אודות securiTip

גלישה בטוחה באינטרנט. הורים כחומת מגן מפני סכנות ברשת

לא משנה לאן ילדיכם ילכו, אם אלה הן מסגרות חינוכיות פורמאליות, בלתי פורמאליות, או לאילו מרחבים הם נשאבים, מרחבי הרשת או מרחבי מגרשי המשחקים, בכל מקום טמונה סכנה. חרמות, פדופיליה, שיימינג ומיני צרות נוספות. כדי להגן על ילדיהם ההורים צריכים לזרוע כבר בתקופת הילדות המוקדמת את הזרעים לבניית החומה. זו החומה שתאפשר להם בהמשך גלישה בטוחה באינטרנט.

דוגמה אישית של ההורים ברשת ובמדיה הדיגיטלית

גלישה בטוחה של ילדים באינטרנט ניתנת להשגה כאשר הם מודעים לסכנות האורבות להם במרחבים השונים. הדבר הראשון שהורים צריכים להפנים הוא לא הפחד או החשש, אלא שזוהי המציאות החדשה, ושעלינו להדריך באופן פתוח ולא שיפוטי את התנהלות ילדינו במרחבים הללו. יתרה מזאת, ואף מה שיהווה את המשקל הסגולי בהצלחת החינוך המיטבי עבור ילדינו – היא הדוגמה האישית שלנו בהתנהלות האישית במרחבים ציבוריים ובמרחבים ברשת.

ילד גולש באינטרנט וניבט מפניו פחד

איך בונים חומה?

השיח הפתוח עם ילדינו צריך להתחיל מגיל צעיר מאוד. למשל: שיחה על התנהלות במרחב ציבורי כגון מגרש משחקים יכולה לעזור לילדינו לזהות הזדמנויות ולזהות סכנות: השתדלו להיות ככל הניתן כצופים מן הצד, ולנסות לזהות את הדפוסים התקשורתיים של ילדיכם:

  1. האם הילד נמנע מתקשורת עם אנשים זרים?
  2. האם הילד נוטה מיד לפנות ולבטוח באנשים זרים?

ברגע, שהתרחשה אינטראקציה חיובית, חזקו את הילד שלכם, באופן כזה שמסביר מה היה נכון באינטראקציה. אם התרחש משהו שאינו פועל לטובתו, התערבו בעדינות, וסייעו לילד לצאת מהסיטואציה שיכולה להוביל לקטסטרופה. כך למשל – אם פנה לילדיכם אדם זר לחלוטין, וילדיכם נטה להתמסר, פנו אל הילד ואל המבוגר, באופן שאינו משתמע לשתי פנים, והסבירו לילד בנוכחות המבוגר הזר, שאנחנו לא פונים לאנשים זרים, ולכן אבא ואימא נמצאים בסביבה. תנו לילד להמשיך לשחק, כאשר אתם נמצאים בקירבה יחסית אליו. שתי פנים לצעד זה: 1. אמירה חינוכית בשטח: לא מדברים, או לא הולכים עם זרים. 2. התנהגות בשטח – אני הורה נוכח, ומכוון. זכרו להיות עבור ילדיכם, מגילאים צעירים, נוכחים ומכוונים.

איך החומה מהווה מגן לגלישה בטוחה באינטרנט?

הכלים, שהענקתם לילדיכם (האמירה החינוכית שלכם בשטח וההתנהגות שלכם בשטח) בתקופת הילדות, אלה יהיו הכלים של ילדיכם, באופן מצטבר ומלמד, גם במרחבי הרשת כאשר הם יתחברו למקום הווירטואלי. אמנם במרחבי הרשת לא תהיו נוכחים בפועל, אך אמירותיכם והפעולות שהקפדתם לבצע, יהוו את חומת המגן לילדיכם מפני הסכנות שיש במרחבי הרשת. זו החומה שתאפשר להם בהמשך גלישה בטוחה באינטרנט.

המאמר נכתב על ידי:

ד”ר רוני גז לנגרמן, מתמחה בתקשורת ויחסים בינלאומיים. תחומי הידע שלה מגוונים: לוחמה פסיכולוגית, משברים וסכסוך.

טיפים ומאמרים נוספים לרשותך

מה דעתך על המידע?

תמחור מהיר