אודות securiTip

איך למנוע ולצמצם גניבה ופשיעה חקלאית?

פשיעה חקלאית כוללת גניבה של ציוד חקלאי, תוצרת חקלאית, בעלי חיים, כלי עבודה חקלאיים, מערכות סולאריות או שריפה והשחתת ציוד חקלאי. החקלאים סובלים מתופעה קשה של גניבות חקלאיות, אשר באות לידי ביטוי במגוון דרכים ואפשרויות ומסבות להם נזקים כספיים גדולים מאוד עד כדי כך שהם מכריזים שהם נואשים ואובדי עצות. נפרט כאן את דרכי ההתמודדות שיכולות לתרום למניעת וצמצום הגניבה והפשיעה החקלאית שהפכה זה מכבר למכת מדינה.

ביצוע סיורים, תצפיות ומארבים

הפשיעה החקלאית מאופיינת בשנים האחרונות ברמת תעוזה ותחכום גבוהה של העבריינים. היא מתבצעת ברובה לאחר שהם אוספים מודיעין מקדים, מאתרים את נקודות התורפה ומצטיידים באמצעי איסוף שמאפשרים להם לנייד במהירות “שלל” רב, להסתירו או להעבירו במהירות אל היעד המתוכנן על ידם.

משטרת ישראל באמצעות מג”ב מתפעלת את השיטור החקלאי שמתמחה בהתמודדות עם הפשיעה החקלאית. עם זאת, המענה של המשטרה איננו נותן מענה מספיק ועל כן נדרשות פעילויות נוספות. קיימות התארגנויות של חקלאים (במושבים ובקיבוצים) לביצוע סיורים, תצפיות ומארבים כדי למנוע את הגניבות החקלאיות. אך מכיוון שזו פעילות תובענית מבחינת שעות הפעילות הם מתקשים להתמיד בה לאורך זמן. כדי לסייע לחקלאים הוקם ארגון “השומר החדש” (עמותה רשומה שלא למטרות רווח) אשר מטרתו לחזק את יכולת העמידה של החקלאים לנוכח המצוקה הגדולה שהם חווים עקב גניבות חקלאיות (גניבת כוורות, גניבת דגים, גניבת ציוד חקלאי, גניבה ממטעים ועוד). ארגון “השומר החדש” הינו ארגון של מתנדבים לביצוע סיורים, תצפיות ומארבים. הוא גם מתפעל מתנדבים במסגרת מג”ב לצורך התמודדות עם הפשיעה החקלאית. מתנדבים אלה פועלים ב”יחידת השומר במג”ב“.

דרך התמודדות נוספת העומדת לרשות החקלאים היא, לשכור שירותי חברות מוקד הפועלות 24 שעות ביממה, כל ימות השנה ומעניקות שירותי שמירה ואבטחה ללקוחותיהם. חברות מוקד אלו, מתקינות בדרך כלל גם מערכות גילוי פריצה (מערכות אזעקה) ומערכות טלוויזיה במעגל סגור (מצלמות אבטח) אשר מצלמות ומקליטות  את המתרחש בשטחים והמבנים המאובטחים.

אמצעים טכנולוגיים ומיגון פיזי להתמודדות עם גניבה חקלאית

ככל שהטכנולוגיה מתקדמת, ניתן למצוא אמצעים טכנולוגיים מתקדמים ביותר אשר מסייעים להתמודדות עם הגניבות החקלאיות. ניתן להתקין מערכות משולבותמערכות גילוי פריצה, אשר כוללות מערכות אזעקה, בשילוב מערכות טלוויזיה במעגל סגור, הכוללות מצלמות אבטחה גלויות וסמויות. יש משקים חקלאיים המחברים את מערכות גילוי הפריצה והטלויזיה במעגל סגור אל חברות מוקד הפועל 24 שעות ביממה. כמו כן, מערכות אלו מאפשרות ללקוח (חקלאי, בעל המשק) קבלת דיווח סלולארי על ידי שליחת הודעת SMS  והודעת MMS. כלומר, הוא יכול לקבל הודעה על גילוי של מערכת גילוי הפריצה ותמונות ב”זמן אמת” מתוך השטח/מבנה.

קיימת אפשרות שהולכת ומתפתחת של שימוש ברחפנים לצילום. הרחפנים יכולים לצלם שטחים נרחבים ולהעביר את התמונות בזמן אמת באמצעות תקשורת סלולרית או תקשורת Wi-Fi. ניתן לשלוט על מיקומם, גובהם ומהירותם וכך להתמקד בזמן אמת במקומות ואירועים מיוחדים. בנוסף, ניתן לעשות שימוש באמצעי מיגון פיזיים. הם כולליםשערים וגדרות ליצירת מיגון היקפי ומניעת כניסה לשטחים מתוחמים, אמצעי מיגון למערכות מים. כמו כן הם כוללים: מנעולים ורתקים לנעילת מחסנים ומכולות בהם מאוחסן ציוד חקלאי.

