלמות כיפה, צינור, גוף), אלא בטכנולוגיה שלהן (הטכנולוגיות המתקדמות שקיימות כיום הן טכנולוגיית IP וטכנולוגיית HDCVI.

מצלמות אבטחה דיגיטליות (HDCVI) לבית

מצלמות אבטחה דיגיטליות בטכנולוגיית HDCVI מספקות תמונה באיכות של  FullH (Full High Definition) . אלה מצלמות עם חיישני תמונה ומעבדי תמונה איכותיים. ניתן להשיג מצלמות אבטחה דיגיטליות HDCVI בעיצוב מהודר כך שהן משתלבות היטב במאפייני העיצוב של הבית והנראות האסתטית שלו.

מצלמות אבטחה רשת - מצלמות IP לבית

מצלמות אבטחה רשת, מצלמות IP הן מצלמות אבטחה בעלות חיבור לרשת האינטרנט. כך ניתן לצפות מכל מקום באמצעות האינטרנט במתרחש בגזרת המצלמה. המידע המצולם על ידי המצלמה מועבר אל מערכות ההקלטה (DVR, NVR) באמצעות תשדורת WiFi מאובטחת. חלק ממצלמות ה– IP מאפשרות אחסון מקומי של המידע המצולם (אחסון במצלמה עצמה ולא רק במערכת ההקלטה) על גבי כרטיס זיכרון מובנה במצלמה. יש גם מצלמות אבטחה IP שמאפשרות צפייה ישירה ובקרה מסמארטפון (בהתאם לסוג הסמאטרפון שהמצלמה מיועדת לו: אנדרואיד או אייפון).

מתלבטים איך לבחור מצלמות אבטחה לבית? יש לנו רעיונות וטיפים איך לבחור:

מערכות הקלטה

הקלטת הוידיאו אשר מצלמות האבטחה מייצרות הינה קריטית לצורך ניתוח אירוע שהתרחש ולצורך סיוע למשטרה בפענוח מעשי פשיעה. כיום בעידן האחסון בענן ניתן לשמור את המידע כמעט ללא הגבלת כמות (נפח הקלטה). בנוסף, קיימות מצלמות אבטחה שניתן לשמור בהן את הוידיאו וזאת על גבי כרטיס זכרון מובנה במצלמה עצמה. היתרון בכך הוא שבמקרה שהתרחשה תקלת שידור בין המצלמה לבין מערכת ההקלטה או לענן המידע המצולם נשמר. לעיתים פורצים וגנבים לוקחים איתם את מערכת ההקלטה של המצלמות כדי למנוע את פענוח האירוע. לכן, האחסון בענן ועל גבי כרטיס הזיכרון המובנה במצלמה נותן מענה לכך.

מערכות ההקלטה הקיימות כיום מיועדות לשמור את הוידיאו בטכנולוגייה דיגיטלית. לסוגי הטכנולוגיות השונות של המצלמות (כגון טכנולוגיית HDCVI וטכנולוגיית IP) קיימות מערכות הקלטה מתאימות להן. מערכות ההקלטה השונות מיועדות גם להקליט את המידע שמגיע ממצלמות אלחוטיות או מצלמות קוויות. קיימות מערכות הקלטה היברידיות להקלטה של מידע ממצלמות אלחוטיות וממצלמות קוויות.

מתקין מקצועי של מצלמות אבטחה יודע לבחור את מערכת ההקלטה המתאימה לנפח ההקלטה הנדרש והאפשרי.

את מערכת ההקלטה רצוי “להסליק” בתוך הבית כך שלפורצים ולגנבים יהיה קושי לאתר אותה ולקחת אותה איתם.

איך לשמור את החומר שמצולם באמצעות מצלמות האבטחה:

מערכות אזעקה לבית

מערכות אזעקה לבית מיועדות בעיקר לגילוי פריצה. מערכת האזעקה לבית מקבלת חיוויים מאמצעי הגילוי: גלאי חוץ, גלאי פנים ומצלמות אבטחה שיש בהן יכולת אנליטיקה וכאלה שיש להן יכולת גילוי תנועה.

כיום מערכות האזעקה לבית משוכללות והן כוללות בתוכן אלמנטים מובנים, כמו כרטיס רשת, ובנוסף הן מבוססות על אמצעי גילוי מתקדמים (גלאים עם טכנולוגיות חדשניות ומצלמות אבטחה משולבות במערכת האזעקה או מובנות בתוך הגלאים).

מערכת אזעקה חכמה לבית:

קיימים סוגים שונים של מערכות אזעקה לבית: מערכות אזעקה קוויות, אלחוטיות והיברידיות.

