אודות securiTip

כיצד מונעים פריצה לבית צמוד קרקע (וילה, בית פרטי) וגניבה ממנו

פריצה לבית צמוד קרקע (וילה, קוטג’, דו-משפחתי, דירת גן) וגניבה ממנו הם אירועים שניתן למנוע אותם. נסביר כאן כיצד ניתן למנוע את הפריצה והגניבה תוך התבססות על מיגון (מיגון אלקטרוני ומיגון פיזי) והתנהלות בני הבית

כיצד למנוע פריצה לבית פרטי, וילה, דירת גן

פריצה לבית וגניבה ממנו עבור מי שגר בבית פרטי, וילה או דירת גן (כל אלה הם בתי מגורים צמודי קרקע) מהווים במקרים רבים אתגר לבני הבית. מניעת פריצה לבית פרטי, וילה או דירת גן אפשרית כאשר נעשה שימוש מושכל באמצעי מיגון (מיגון אלקטרוני ומיגון פיזי) וכאשר בני הבית מקפידים על התנהלות נכונה. אם כך, איך עושים את זה:

אם כך, איך עושים את זה:

מיגון הבית (בית פרטי, וילה, דירת גן) באמצעות מיגון אלקטרוני ובאמצעות מיגון פיזי

פריצה לבית ניתנת למניעה באמצעות מיגון אלקטרוני כולל מערכת אזעקה לבית, מצלמות אבטחה ומערכת הקלטת וידיאו  (CCTV),  מערכת אינטרקום וגידור אלקטרוני. מערכת האזעקה לבית מבוססת על גלאים חיצוניים שממוקמים מחוץ לבית (על קירות הבית, על חומת הבית, בתוך גג רעפים, על גג בטון) וגלאים פנימיים בתוך הבית (בתוך חדרים, במעברים, בסלון, במטבח) ועל מגנטים ומפסקים(בחלונות, דלתות, בכספות ובצמוד ליצירות אומנות).

מצלמות האבטחה מהוות חלק מרכזי בטלויזיה במעגל סגור (טמ”ס) והן מיועדות לתעד ולשדר ב”זמן אמת” את המתרחש באזור בו הן מותקנות. הן יכולות להיות ממוקמות מחוץ לבית (Out Door) ובתוך הבית (In Door) . לצורך התיעוד נעשה שימוש במערכת הקלטת וידאו, אשר כדאי להתקינה במקום נסתר (על מנת שפורצים וגנבים יתקשו למצוא אותה ולהשחית או לקחת אותה איתם).

התקנת מערכת האזעקה והתקנת מצלמות האבטחה (כולל מערכת הקלטת הוידיאו) צריכה להתבצע על פי תכנית המנתחת את הסיכונים והאיומים הספציפיים שיש ביחס לתכולת הבית ולבני המשפחה, נקודות התורפה של הבית (בית פרטי, וליה, דירת גן) והחצר, שגרת בני הבית והתייחסות להימצאות בעלי חיים בבית ובחצר. התקנה מקצועית של אמצעי המיגון האלקטרוני איננה מתבטאת רק בתפקודם התקין של האמצעים, אלא גם בתכנון מושכל יעיל וחסכוני שלהם.

בנוסף, אפשר לעשות שימוש במערכת אינטרקום לצורך מניעת כניסה בלתי מורשית אל החצר ואל הבית. יש מערכות אינטרקום משולבות עם מצלמה (אינטרקום טלויזיה) אשר מאפשרות בנוסף לשיחה גם תיעוד ושידור ב”זמן אמת” (כמו מצלמות אבטחה לבית).

ניתן לצפות מרחוק, באמצעות האינטרנט, בתצוגה של מצלמות האבטחה והאינטרקום. הצפייה מרחוק אפשרית בחדר בקרה אלקטרוני של חברת מוקד (מוקד צופה רואה) והן במכשיר הטלפון הנייד באמצעות אפליקציה ייעודית. כמו כן, ניתן לקבל חיווי על הפעלת אזעקה הן בחדר הבקרה של חברת מוקד (המספקת שירותי מוקד וסיור, מוקד צופה רואה) והן במכשיר הטלפון הנייד כמו גם מכשירי טלפון אחרים שמוגדרים לקבלת החיווי/הודעה מוקלטת.

גידור אלקטרוני של בית פרטי, וילה, דירת גן מאפשר קבלת התרעה על חדירה אל תוך חצר הבית. ניתן למקם חיישנים על חומת הבית, על הגדר עצמה ובתוך החצר (חיישני דריכה).

בבית חכם ניתן לתפעל מרחוק את מערכות המיגון (הפעלה, ניטרול) ולתכנן את הפעלתם בהתאם ללוחות זמנים מגוונים ומשתנים.

יעודו העיקרי של המיגון האלקטרוני להרתיע פורצים וגנבים מפני פריצה לבית וגניבה ממנו או מחצר הבית.

