אודות securiTip

איך לבחור מצלמות אבטחה לבית ולעסק

בחירת מצלמות אבטחה לבית ומצלמות אבטחה לבית עסק יכולה להיות מאתגרת מאוד. יש מגוון רחב של פרמטרים שצריך להתחשב בהם, כגון צרכים, איומים, סוגים שונים של טכנולוגיות צילום ושידור וידאו, מערכות הקלטה מגוונות ובעיקר סוגים שונים של מצלמות אבטחה לבית ולעסק. בגלל מורכבות התחום ומגוון האפשרויות כדאי לקבל ייעוץ ושירות של מתקין מצלמות אבטחה לבית ולעסק שיודע איך לבחור את המצלמות המתאימות. בנוסף, חייבים לציית להנחיות הרשות להגנת פרטיות שבמשרד המשפטים לגבי התקנת מצלמות אבטחה. להנחיות יש השלכות ספציפיות באשר לבחירה במצלמת האבטחה המתאימה כגון טווח הצילום, זווית הצילום ותיעוד הצילום.

מצלמות אבטחה לסוגיהן השונים

מצלמות אבטחה לבית ומצלמות אבטחה לבית עסק מיועדות ליצור הרתעה ולתעד את המתרחש בגזרת הצילום של המצלמות. ההרתעה יכולה להיות לצורך הרחקה מהמקום של פורצים, גנבים ואף עבריינים המתכוונים לגרום נזק לרכוש ובמקרים מסוימים לפגוע בגוף ונפש. ההרתעה יכולה להתקיים רק מעצם השימוש במצלמות אבטחה ובעיקר מתגובה בזמן אמת למתרחש בגזרת הצילום של מצלמות האבטחה לבית ולעסק. התיעוד, כלומר הקלטת הצילום, נועד לסייע בפענוח מה שהתרחש בעת הצילום. התיעוד נעשה באמצעות שידור של המצלמה אותות של וידאו אל מכשיר הקלטה (CCTV: Closed Circuit Television) ובמצלמות מתקדמות יותר התיעוד נעשה גם במצלמה עצמה (הקלטה בכרטיס זיכרון – SD Card) כך שלא ניתן לשבש את העברת המידע מהמצלמה אל מערכת הקלטת הויידאו. האפשרות היחידה במקרה הזה למנוע את התיעוד היא באמצעות פגיעה פיזית במצלמות האבטחה, אלא שעל מנת לסכל את זה יש מצלמות ממוגנות בפני ואנדליזם והן עומדות בתקן IK-10 שמתייחס למיגון בפני ואנדליזם.

ניתן לעשות שימוש במצלמות אבטחה לצורך אבטחת בית מגורים (בית פרטי, בית משותף ודירה) ולצורך אבטחת בית עסק (חנות, משרד, מפעל, מחסן ועוד), מניעת גניבה ממנו, הגברת הבקרה על העובדים, ייעול ניהול השיווק וגילוי אש.

מגוון מצלמות אבטחה לבית ולעסק

מצלמות אבטחה לבית

מצלמות אבטחה לבית לרוב מיועדות לצלם את הסביבה הקרובה לבית, את הפתחים (חלונות ודלתות) ולעיתים גם את המתרחש בתוך הבית.