הבדלים בין מערכות אזעקה קוויות למערכות אזעקה אלחוטיות:

כיום קיימת מגמה לאפשר במערכת האזעקה התאמה מודולרית לדרישות ולצרכים הספציפיים של הלקוח. הן ניתנות להרחבה בהתאם ליכולותיו הכלכליות של כל לקוח. היבט חשוב שכדאי לתת עליו את הדעת הוא אזעקות השווא שעלולות להתרחש במערכת האזעקה לגילוי פריצה לבית. שילוב של מצלמה שפועלת בתיאום עם הגלאי או שהיא חלק מובנה ממנו מקנה יכולת אימות אזעקה (ניתן לצפות ב”זמן אמת” במתרחש ובמערכות מסוימות ניתן לקבל ב”דחיפה” אוטומטית סרטון וידאו שמציג את מה שצולם חמש שניות לפני הפעלת האזעקה). כך מתאפשרת וודאות מלאה – צפייה בוידאו (על פי דרישה או באופן אוטומטי) באמצעות אפליקציית סמארטפון (במערכות האזעקה החדשניות), בטאבלט ובמחשב דרך מצלמות IP לצורך אימות אזעקה. האפליקצייה גם מאפשרת שליטה מלאה במערכת האזעקה מכל מקום ובכל זמן, כלומר לבצע הפעלה ונטרול המערכת מרחוק.

יש מערכות אזעקה לבית שניתן לחבר אותן למוקד של חברת מוקד. אחד ההיבטים הקריטיים הוא שהתקשורת בין מערכת האזעקה לבין המוקד תהיה אמינה ובלתי ניתנת לשיבוש או לניתוק/חסימה. לצורך כך נעשה שימוש בתקשורת רב ערוצית, מקבילית, תמיכה בטלפון סלולרי וקווי.

קיימות מערכות אזעקה שמאפשרות תקשורת בין בני המשפחה. הן כוללות מרכז הודעות משפחתי עם גישה מרחוק ומקרוב להקלטת והשמעת הודעות, שליחת הודעה אוטומטית להורים על הגעת ילד הבייתה, הפעלה מרחוק של תקשורת קולית דו כיוונית.

יצרני מערכות האזעקה והגלאים שמים דגש על עיצוב אלגנטי של המערכת והגלאים (בנוסף, קיימת נכונות ויכולת להתאים התאמה מלאה של צבע הגלאי לדרישות הלקוח).

קיימות מערכות אזעקה לבית שאפשר לחבר אליהן גלאי הצפת מים, גלאי עשן, גלאי גז בישול וגז CO. גלאים אלה נותנים מענה בטיחותי לבני המשפחה ומסייעים במניעת נזקים כספיים גדולים מאוד.

גלאים

גלאים מהווים את המרכיב המרכזי לגילוי פריצה לבית. התקנה מקצועית שלהם תאפשר את הגילוי ותמנע התרעות שווא הנובעות מתנאיי הסביבה השונים (כגון שמש, רוח, צמחייה, קירבת כביש עם מכוניות/משאיות). התרעות שווא גם עלולות להתרחש כתוצאה מהתקנה שלא בהתאם להוראות המדויקות של היצרן. יש גלאים שמיועדים להתקנה חיצונית ואחרים שמיועדים להתקנה פנימית

גלאים חיצוניים וגלאים פנימיים משולבים במערכות אזעקה לגילוי פריצה:

התקשורת בין הגלאים לרכזת של מערכת האזעקה (“המוח” של המערכת שממוקם בתוך הבית) יכולה להיות קווית או אלחוטית. קיים מגוון גלאים רחב כגון גלאי נפח, גלאי וילון, גלאי חסין לתנועת בעלי חיים במשקל של עד 25 ק”ג, גלאי מגנט (מפסק) שמותקן בדלת, חלון, תריס. גלאי זעזוע שמיועד לגלות ניסיון להזיז מהמקום או לפרוץ לכספת.

אפליקציות

 אפליקצייה מאפשרת בעיקר וודאות מלאה בעת הפעלת האזעקה – צפייה בוידאו (על פי דרישה או באופן אוטומטי) באמצעות אפליקציית סמארטפון (במערכות האזעקה החדשניות), בטאבלט ובמחשב דרך מצלמות IP לצורך אימות אזעקה. בנוסף, האפליקצייה מאפשרת שליטה מלאה במערכת האזעקה מכל מקום ובכל זמן, כלומר להפעיל ולנטרל מרחוק את מערכת האזעקה לבית.

אפליקציית פימא PIMAlink 3.0

האפליקצייה מבוססת ענן מייקרוסופט, היא מאפשרת למשתמש גישה למצלמות ומערכת האזעקה מהסמארטפון בזמן אמת באפליקציה אחת. האפליקצייה מאפשרת אימות אזעקה באמצעות וידאו: המשתמש מקבל ב”דחיפה” לסמארטפון סרטון של הארוע עם קבלת האזעקה, כך הוא יכול לוודא את אופי הארוע באופן מיידי. בנוסף, הוא יכול להקליט את הסרטון ישירות לסמארטפון תוך כדי הצפייה.

