אודות securiTip

בית בטוח לקשישים, בני הגיל השלישי, ולמוגבלי ניידות: קונספט של פתרונות

בית בטוח לקשישים (בני הגיל השלישי) ולמוגבלי ניידות נועד לתת מענה לצרכים הייחודיים שלהם. כאשר מרכזים את מגוון הפתרונות במקום אחד נוצר קונספט של פתרונות המשלימים זה את זה. הפתרונות בתחומים: שיקום, סיעוד, ריהוט סיעודי, מניעת נפילות של קשישים ושל מוגבלי ניידות, בטיחות, איכות חיים מיטבית, ביטחון אישי וביטחון כלכלי.

ריהוט סיעודי במסגרת בית בטוח לקשישים ולמוגבלי ניידות

קיים מגוון רחב מאוד של ריהוט סיעודי שמספק מענה לצרכים הייעודיים. כמו, מיטות סיעודיות, כורסאות ומיטות קימה, שולחנות עזר, מזרנים וכריות למניעת פצעי לחץ, מאחזים וידיות לחדרי מגורים. יצירת מעברים בטוחים (מעברים ממצב עמידה לישיבה, מישיבה לעמידה, משכיבה לעמידה, מעמידה לשכיבה) באמצעות התאמת גובה הריהוט (כסא, מיטה, אסלה) לאדם עצמו. לשם כך יש מגוון של ריהוט סיעודי בעל גובה מתכוונן שלרוב מתבצע באמצעות רגליות טלסקופיות. לעיתים צריך להתקין מעקות במיטה כדי למנוע נפילה ממנה בעת השינה. את ההתאמות כדאי לבצע על בסיס אבחון מקצועי שניתן על ידי פיזיותרפיסטים שמתמחים באבחון מצב בריאותי עכשווי ועתידי.

פתרונות אדריכליים במסגרת בית בטוח לקשישים ולמוגבלי ניידות

מניעת נפילות של קשישים ושל מוגבלי ניידות היא משמעותית ביותר לצורך שמירה על בריאותם. בבית יש גורמי סיכון רבים: אזורים רטובים (מקלחת, אמבטיה, שירותים, מטבח) בהם ניתן להחליק וליפול כתוצאה מכך; כבלים ושטיחים שאפשר להיתקל בהם וליפול כתוצאה מכך; תאורה מעטה מדי או מסנוורת יכולה לגרום לחוסר התמצאות או איבוד מיקוד וליפול כתוצאה מכך. לכן, נדרשות התאמות או יצירת פתרונות בבית כדי שיהיה בטוח עבור הקשישים ומוגבלי ניידות. כך למשל, צריך ליצור סביבה בטוחה בחדרי רחצה ושירותים באמצעות שימוש באמצעים למניעת החלקה: קרמיקה ייעודית (קרמיקה נגד החלקה ,(R10, R11,A,B  מדבקות/פסים נגד החלקה. כדי לאפשר ניידות בטוחה בתוך הבית וסביבתו צריך לבצע התאמות כגון, יצירת שיפועים כדי לאפשר מעבר עם כסא גלגלים בין מפלסים שונים, הרחבת פתחים (פתחי הכניסה לשירותים ולאמבטיה כדי לאפשר מעבר כסא גלגלים דרכם), הרחבת פרוזדורים (כדי לאפשר מעבר דרכם עם כסא גלגלים). בחדר הרחצה כאשר עושים שימוש במקלחונים או אמבטיונים מזכוכית כדאי להתקין מקלחונים ואמבטיונים עשויים מזכוכית טריפלקס שאיננה נשברת בקלות ובעת שבירה איננה מתפרקת לרסיסי זכוכית.

החלקה על ריצפה רטובה

פתרונות מתחומי הבטיחות במסגרת בית בטוח לקשישים ולמוגבלי ניידות

היות ואדם מוגבל ניידות וקשיש עלולים להיקלע למצבי סכנה בהם נדרשת הימלטות מהירה ממקום הסכנה, כמו מקום שפרצה בו אש, צריך לאפשר להם התרעה מספקת ואמצעי מילוט נוחים ויעילים. ההתרעה יכולה להינתן באמצעות גלאי אש ועשן ביתיים אותם צריך להתקין במקומות עם פוטנציאל הסיכון (כמו מטבח או חדר שינה באם האדם נוהג לעשן בחדר זה). פתרונות מתחומי בקרת הכניסה יכולים לסייע בהגברת הבטיחות (כמו דלת שנפתחת באמצעות שלט רחוק, באמצעות מנגנון של ,RFID באמצעות פקודה אוטומטית הנשלחת למנגנון פתיחת הדלת ממערכת האזעקה בעת גילוי אש או עשן). גם טכנולוגיה מתקדמת יכולה לתרום להגברת הבטיחות לדוגמה כאשר האדם נופל בחדר השירותים (“חיבור” בין גלאי נפח לבין מצלמות אבטחה יכול לזהות מצב בו לא הייתה תנועה במשך זמן מוגדר וזה מהווה אינדיקציה לבעיה שמחייבת התערבות. בסיטואציה הזו גלאי הנפח משדר למצלמות האבטחה להיכנס לפעולה, לצלם ולשדר באמצעות אפליקצייה את המתרחש במקום. שידור הוידאו ב”זמן אמת” משודר אל נמענים מוגדרים כגון בני המשפחה).

