אודות securiTip

טיפים לתכנון ועיצוב הבית כמרחב בטוח לגיל השלישי כדי למנוע נפילות בבית

נפילות בגיל השלישי, מתרחשות בעיקר בבית. לכן, המטרה המרכזית בתכנון ועיצוב הבית היא למנוע נפילות. המטרה השנייה, היא לאפשר תפקוד מקסימלי בבית במקרה שחלילה האדם חולה או נפגע. ישנן מספר אבני דרך במהלך החיים בהן אנשים מעצבים את ביתם. אחת מהן היא בשלב “הקן המתרוקן” בו הילדים עוזבים את הבית ובני הזוג או היחיד מגיעים לשלב בו הם רוצים להשקיע בעצמם. הפרישה מהעבודה נמצאת באופק והבית הופך למרכז החיים. זה השלב לעצב את בית החלומות. גם אם מדובר באותו הבית שבו התגוררה המשפחה לאורך השנים, או בבית חדש, חשוב מאוד להכין את המרחב לשנים הבאות, ובהן חשוב שהבית יהווה מרחב בטוח גם בגיל השלישי. לגבי המרחב הציבורי קיימים תקנים מאוד ברורים להנגשה והם כוללים אביזרים ספיציפיים ומידות מדויקות. להנגשת מרחב פרטי ניתן לאמץ את האמצעים המתאימים תוך התחשבות באפשרות של ירידה בתפקוד במהלך השנים הבאות בוודאי לאור העליה המתמשכת בתוחלת החיים. תוכלו לקרוא כאן טיפים לתכנון ועיצוב הבית כמרחב בטוח לגיל השלישי כדי למנוע נפילות בבית.

למנוע נפילות ופציעות במרחב הבית זו המטרה המרכזית

הגורם העיקרי לנפילות הוא החלקה והגורם העיקרי לפציעות הוא קבלת מכה חזקה ממשהו שנמצא בדרך. כדי למנוע את הנפילה, חשוב לרצף את הבית באריחים מונעי החלקה. התקן בישראל לריצוף חלל ביתי לא רטוב הינו R-9, כך שבחנויות אלה האריחים המוצעים לקנייה. הבעיה היא שלא כל האריחים העומדים בתקן יאפשרו תנועה בטוחה באותה המידה. ההמלצה שלי היא לבחור באריחים בגימור מט ובשום אופן לא לרצף את הבית באריחים חלקים מדי, מבריקים. כמו כן, אין לבצע ליטוש לאריחים שכבר נמצאים בבית. לחללים הרטובים, כמו חדרי רחצה ומרפסות פתוחות, יש לבחור אריחים בתקן R-10 ולשטח המקלחון עצמו אריחים בתקן R-11. גם כאן אני ממליצה לבחור באריחים מחוספסים ובמקרים מסוימים באריחים קטנים יותר, כשהפוגות ביניהם יוסיפו לחספוס.

אין צורך או סיבה להתפשר על היופי והעיצוב, מאחר שקיים מגוון רחב של אריחים מהם תוכלו לבחור את העיצוב המתאים לטעמכם ולתקציב שלכם וקיים מגוון פרישות שניתן ליישם בהן את הנחת האריחים. לדוגמה, אריחי פורצלן דמויי פרקט שניתנים ליישום ישר, לרוב בחיתוך של שליש ושני שליש, או בצורת Fish bone (“עצם הדג”, אדרה), אריחים צבעוניים ומעוטרים, אריחים בצורות שונות, משושים ועוד.

אריחי פורצלן דמויי פרקט ביישום Fish bone
אריחי פורצלן ביישום Fish Boan (עצם הדג, אדרה). אריחים למניעת החלקה בבית
צילום: איילת שטיין
אריחים מעוצבים נגד החלקה
אריחים מעוצבים נגד החלקה

תכנון ועיצוב פנים: איילת שטיין, צילום: דובי פיינר

כדי למנוע נפילות חשוב לשמור על מרחב פנוי ממכשולים. יתכן שיהיה צורך להיפרד משטיחים עבים וחפצים שמונחים על הרצפה, לשמור על מסלולי הליכה פנויים ממכשולים, על תאורה טובה ובעיקר על נוחות התפקוד במרחב. כדי למנוע ממעידה להפוך לנפילה, כדאי שתסגלו לעצמכם דרכים להאחז באלמנטים יציבים או להתקין מאחזי יד במקומות מועדים למעידה.

כדי למנוע קבלת מכה ופציעה, אם בכל זאת תמצאו עצמכם נופלים בבית, הקפידו לבחור בריהוט שאין בו פינות חדות. העדיפו שולחן אוכל עגול, ידיות ומתלים ללא זוויות חדות, משקופים מעוגלים, ועגנו לקירות רהיטים לא יציבים. בנוסף, תוכלו למצוא בחנויות מגוון אביזרי עזר שניתן להצמיד לפינות חדות בבית, לחבר לדלתות למניעת טריקה, להדביק מדבקות לרגלי רהיטים למניעת תזוזה שלהם ועוד.

