אודות securiTip

טיפים לתכנון התקנת מערכת אזעקה לבית בבנייה או בשיפוץ

התקנה מקצועית של מערכת אזעקה לבית בבנייה או בשיפוץ מתבססת על תכנון נכון ומקצועי. את התכנון צריך להתחיל כבר בתחילת שלב התכנון של הבנייה או השיפוץ. הטיפים יסייעו לך לבצע את התכנון כך שמערכת האזעקה תהיה יעילה, כלומר לא תהיינה אזעקות שווא וניתן יהיה להיות בבית עם מערכת אזעקה דרוכה, וההתקנה תהיה אסתטית בלי לפגוע בעיצוב הבית וחצר הבית. עקרונות התכנון נכונים ורלוונטיים הן למערכות אזעקה אלחוטיות, הן למערכות אזעקה קוויות והן למערכות אזעקה היברידיות.

מה כולל תכנון התקנת מערכת אזעקה לבית

תכנון התקנת מערכת אזעקה לבית הוא השלב הקריטי בפרויקט. ללא תכנון מקדים ומקצועי עלול להשתבש המהלך התקין של ביצוע הפרויקט ויותר חמור מכך עלולים להיפגע יעילות המערכת והאסתטיקה של התקנת אביזרי מערכת האזעקה לבית.

אם מערכת האזעקה היא מערכת קווית צריך לתכנן את הצנרת, נקודות השקעים, מיקום חכם ונסתר של הרכזת (לוח הבקרה, שהוא ה”מוח” של המערכת) וכל זה תוך תכנון אופציות שדרוג עתידי של מערכת האזעקה. את ריכוז התקשורת (ארון תקשורת) צריך לתכנן כך שיהיה נוח לגשת אליו ושיתן מענה יעיל לכל תשתית הכבילה. חשוב לזכור שאם לא תתוכנן ותבוצע הכנת תשתית בזמן הבנייה או השיפוץ צריך יהיה להתפשר ולהתקין אביזרים של מערכת האזעקה באופן לא אסתטי או שצריך יהיה לחצוב מחדש בקירות שכבר נצבעו בצבע. לא רק בעל הבית יהיה מתוסכל מכך אלא גם האדריכל ומעצב הפנים שאיכות העבודה שלו תיפגם בוודאות כתוצאה מחוסר התכנון.

אם מערכת האזעקה היא אלחוטית צריך לוודא שתהיה קליטה בממ”ד אם מותקנים בו אביזר/ים של מערכת האזעקה. אם  יש כוונה שמערכת האזעקה תהיה מחוברת (תשדר) לחברת מוקד אזי צריך לתכנן נקודות תקשורת לאינטרנט אלחוטי ולתכנן מיקום נקודות ל- WIFI.

תמצית טיפים לתכנון נכון של התקנת מערכת אזעקה לבית

תחילת תכנון התקנת מערכת האזעקה

התכנון מתחיל בניתוח הצרכים. יש מי שצריך שמערכת האזעקה לבית רק תשמש לצורך גילוי, הרתעה ומניעת פריצה לבית, ויש מי שצריך שמערכת האזעקה בנוסף גם תהיה חלק ממערכת הבית החכם, או שתהיה משולבת עם אמצעים בטיחותיים כמו גלאי עשן וגלאי נזילות מים

ניתוח הצרכים מתבסס גם על לימוד שגרת בני הבית (כגון היכן הם מתכנסים בשעות הערב לפני השינה, איך מתנהלת שגרת השימוש במטבח) וזה מוביל לתכנון המערכת כך שלמערכת האזעקה גם תאפשר קיום שגרת בית כאשר היא “דרוכה” וגם תממש את ייעודה לגילוי ומניעת פריצה לבית. מערכת אזעקה שלא תיתן מענה נכון לקיום שגרת הבית לא תופעל על ידם. כלומר, בוודאות הכסף המושקע במערכת האזעקה ירד לטמיון.

על מנת שמערכת האזעקה תיתן מענה מדויק ונכון לצורך גילוי ומניעת פריצה לבית חייבים לנתח את האיומים הספציפיים שיש לבית וסביבתו. לדוגמה, בית שיש לו יציאה גדולה (דלת רחבה מאוד) אל החצר והחצר מוקפת צמחיה צריך להיות מוגן כך שהמרחב מול דלת היציאה יהיה מוגן עוד לפני הגעת פורץ אל קירבת הדלת הזו. תוכנית המיגון צריכה לתת מענה מדויק לאיומים האפשריים ולהשאיר לבעל הבית את ההחלטה אם להתפשר במתן מענה מקסימלי לאיומים.  לעיתים ההחלטה על התפשרות במתן מענה מקסימלי לאיומים נובעת מאילוצי תקציב. לכן תוכנית מיגון טובה ויעילה היא זו שנותנת מענה מירבי לאיומים ובהתאם למסגרת התקציב.