תופעה נוספת אשר חקלאים (“דבוראים”) מתמודדים איתה היא גניבת כוורות. לצורך כך, מתקינות חברות המספקות שירותי איתור לווייני מתקני איתור לוויני בכוורות. באמצעות אמצעי האיתור הן מעניקות שירות של מיגון ואיתור כוורות יעיל היות ובמקרה של גניבת כוורת ניתן לעקוב אחר הגנבים ואף לתפוס אותם ולהחזיר את הכוורות. מיגון ואיתור כוורות הפכו להיות פעולות שכיחות בהן נוקטים מגדלי דבורים. הטכנולוגיה המתקדמת  של מיגון ואיתור כוורות הופכת ליעילה תוך כך שנעשה שימוש ברתקים המאפשרים את עיגון הכוורות לבסיסן ומעכבים את גנבי הכוורות.

היות ומשקים חקלאיים מתפרסים על שטחים נרחבים הם משמשים לא אחת כחוות סולאריות המייצרות חשמל על ידי שימוש באנרגיית השמש. חוות סולאריות יכולות להיות מותקנות גם על גגות מבנים חקלאים גדולים (כגון לולים). עם זאת, לא אחת חוות סולאריות הופכות ליעד מועדף לגנבים. מכיוון שלוחות סולאריים הם יקרים וקל לגנוב אותם באופן יחסי, הפכה גניבה מחוות סולאריות לתופעה עימה נאלצים להתמודד בעלי החוות. ניתן למנוע גניבה מחוות סולאריות באמצעות שמירה ואבטחה ובמקבילהתקנת מערכות גילוי פריצה, התקנת מצלמות אבטחה,  גידור היקפי ועוד.

כלבים מאולפים והתמודדות עם גניבה חקלאית

אחת הדרכים היעילות להתמודד עם גניבה חקלאית היא שימוש בכלבים מאולפים. ישנם כלבים מאולפים אשר מיועדים לשימוש בשטחים פתוחים בעוד ישנם כלבים מאולפים אשר ההתמחות שלהם היא בשטחים מגודרים.

כמו כן, קיימות מערכות אזעקה אשר מופעלות באמצעות גלאים אשר מזהים נביחות כלבים. כאשר  הכלב מזהה נוכחות זרה או מאיימת הוא מתחיל לנבוח נביחות מצוקה. הגלאים מתוכנתים להבחין בין סוגי הנביחות ולאתר את נביחות המצוקה. על פי תכנות הגלאים הם מפעילים אזעקה אשר מיועדת להרתיע את הגנב ולשבש את הגניבה. כמו כן, ניתן לתכנת את הגלאים כך שכאשר הכלב מתחיל לנבוח את נביחות המצוקה תישלח הודעה לבעל המשק או לסיירים /מאבטחים המספקים שירותי אבטחה וסיור למניעת גניבות חקלאיות. יעילות הגלאים המזהים נביחות כלב עולה ככל שהכלב נמצא בסביבת כלב או כלבים נוספים. זאת בגלל “התנהגות להקתית”. כלומר, כאשר כלב אחד מזהה מצב מצוקה הוא מתחיל לנבוח נביחות מצוקה. אל נביחותיו מצטרפים הכלבים הנוספים ואלה מגבירים את סבירות איתור הגלאים את מצב המצוקה. עם זאת, יעילות גלאים לזיהוי נביחות כלב תלויה לחלוטין במידת העירנות והתגובתיות של הכלב. לכן, יש לוודא באופן סדיר כי הכלב מתאים למשימתו.

"חוק דרומי" ותרומתו להפחתת גניבות חקלאיות

חוק דרומי אושר בשנת 2008 לאחר מקרה בו חקלאי בשם שי דרומי ירה למוות בפורץ אשר פרץ לחווה שלו. בעקבות הפרשה הזו, הוחלט כי כאשר אדם יורה בפורץ או מסיג גבול, פעולה זו נחשבת כהתגוננות עצמית כל עוד הוא לא צפה את הפעולה מראש ויכול היה להיערך אליה בהתאם ולהימנע מירי או במקרה בו עמדו לרשותו דרכים אחרות לעצור את הפורץ.

ההנחה, שחוק דרומי מסייע להרתעת גנבים מביצוע גניבה חקלאית בשל הידיעה כי הגניבה יכולה לעלות להם בחייהם, איננה מוצאת לה אחיזה במציאות. זאת לנוכח העובדה שהפשיעה החקלאית איננה פוחתת ואף מביאה חקלאים רבים לוותר על עיסוקם החקלאי בשל הנזקים הגבוהים שנגרמים להם בעקבותיה.

סיכום

ההתמודדות עם הפשיעה החקלאית ובכלל זה עם הגניבות החקלאיות, דורשת מלבד החמרת הענישה כלפי העבריינים גם פעילות אינטנסיבית של נוכחות משטרתית והרתעה בשטחים החקלאיים. בצד פעילות זאת שרצוי שתיעשה על בסיס מודיעין איכותי (אשר חלקו נוצר באמצעות הפעילות המבצעית בשטח) ניתן לשלב אמצעים טכנולוגיים ואף כלבים.

אין לראות במאמר, בחלקו או במלואו, ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי.

המאמר נכתב על ידי:

לוגו פורטל סקיוריטיפ בטחון, בטיחות, ביטוח

הנהלת פורטל securiTip

טיפים ומאמרים נוספים לרשותך

מה דעתך על המידע?

תמחור מהיר