טיפים לעיצוב כניסה נגישה לבית או לדירה

עוד לפני שנקטתם בצעדים החשובים למניעת נפילות בבית, חשוב לקחת בחשבון שהתנאי הבסיסי ביותר לבית נגיש הוא כניסה נגישה. אם קיימת מעלית ממפלס החנייה אל מפלס הכניסה לדירתכם, אין כל בעיה. אם ניתן להתקין שיפוע תקני של עד 8% שיאפשר מעבר עגלה, או להתקין מעלון, בעיית הנגישות פתירה. במידה שהדבר לא מתאפשר, כדאי לכם לשקול מעבר לדירה שהכניסה אליה נגישה. גם מדרגות בתוך הבית מהוות מכשול מרכזי לתפקוד. אם קיימת אפשרות להתקין מעלון או לאפשר מחייה מלאה במפלס הכניסה, ניתן להמשיך בבית ללא דאגה.

פתחי הכניסה לדירות מתוכננים כיום ברוחב של 90 ס”מ ויותר. המידה מתייחסת ל”פתח האור” בשפה המקצועית, שהוא הפתח שמבוצע בבנייה. הפתח שנותר למעבר לאחר התקנת המשקופים והדלת הוא כ- 8-10 ס”מ פחות מפתח האור. המרווח המינימלי למעבר כסא גלגלים בגודל סטנדרטי הוא 80 ס”מ. במידה שאתם מתגוררים בבית ישן יחסית, הקפידו שהפתח לדירתכם אינו צר מדי והרחיבו אותו במידת האפשר. בכל מקרה חשוב לדאוג לתאורה טובה בכניסה החיצונית והפנימית ולמעקות במקומות הנדרשים.

עצבו לכם מרחב פנים נוח ובטוח לתפקוד 

עצבו את המטבח לתפקוד נוח ויעיל, את חדרי הרחצה לשימושכם בהווה ובעתיד, את הסלון ואת חדר השינה שלכם לנוחות מרבית ואת המסדרון והפתחים למעברים בטוחים. הטיפים הבאים מפרטים איך עושים זאת.

טיפים לעיצוב נגיש של המטבח

 • תכננו מרווחים נכונים בין האלמנטים החשובים במטבח, כך שיהיה לכם נוח לנוע בין המקרר, הכיור והכיריים, ונוח להעביר כלים ומזון ממקום למקום. 
 • תכננו משטח עבודה בגובה שיתאים לכם. הסטנדרט הוא שיש בגובה 90-92 ס”מ, אבל אם המבשל המרכזי בבית נמוך יחסית או סובל מקשיי תפקוד, ניתן לתכנן שיש בגובה 80 ס”מ. כמו כן, צרו דלפק שיאפשר לכם לחתוך סלט או לקלף תפוחי אדמה, למשל, גם בישיבה. הדלפק ישמש אתכם גם לאכילה יומיומית ללא צורך להגיע לפינת האוכל.
 • בחרו מוצרי חשמל שיהיו נוחים לתפעול ומקמו אותם בגובה המתאים לכם. לדוגמה, אם קשה לכם להגיע למקפיא גבוה, בחרו במקרר שבו מקפיא נמוך ונשלף. כמו כן, מקמו את תנור האפייה, המצנם והמיקרוגל בגובה נוח לשימושכם ולא לפי הטרנד הנוכחי. 
 • אם אתם חוששים לבטיחותכם, ניתן לוותר על חיבור לגז לטובת כיריים חשמליים או אפילו כיריים אינדוקציה, שמפסיקים לפעול ברגע שמרימים מהם את הסיר.
 • בתכנון ארונות המטבח התחתונים ניתן לשלב מדרגה נשלפת, עליה תוכלו לעמוד בבטחה כדי להגיע למקומות גבוהים.
 • התקינו את ארונות המטבח העליונים בגובה שיהיה לכם נוח. אם לא תבקשו אחרת, הם יותקנו במרחק של 60 ס”מ מעל משטח העבודה. אם קשה לכם להושיט יד או למתוח את גופכם לגובה, תוכלו להנמיך אותם לגובה 45-50 ס”מ מעל השיש.
 • במידת האפשר התקינו מגירות ונשלפים. כך לא תצטרכו להגיע אל המוצרים אלא הם יגיעו אליכם.
 • את שקעי השירות במטבח בקשו למקם בגובה 20 ס”מ ממשטח העבודה ולא גבוה יותר.
 • בכל מקרה, הקפידו על שקעי חשמל תקניים לפי הנחיות היצרן של המכשירים ותכננו את מיקומיהם מראש בהתאם לתוכנית המטבח.