תכנון מקצועי של התקנת מערכת אזעקה לבית כולל גם ניתוח הסביבה הקרובה של הבית כיום ושינויים צפויים בעתיד. כך למשל צריך להתייחס לאפשרות צמיחת הצמחייה שבחצר ויצירתה התרעות שווא בגלל התנדנדות הענפים ברוח המנשבת במקום. בשלב שבו הצמחייה התחילה לצמוח הבעיה לא תתרחש אבל כעבור תקופה היא בהחלט תהיה ממשית. ניתוח הסביבה צריך להתייחס למיקום הגלאים ביחס לשמש כדי למנוע אזעקות שווא, צריך להתייחס לסמיכות של כבישים לבית כי כלי רכב בנסיעה יכולים לגרום לאזעקות שווא אם הם נמצאים בטווח הגילוי של הגלאים. כך גם צריך להתייחס להימצאות בעלי חיים בתוך הבית ומחוצה לו.

הכנת תוכנית המיגון

תוכנית המיגון כוללת את ההתקנות בתוך הבית, בחלקו החיצוני ובחצר. לעיתים תכנון מערכת המיגון כולל גם התקנת מצלמות אבטחה וגם שימוש בגלאים שמכילים באופן מובנה מלצמת אבטחה בתוכם. התוכנית צריכה לכלול את הסימון המדויק של הנקודות בהן יותקנו אביזרי המערכת. סימון הנקודות חייב להיות חלק מתוכנית החשמל מכיוון שהחשמלאי הוא שצריך להכין את תשתית הצנרת עבור מערכת האזעקה ואביזריה (מערכת אזעקה קווית).

כמובן שתוכנית המיגון כוללת את בחירת מערכת האזעקה (קווית או אלחוטית, הדגם הספציפי שלה), הגלאים (קיים מגוון גדול מאוד של גלאים הנותנים מענה לצרכים שונים) והאביזרים (סירנה, נצנץ ועוד).

מתקין מקצועי יקפיד להגיש תוכנית מסודרת ובכתב של כל מערכת האזעקה הכוללת רשימה מסודרת של כל הגלאים והאביזרים שיותקנו כולל דגמים, תקופת אחריות של כל אביזר. היא תכלול סעיף קריאת שירות, שדרוגים ושינויים ועלותם המדויקת או המשוערת.

בקרת התוכנית בשלב ה"שלד" של בניית הבית

בשלב הביצוע הכרח שמתקין מערכת האזעקה “יעבור” בשלב ה”שלד” של בניית הבית או בשלב המקביל בשיפוץ יחד עם החשמלאי על התוכנית כדי לוודא את מימושה המדויק. כדאי לאחר החציבה והנחת הצינור לבדוק שכל הצינורות הונחו במקומות הנכונים בהתאם לתוכנית. את החיווט של המערכת לבצע אחרי שלב הטיח.

בקרת הביצוע לפני פריסת שכבת הטיח החיצונית

לפני פריסת שכבת הטיח החיצונית זה השלב האחרון בחיי הפרויקט שעוד אפשר לבצע איזה שינוי בבית בלי לחצוב בקירות. לכן, מומלץ לפני פריסת שכבת הטיח החיצונית מומלץ לוודא שכל הצינורות הונחו במקומות הנכונים, שהם שלמים ותקינים. כאשר המתקין נותן את אישורו לכך שהכל תקין ובוצע במדויק לפי תוכנית המיגון אזי אפשר לפרוס את שכבת הטיח החיצונית.

התקנת מערכת האזעקה לבית

התקנת מערכת האזעקה לבית איננה פעולה פשוטה ככל שתהיה של התקנת האביזרים על הקיר או השקעתם בתוך הקיר והטיח. ההתקנה צריכה לכלול כמובן התקנה בהתאם להוראות היצרן ובכלל זה הכיוון בנקודה עצמה של הגלאים לגזרה הספציפית להם ובהתאם למגבלות והתנאים הקיימים בנקודה עצמה. בקרת תקינות כל אביזר תבטיח מניעת אזעקות שווא וכמובן מצב של אי גילוי והתרעה. במערכת קווית השלמת ההתקנה כוללת סידור ומספור ארון התקשורת כך שיהיה ברור באופן שפוט ביותר איזה כבל שייך לאיזה אביזר.

סיכום

לסיכום, תכנון התקנת מערכת אזעקה לבית מחייב ידע ויכולת מקצועיים גבוהים על מנת שהפרויקט של הבנייה או שיפוץ הבית יסתיים במועד המתוכנן, בהתאם לתקציב וללא חריגה ממנו, וכמובן על מנת שהמערכת תפעל ביעילות ושההתקנה תהיה אסתטית. כמו חייב להתקיים תכנון נכון ופעולה בתיאום מלא עם החשמלאי בכל שלבי הפרויקט.

המאמר נכתב על ידי:

טיפים ומאמרים נוספים לרשותך

מה דעתך על המידע?

תמחור מהיר