ניתן באמצעות האפליקצייה לסנן התרעות לפי סוג הארוע (פריצה, אש וכו’), להבחין בין סוגי האירועים לפי צלילים ייעודיים.

אפליקציית ריסקו iRISCO Smartphone App

האפליקצייה הינה אינטואיטיבית והיא מאפשרת במקרה של אירוע, קבלת התראה בזמן אמת עם אימות סרטון. המשתמש יכול ליזום וידאו חי על פי דרישה בכדי להבטיח את האבטחה המירבית. ניתן בלחיצה מהירה להגדיר מראש במגוון תרחישים קבוצה ייעודית של גלאים שיפעלו אוטומטית או לחלופין שיהיו מנוטרלים. בנוסף, אפשר לעקוף גלאי בודד כדי למנוע אזעקות שווא. לדוגמא, כאשר משאירים בטעות חלון פתוח ניתן לנטרל גלאי יחיד (הגלאי ש”אחראי” על החלון הפתוח) ועדיין מערכת האזעקה תפעל כרגיל.

פסי דריכה למיגון הבית - לגילוי פריצה וחדירה לבית וסביבתו

פסי דריכה הם חיישנים מוסלקים (כגון בתוך/על חומה, מתחת לרצפה) שכאשר מופעל עליהם משקל הגוף של אדם הם שולחים חיווי על כך למערכת האזעקה, למצלמה, לאפליקציה, לחברת המוקד. באמצעות פסי דריכה ניתן למגן מפני פריצה וחדירה את סביבת הבית, פתחים, מקומות “רגישים” בתוך הבית (כגון, חדר בו מותקנת הכספת). פסי דריכה מאופיינים ב”אפס התרעות שווא”, מכיוון שהגילוי של תנועה באמצעותם הוא חד-ערכי. אין גורם סביבתי שיכול להפעיל פס דריכה לגילוי אדם.

אבטחה היקפית באמצעות פסי דריכה מוסלקים בחומה או בגדר

פסי דריכה מאפשרים יצירת מגוון פתרונות שמשתלבים באופן מלא עם הרעיון האדריכלי ומאפייני העיצוב של החומה או הגידור. פסי הדריכה (חיישנים) מוסלקים בתוך החומה או בגדר כחלק בלתי נפרד ממנה. הם מספקים התרעה על תנועת אדם, טיפוס על גדרות וחומות, ניסיון לחתוך גדר ומרביתם אינם נתונים להשפעות מזג אוויר ותנאיי הסביבה. כך נשמרת אסתטיקה גבוהה יחד עם רמת אבטחה גבוהה מאוד.

אבטחה נקודתית באמצעות פסי דריכה סמויים

את פסי הדריכה (חיישנים) ניתן להתקין מתחת לכל סוג וגודל של אריח, שיש, קרמיקה, עץ ועוד. הם עומדים בתנאיי חוץ ותנאיי פנים, כך שניתן להתקין אותם גם בסמוך מאוד לפתח הכניסה לבית. פסי הדריכה שמותקנים בתוך הבית לרוב מותקנים לצורך מיגון של רכוש יקר / יקר ערך שנמצא בתוך כספת. הטמנה מוסלקת של פסי הדריכה מתחת לאריח, רצפת פרקט וכדומה בסמוך לכספת או בפתח החדר שבו נמצאת הכספת מיועדת לגלות בוודאות תנועת אדם בלתי רצויה במקום המוגן.

סיכום

לסיכום, מיגון הבית מפני פריצה יכול להתבצע באמצעות טכנולוגיות מיגון מתחומי המתח הנמוך. טכנולוגיות אלו כוללות מערכות אזעקה לגילוי פריצה, מצלמות אבטחה ופסי דריכה. בכל טכנולוגיה יש מגוון פתרונות כך שניתן ליצור את המיגון המתאים לדרישות ולצרכים של הלקוח כדי למנוע פריצה לביתו. לכל זאת יש חשיבות רבה בהינתן התופעה המצערת של אבטלה מתמשכת ומשבר תעסוקתי בעקבות מלחמת “חרבות ברזל”. מחקרים מצאו קשר נסיבתי בין עלייה ברמת אבטלה לבין עלייה ברמת הפשיעה ובעיקר התדרדרות של אזרחים נורמטיביים לפשיעת רכוש.

המאמר נכתב על ידי:

טיפים ומאמרים נוספים לרשותך

מה דעתך על המידע?

תמחור מהיר