טיפים לעיצוב חדר רחצה ושירותים נגיש

 • בדומה לכניסה לדירה, פתח הכניסה לחדר הרחצה יהיה ברוחב 90 ס”מ לפחות, כשהמרווח למעבר לא יקטן מ- 80 ס”מ. הדבר יאפשר מעבר נוח גם באמצעות הליכון או כסא גלגלים. כדי להימנע ממכשולים מיותרים וכדי לאפשר את פתיחת הדלת בכל מצב, יש להתקין את הפתיחה כלפי חוץ ולא אל פנים החדר. במקרים מסוימים כדאי להתקין דלת הזזה. הימנעו מנעילת הדלת, כדי שתהיה אליכם גישה בעת חירום. אם בכל זאת אתם מעוניינים בנעילה, בחרו בנעילת פרפר שניתנת לפתיחה גם מבחוץ ולא במנעול עם מפתח.
דלת הזזה ברוחב 90 ס"מ
דלת הזזה בין חדר השינה לבין חדר הרחצה והשירותים. הדלת ברחוב 90 ס"מ

תכנון ועיצוב פנים: איילת שטיין, צילום: דובי פיינר

 • אם אתם נמנים על חובבי האמבטיות דאגו שיהיה לכם בנוסף גם מקלחון. המקלחון יהיה גדול במידת האפשר, כך שניתן יהיה להתקין בו מאחזי יד, מושב נייד או מעוגן לקיר, ולאפשר קבלת עזרה מאדם נוסף.
 • כדי למנוע היקוות מים, בקשו שיפועים לניקוז בכל שטח החדר.
 • דאגו שהאסלה לא תהיה תחומה בקירות משני צדדיה, זאת כדי לאפשר מעבר נוח ממנה ואליה. על הקיר הצמוד לאסלה ניתן להתקין מאחז יד, ובצד שבו אין קיר, ניתן להתקין מאחז L מתקפל.  לצורך כך דאגו מבעוד מועד לחזק את הקירות באזורים שבהם תרצו להתקין מאחזים.
אסלה עם מרחב נגיש והכנה לתליית מאחז מתקפל
אסלה עם מרחב נגיש והכנה לתליית מאחז מתקפל. ההכנה בחוזק הקיר להתקנה עתידית של מאחז יד.

תכנון ועיצוב פנים: איילת שטיין, צילום: דובי פיינר

 • תכננו מרחב תמרון במרכז החדר, שיאפשר לכם להתנועע בחופשיות, להסתובב, להתנגב, להתלבש, לשבת ולהתכופף ללא הפרעה. מתוך מחשבה לעתיד דאגו שהמרחב יאפשר סיבוב נוח של 360 מעלות באמצעות כסא רחצה עם גלגלים.
 • אם קשה לכם לעמוד, וותרו על ארון אמבטיה תחתון לטובת כיור תלוי, שניתן לגשת אליו גם בישיבה בכסא גלגלים. ניתן להתקין ארון אמבטיה גבוה שהגישה אליו מהצד
כיור ללא ארון תחתון ולצדו ארון אמבטיה תלוי
כיור ללא ארון תחתון, מאפשר גישה עם כסא גלגלים, ולצדו ארון אמבטיה תלוי

תכנון ועיצוב פנים: איילת שטיין, צילום: דובי פיינר

 • היזהרו משטחוני אמבטיה שעלולים להוות מכשול והניחו על הריצוף המונע החלקה שלכם משטחים נצמדים.  
 • דאגו לחימום בטיחותי, לתאורה טובה שתמנע תאונות גילוח ואיפור, ולאוורור שימנע היווצרות עובש.

טיפים לעיצוב חדר שינה נגיש

 • בחרו מיטה במידה פרופורציונלית למידות החדר, שהגישה אליה תהיה נוחה ושתשאיר מספיק מקום לתנועה מסביב לה.
 • פנקו את עצמכם במיטה מתכווננת, תאורת קריאה טובה, מפסק מחליף למאור התקרה המרכזי. במידת האפשר שלטו על החשמל בחדר באמצעות שלט חכם או אפליקציה בנייד.
 • במקום שטיח או שטחונים לצדי המיטה, חפו את הרצפה בפרקט. לא משנה אם זה פרקט עץ או פרקט למינציה, העיקר שהרצפה תהיה פחות קרה מאשר אריחי קרמיקה או פורצלן.
 • גם בכניסה לחדר השינה אני ממליצה על פתח אור ברוחב 90 ס”מ. לא יעזור לכם אם בחדר הרחצה השייך ליחידת השינה יהיה פתח רחב, אם לא תוכלו להכנס בנוחות אל תוך היחידה עצמה.
 • אבזרו את ארון הבגדים באביזרים נשלפים ומתלים מתכווננים. מתקן להנגשת תלייה גבוהה נקרא “סרבטו”.