מיגון פיזי (כולל גדר היקפית, שער כניסה להולכי רגל (יכול להיות משולב עם מערכת אינטרקום לפתיחתו/נעילתו, שער כניסה לרכב (חשמלי/אוטומטי), דלתות ביטחון (דלתות פלדה עם מנעול רב בריחים) בכניסות לבית (בית פרטי, וילה, דירת גן), סורגים (סורגי מתכת וסורגים שקופים) וכספות.

יעודו העיקרי של המיגון הפיזי לעכב ולהאט את הפורצים במהלך ניסיונם לפרוץ אל החצר ואל הבית. לעיתים העיכוב וההאטה עשויים להרתיע אותם מביצוע התפרצות אל תוך הבית.

עם זאת, אחד הגורמים החשובים ביותר במניעה הוא למעשה התנהלותם של בני הבית. ההתנהלות היומיומית שלהם (במהלך שגרת היום ולקראת השינה) יכולה להקשות על הפורצים כך שהם יעדיפו לפרוץ לבית אחר ולא לבית שלהם.

התנהלות בני הבית

פריצה לבית ניתנת למניעה גם באמצעות התנהלות נכונה בשגרת הבית. חשוב לדעת שלפורצים מיומנים מספיק מבט קצר מאוד במפתח עצמו כדי לדעת כיצד ליצור עותק מושלם של מרבית המפתחות לדלתות ביטחון. לכן צריך למנוע מזרים כל גישה למפתחות דלת הכניסה, ולהקפיד שלא לתת להם כל הזדמנות לראות אותם או לצלם אותם באמצעות סמארטפונים או כל מצלמה אחרת. בנוסף, צריך להפריד בין המפתח לבין הכרטיס החכם, המיועד למנוע שכפול לא מורשה. וכמובן, לשמור את הכרטיס במקום שאיננו נגיש לזרים.

כאשר מתכוונים למגן את הבית (בית פרטי, וילה, דירת גן) והחצר באמצעי מיגון אלקטרוני, רצוי להשתתף בתכנונם כדי לוודא שהם יאפשרו את המשך שגרת הבית. זיכרו את הכלל: אמצעי מיגון שלא מאפשר את המשך שגרת הבית של בני הבית לא יופעל על ידם.

את אמצעי המיגון יש לבדוק באופן יזום אחת לתקופה. לא דרוש לכך בעל מקצוע. בני הבית יכולים לבדוק בעצמם את תקינות מערכת האזעקה, מצלמות האבטחה, האינטרקום והשערים. כאשר מגלים אמצעי מיגון שאיננו תקין, חשוב להזמין מיד מתקין או איש מקצוע אחר שיבצע את התיקון הנדרש. כאשר מתאמים ביקור בית של בעל מקצוע כלשהו, צריך לציין רק את המועדים שבהם כן ניתן להגיע לבית. כלומר, לא לציין מתי ומדוע בני הבית לא יהיו בו. כשבעלי המקצוע מגיעים לבית אין לאפשר להם להסתובב בבית שלא לצורך וללא השגחה צמודה עליהם. כאשר אמצעי המיגון מחוברים לחברת מוקד צריך לבדוק מולה את תקינות התקשורת והחיווי המתקבל אצלה.

במהלך הבדיקה התקופתית בבית צמוד קרקע (בית פרטי, וילה, דירת גן) יש לבדוק שאין צמחייה שצמחה עם הזמן ועלולה לשבש את אמצעי המיגון, או לגרום לאזעקות שווא. כמו-כן, באופן יומיומי צריך להימנע מהשארת סולם בחצר או אמצעי אחר שבאמצעותו ניתן להגיע אל חלונות הבית.

הכנות שכדאי לבצע לקראת שינה. לרוב, פורצים נוהגים לפרוץ לבתי מגורים (בעיקר לבתים צמודי קרקע: בתים פרטיים, וילות, דירות גן) בשעות החשיכה, ובעיקר בשעות הלילה המאוחרות: בין שלוש לחמש לפנות בוקר. לכן לפני השינה צריך לבצע את הפעולות הבאות: לבדוק שאין דברי ערך שניתן לראות בקלות מבעד לחלון, להפריד בין צרור המפתחות לבית לבין צרור המפתחות לרכב. לשמור את צרור המפתחות לרכב במקום שלא נגיש לפורצים. וכמובן, לדרוך את מערכת האזעקה לבית. 

סיכום

פריצה לבית וגניבה ממנו, למרות הקלות היחסית של הגעה אל תוך בית צמוד קרקע (בית פרטי, וילה, דירת גן) והיכולת של פורצים וגנבים לראות מבחוץ את תכולתו, ניתנת למניעה. שימוש מושכל באמצעי המיגון (מיגון אלקטרוני ומיגון פיזי) תוך התנהלות נכונה של בני הבית הוא המפתח להצלחת המניעה של הפריצה לבית וגניבה ממנו.

המאמר נכתב על ידי:

טיפים ומאמרים נוספים לרשותך

מה דעתך על המידע?

תמחור מהיר