שילוב מצלמה בתוך גלאי יכול לספק מידע ב”זמן אמת” באמצעות משלוח אוטומטי של סרטון (Push) כאשר הגלאי (גלאי פנימי או גלאי חיצוני) מגלה תנועה באזור שלו. הסרטון יכול להישלח למוקד ואל בעלי הבית באמצעות אפליקציה. כך שהמידע המצולם מאפשר לצמצם את אזעקות השווא (לפי הסרטון ניתן לדעת אם מתרחש אירוע ואיזה סוג אירוע). המתרחש בתוך הבית יכול להיות חשוב וקריטי כאשר מעוניינים במעקב והרתעת מטפל המספק שירותי טיפול באדם זקן. כך גם לגבי הגברת הבטיחות והביטחון של האדם הזקן בביתו באם הוא חולה אלצהיימר. ניתן לקרוא על שימוש במצלמות אבטחה במיזםבית בטוח למוגבלי ניידות והגיל השלישי“. לעיתים מתקינים מצלמות נסתרות בתוך הבית לצורך מעקב אחר המתרחש בבית כאשר נמצאים בו אנשים זרים ובהיתר (כגון מנקה) וכאשר קיים סכסוך בין בני הזוג. השימוש במצלמה נסתרת חייב להיות בהתאם לחוק שאוסר האזנה נסתרת (יש הבדל בין צילום ללא הקלטת אודיו לבין צילום הכולל הקלטת אודיו). בבתים פרטיים ומשותפים, להם יש בריכה לרחצה, מצלמות אבטחה בשילוב אנליטיקה יכולות למנוע אסונות של טביעת ילדים כאשר הם מגיעים לאזור הבריכה ללא השגחת מבוגר. לשם כך ניתן להגדיר קו וירטואלי, שכאשר הוא נחצה בשעות מסוימות או באנליטיקה מתקדמת כאשר לא מזוהה מבוגר בסמיכות לילד שחוצה את הקו הוירטואלי, מתבצעות פעולות אוטומטיות כגון הפעלת אזעקה, חיוג למספר טלפון, משלוח הודעת SMS וכדומה. לשימת ליבך, כאשר מצלמים במרחב הציבורי חייבים לפעול בהתאם להנחיות הרשות להגנת הפרטיות שבמשרד המשפטים “שימוש במצלמות אבטחה ומעקב ובמאגר התמונות הנקלטות בהןוחייבים להיות מודעים לכך שהאחריות לציות להנחיות מוטלת בעיקר על כתפי המזמין ולא בהכרח על המתקין*. מומלץ להקדיש חשיבה רבה להנחיות אלה כי יש  להן השלכות ספציפיות בכל מקום וסיטואציה, כגון טווח הצילום המקסימלי וזוית הצילום על מנת שלא לפגוע בפרטיות של אנשים אחרים. יש לתת את הדעת בבית משותף לגבי הצילום בשטח המשותף (כגון לובי הכניסה לבית, חדר המדרגות, המעלית, החניון, בריכה, חדר האשפה) כדי לצלם ולהקליט את הצילום אבל מבלי לפגוע בפרטיות.

מצלמות אבטחה לבית עסק

לבתי עסק יש צרכים מגוונים באשר לאבטחה, מניעת גניבה, הגברת הבקרה על העובדים וייעול ניהול השיווק.

מצלמות אבטחה לבית עסק יכולות להשתלב במערך האבטחה הכולל שמירה פיזית על בית העסק (כגון עמדת שומר שיש בה מסכי תצוגה בזמן אמת של המצולם במצלמות האבטחה, שימוש בשירותי מוקד בקרה שיש בו מוקדנים הצופים במסכי התצוגה וש”מוקפץ” להם באופן אוטומטי מסך עם תצוגה של אירוע מוגדר מראש ובהתאם לסדר הפעולות והאירוע יתכן שיוזנק למקום כוח סיור ומשטרה). ניתן למנוע פריצה אל בית העסק כאשר מוגדר קו וירטואלי שמשמש מעין “גדר”. חציית הקו הוירטואלי תפעיל סדרת פעולות מוגדרות מראש וכאשר המידע המצולם מועבר באמצעות וידאו אל מוקד בקרה (מוקד וידאו אנליטי) ניתן אף לדבר ישירות עם המצולמים באמצעות מערכת כריזה/רמולים שמותקנים באתר המוגן, להרתיע אותם, להזהיר אותם, לעכב אותם תוך כדי שיחה וכמובן שניתן להזניק אליהם כוח סיור ומשטרה. ככל שהגילוי על ידי מצלמות האנליטיקה יבוצע רחוק יותר מהאזור המוגן ומוקדם ככל הניתן כך אפשר שחברת הביטוח תקבל את המערך של מוקד אנליטי כתחליף לשומר ובכך תיחסך הוצאה כספית גדולה תוך הגברת ההתייעלות של מערך האבטחה.