טיפים לעיצוב סלון נגיש

 • שטיח עבה מהווה מכשול למתקשים בהליכה ויכול לגרום לנפילה. אם אתם לא יכולים לוותר על השטיח, בחרו בשטיח דק   והניחו תחתיו משטח מונע החלקה שיחזיק את השטיח יציב במקומו ללא יכולת הזזה.
 • ככל שמתבגרים גוברת גם הנטייה לסבול מכאבים ומוגבלויות בגב. בחרו לכם מקום ישיבה מרכזי שיאפשר מבט על כל המרחב, כך שלא תאלצו לבצע פעולות רוטציה בגב או בצוואר בעת צפייה בטלוויזיה או בשיחה עם היושבים עמכם בחדר.
 • למתקשים בפעולות קימה וישיבה מומלץ להיעזר באמצעי שליטה מרחוק. בתכנון הבית ניתן לשלב מערכת”בית חכם” “לפי צרכיכם והתקציב שלכם, כך שתוכלו לשלוט ממקומכם במערכות הבית השונות. בכל מקרה, לפני שאתם מתיישבים, הניחו לצדכם את השלטים, מכשיר הטלפון, אזניות ואפילו בקבוק מים וזאת כדי להימנע מקימה מיותרת ואשר יכולה להביא לנפילה שלכם.
 • מומלץ למקם שקעי שירות בהתאם לשימושים במרחב. דאגו שיהיו לכם שקעים במקומות אסטרטגיים בבית, בהם תוכלו להטעין את המכשיר הנייד, את המחשב הנייד או לחבר מנורת קריאה. וודאו שיש לכם גישה נוחה אליהם, ואם צריך התקינו בסמוך מעקה או מאחזי יד.
 • שולחן צד גבוה בסלון, שימוקם בקרבת מקום הישיבה שלכם, יוכל לשמש להנחת כוס השתייה או ספר הקריאה ולא תצטרכו להתכופף לעבר שולחן הקפה.

טיפים לעיצוב בית בטוח ונגיש למניעת נפילות: ריכוז מסכם

 • נגישות הכניסה אל הבניין והדירה כוללת פתחי כניסה מרווחים, התקנת מעלית או מעלון או יצירת שיפועים, התקנת מעקות ומאחזי יד.
 • מפסקי התאורה יהיו במיקומים נוחים בכניסות וביציאות מסומנים או מוארים בצורה ברורה. רצוי שהתאורה תהיה עם חיישני תנועה להדלקה אוטומטית.
 • המסדרונות והמעברים צריכים להיות ברוחב 90 ס”מ לכל הפחות, צורך מעבר כסא גלגלים. במידה שלא ניתן להזיז את הקירות, דאגו להסרת הפאנלים הבולטים ולהתקנת פאנלים בקו אפס עם הטיח.
 • פתחים וכניסות ישרות אל תוך החדרים. במידת הצורך בצעו שינויים מבניים ואפשרו כניסות ומעברים ללא פניות חדות.
 • תכננו לפחות חדר רחצה ושירותים נגיש אחד, שיהיה במפלס הכניסה של הבית או הדירה.
 • במידת האפשר עשו שימוש במערכת “בית חכם” לשליטה מרחוק. כיום ניתן להתקין מערכת שליטה אלחוטית על גבי מערכת החשמל הסטנדרטית ולהפעילה באמצעות שלט או אפליקציה במכשיר הנייד.
 • תכננו מבעוד מועד תאורת חירום באזורים שונים בבית, למקרים של הפסקת חשמל.
 • אם כעת אין צורך בלחצן מצוקה, אל תניחו שלא יהיה כזה בעתיד. לכן, תכננו מראש את מיקום לחצן המצוקה והכינו לו נקודות חשמל ותקשורת.

סיכום

למנוע נפילות בבית ופציעות כתוצאה מכך זו מטרה ברת השגה. בתכנון ועיצוב הבית או הדירה צריך להקפיד על כניסה נגישה, מרחב פנים נוח ובטוח לתפקוד, עיצוב מטבח נגיש, עיצוב חדר רחצה ושירותים נגיש, עיצוב חדר שינה נגיש ועיצוב סלון נגיש. חלק מהפתרונות למניעת נפילות בבית הינם פתרונות אדריכליים, חלק מהם הם פתרונות טכנולוגיים וחלק מהם הם פתרונות של התנהלות נכונה במהלך שגרת החיים בבית ובדירה.

המאמר נכתב על ידי:

In Design עיצוב שהופך מבנה לבית

איילת שטיין. מעצבת פנים. In Design

טיפים ומאמרים נוספים לרשותך

מה דעתך על המידע?

תמחור מהיר