פתרונות להבטחת איכות חיים מיטבית במסגרת בית בטוח לקשישים ולמוגבלי ניידות

על אף מגבלת הניידות גם כאשר האדם מתנייד באמצעות כסא גלגלים ניתן וצריך לאפשר לו עצמאות תפקודית בביתו. כך לדוגמה ניתן להתאים את גובה הכיור לגובה כסא הגלגלים ובתחתית הכיור להשאיר חלל פתוח כדי שניתן יהיה להיכנס לחלל הזה עם הרגליים המונחות על רגליות כסא הגלגלים. ניתן להנמיך את גובה השיש במטבח לגובה הישיבה בכסא גלגלים. כדי למנוע בדידות חברתית של האדם צריך לאפשר לו כניסה ויציאה מביתו ללא הגבלה. קיימים פתרונות להעלאת ולהורדת אדם על כסא גלגלים בגרם מדרגות (כגון באמצעות “זחליל”). הוזכר קודם לכן פתרון של יצירת שיפועים בזווית הנכונה כדי לעבור בין מפלסים.

פתרונות להבטחת ביטחון אישי במסגרת בית בטוח לקשישים ולמוגבלי ניידות

לעיתים, קשישים וגם מוגבלי ניידות הופכים למטרות לגורמים עברייניים לצורך ניצול כספי. עם זאת, גם בני משפחה יכולים לפגוע בביטחון האישי שלהם תוך כדי התעללות והזנחה שלהם. כך גם מטפלים יכולים לפגוע בהם. לכן, שימוש באמצעים טכנולוגיים פשוטים ומורכבים יותר יכולים להבטיח את הביטחון האישי של הקשישים ומוגבלי ניידות בביתם. שימוש באינטרקום שיש בו מצלמה מאפשר לפתוח את הדלת רק למי שמזוהה בוודאות, שימוש בלחצני מצוקה יכול לאפשר הזעקת עזרה מיידית, שימוש במצלמות אבטחה יכול לאפשר מעקב ופיקוח. במצלמות אבטחה שמותקן בהן מיקרופון ניתן לעשות שימוש דו-כיווני, כלומר גם לשמוע את המתרחש וגם לדבר ב”זמן אמת” עם האדם המצולם. בגיל השלישי לעיתים מתרחשת תחלואת מחלות דמנציה (כמו אלצהיימר) שבהן הפגיעה ביכולת הקוגניטיבית עלולה להביא את החולה להתנהגות מסכנת חייו (כגון יציאה מהבית ואובדן התמצאות במרחב שעלולה למנוע את החזרה אל הבית). שימוש בוידיאו אנליטיקה יכול לסייע התרחשות מצבים מסוכנים אלה (ניתן להגדיר קווים וירטואליים שעם חצייתם מועבר דיווח מיידי באמצעות אפליקציה, גם ניתן לשלוח “פקודה” אוטומטית לבקר של דלת כניסה שיש בו מנגנון חשמלי שלא לאפשר פתיחה ויציאה החוצה).

פתרונות להבטחת ביטחון כלכלי במסגרת בית בטוח לגיל השלישי ולמוגבלי ניידות

כאשר אדם נקלע למצב בו הוא הפך למוגבל ניידות או שמצב בריאותו מתדרדר הוא חייב להבטיח שיהיו לו משאבים פיננסיים מספיק כדי לממן את ההוצאות שלעיתים קרובות הן גדולות מאוד. הצרכים הייחודיים דורשים לעיתים שימוש באמצעים ופתרונות, כפי שהוצג כאן, שעלותם לא זולה. אדם בעל מוגבל ניידות צריך לתכנן את צרכיו אלה ובנוסף את עתידו הפנסיוני. כמו אדם בגיל השלישי גם הוא צריך לתכנן באופן מושכל את משאביו הפיננסיים. כדאי להתייעץ עם יועץ פנסיוני ועם מתכנן פיננסי על מנת להיערך נכון. בנוסף, יתכן שעומדות לאדם בעל מגבלות ניידות ולקשיש זכויות שאינן מנוצלות מחוסר ידיעה או מחוסר נכונות המוסדות והארגונים הרלוונטיים לאפשר את מימושן. לכן, כדאי להסתייע בשירות של עורכי דין שמתמחים בדיני ביטוח, בדיני נזיקין ובמיצוי זכויות מול המוסד לביטוח לאומי.

סיכום

לסיכום, הקונספט של הפתרונות בתחומים: שיקום, סיעוד, ריהוט סיעודי, מניעת נפילות של קשישים ושל מוגבלי ניידות, בטיחות, איכות חיים מיטבית, ביטחון אישי וביטחון כלכלי מאפשר יצירת בית בטוח לקשישים, בני הגיל השלישי, ולמוגבלי ניידות. הבית הבטוח הינו בתחומים פיזיים (כגון ריהוט סיעודי ואמצעים טכנולוגיים), בתחומי הרפואה (כגון מערך שיקום ביתי), בתחומי הייעוץ (כגון ייעוץ של פיזיותרפיסטים וייעוץ של מתכננים פיננסיים) ובתחומי הייצוג המשפטי (כגון עורכי דין שמתמחים בדיני ביטוח ונזיקין).

המאמר נכתב על ידי:

לוגו פורטל סקיוריטיפ בטחון, בטיחות, ביטוח

הנהלת פורטל securiTip

טיפים ומאמרים נוספים לרשותך

מה דעתך על המידע?

תמחור מהיר