מצלמות אבטחה לבית עסק יכולות גם לסייע במניעת גניבה בתוך בית העסק על ידי אורחים, לקוחות ועובדים. לעיתים עצם הנוכחות והידיעה על נוכחות מצלמות אבטחה יכולות להרתיע גנבים מביצוע הגניבה. יחד עם זאת מצלמות האבטחה יכולות להיות “אקטיביות” במניעת גניבה כאשר משולבת בהן אנליטיקה. כך ניתן לקבל חיווי כאשר אובייקט חסר (כלומר, האובייקט אמור היה להימצא במקומו אבל מצלמת האבטחה עם יכולת האנליטיקה כפי שהוגדר לה בכללי האנליטיקה מזהה שהאובייקט איננו נמצא) וכאשר אדם נכנס לאזור אסור לכניסה (הזיהוי יכול להיות על פי הרעיון של “חציית קו וירטואלי”). מצלמות אבטחה ייעודיות, מצלמות POC, מיועדות לצלם את הקופה. כך ניתן לפקח על מי שנמצא בקופה שהוא איננו מעלים כספים או משתף פעולה בהוצאת פריטים מבית העסק ללא תשלום.

מצלמות אבטחה לבית עסק יכולות גם להיות חלק ממערך בקרת הכניסה כאשר יש להן יכולת זיהוי פנים (Face Recognition). כאשר תצלומי הפנים (ברמת אבטחה גבוהה נדרש תצלום תלת מימד כדי למנוע הונאת המצלמה) של מי שמורשה כניסה נמצאים בבסיס הנתונים של מערך מצלמות האבטחה אזי ניתן לפתוח את שערי הכניסה לבית העסק (מפעל, משרד וכדומה) באופן אוטומטי וללא צורך בשימוש באמצעי זיהוי ביומטרי או כרטיסי קירבה. הנתונים הנקלטים במערכת ההקלטה יכולים גם לשמש צורך מעקב נוכחות עובדים ושעות העבודה שלהם.

מצלמות אבטחה לבית עסק יכולות גם לייעל את השיווק הקמעונאי באמצעות ניתוח נתונים סטטיסטיים שהן אוספות. כך אפשר לדעת את כיוון התנועה של הלקוחות, היכן הם מתעכבים, כמה זמן הם מתעכבים, כמה לקוחות נמצאים בית העסק בחתך של שעות וימים, היכן נוצר עומס / תור ארוך מדי וכדומה.

באשר להיבטים של שמירה על פרטיות, בנוסף למוזכר כאן לגבי מגבלות הצילום במרחב הציבורי שתקפות גם לבתי עסק כאשר המצלמות מותקנות כך שהן מצלמות אל מחוץ לתחומי בית העסק עצמו, יש גם הנחיות של הרשות להגנת פרטיות שבמשרד המשפטים המתייחסות לשימוש במצלמות מעקב במקום העבודה ובמסגרת יחסי עבודה“. כאמור, חייבים להיות מודעים לכך שהאחריות לציות להנחיות מוטלת בעיקר על כתפי המזמין ולא בהכרח על המתקין*.

דגשים לבחירת מצלמות אבטחה לבית ולבית עסק

ריכזנו עבורך דגשים לבחירת מצלמות אבטחה לבית העסק, הם מפורטים בסרטון:

מצלמות אבטחה קוויות ואלחוטיות

את מצלמות האבטחה ניתן לסווג לפי סוג התקשורת שלהן: מצלמות אבטחה קוויות ומצלמות אבטחה אלחוטיות. מצלמות אבטחה קוויות הן מצלמות שהמתח מוזן אליהן באמצעות כבלים לסוגיהם השונים, כולל סיבים אופטיים והתשדורת של אותות הוידאו מועברת באמצעותם אל מערכת ההקלטה. מצלמות אבטחה אלחוטיות ניזונות מסוללה או פאנל סולארי צמוד אליהן והן מעבירות את אותות הוידאו באמצעות רשת האינטרנט, תקשורת סלולארית ו– WI Fi. מצלמות אבטחה אלחוטיות חשופות יותר לסיכוני סייבר המסכנים את ה-IOT. סיכוני הסייבר חושפים את העסק לפישינג, ריגול תעשייתי, פריצה פיזית לבית העסק, ניצול ממשק וחדירה למערכות IT, שיבוש, מחיקה וזיוף צילומים והפרת פרטיות העובדים והלקוחות.

סוגי תצורה של מצלמות אבטחה

את מצלמות האבטחה ניתן לסווג לפי התצורה שלהן: מצלמות כיפה (Dome), מצלמות צינור (Bullet), מצלמות גוף (Box) ומצלמות נסתרות.

מצלמות כיפה (Dome)

מצלמות האבטחה מסוג כיפה הן צלמות האבטחה הנפוצות ביותר. הן ייחודיות בכך שהחיפוי העגול שלהן לא מאפשר לדעת להיכן מופנית עדשת המצלמה. עיצובן האסתטי מועדף להתקנתן בקניונים, חנויות, משרדים ובכניסות למבנים.

קיים מגוון רחב של מצלמות כיפה כגון: מצלמות פינתיות, מצלמה בעלת 4 עדשות שמספקת תמונה בזווית של 360 מעלות, מצלמות ממונעות 360 מעלות שמהירותן רגילה ואחרות שמהירותן גדולה יותר (High Speed Dome)

מצלמת כיפה

מצלמות צינור (Bullet)

על פי רוב מצלמות צינור הן מצלמות חיצוניות, כלומר מתאימות לתנאיי חוץ, והן מצלמות גזרה צרה.

מצלמת צינור

מצלמות גוף (Box)

מצלמות אבטחה בתצורת מצלמות גוף הן מצלמות שלרוב צריך להתאים בהן את העדשה לצורכי המקום, מרחק הצילום, תנאי התאורה ועוד. היות שהצילום בהן נעשה בסביבה שמחוץ לאתר המוגן הן צריכות להתאים לתנאיי חוץ ולעיתים להיות מוגנות בפני ונדאליזם. קיים מגוון רחב של מצלמות גוף, הן נבדלות זו מזו על פי יכולת הצילום (יום/לילה או רק יום), סוג הזום (זום דיגיטלי או אופטי), סוגי העדשות (עדשות קבועות או משתנות), סוג הצמצם (צמצם אוטומטי או רגיל), פיצוי תאורה אחורית (BLC) ועוד פרמטרים שמבדילים את מצלמות הגוף זו מזו.

מצלמת גוף

מצלמות נסתרות (מצלמות מוסלקות)

מצלמות נסתרות הן מצלמות שהמצולם לא יודע על קיומן. למצלמות הנסתרות עדשה קטנה מאוד בגודל ראש סיכה (Pin Hol) ולכן ניתן להסליק אותן כמעט בכל מקום וחפץ (כגון תמונה, צעצוע, רהיט, עציץ, עט, גלאי נפח). כך למשל בבית ניתן להסליק את המצלמה הנסתרת בתוך צעצוע כדי לעקוב אחר המטפלת שנשארת לבד עם הילדים או עם ההורה הקשיש. במשרד ניתן להסליק את המצלמה בתוך תמונה התלויה על הקיר כדי לתעד פגישה ולשמור על אותנטיות התנהגות המשתתפים בפגישה שכן הם לא מודעים לכך שהם מצולמים. מצלמות אבטחה נסתרות נבדלות זו מזו לפי רמת הרזולוציה שלהן, רמת רגישותן לאור והעיצוב שלהן.

מצלמות אבטחה ממונעות (PTZ)

מצלמות אבטחה ממונעות נקראות גם מצלמות PTZ. הן מחוברות למנוע בבסיס המצלמה וניתנות לשליטה ממערכת בקרה מרוחקת. השליטה במנוע מאפשרת את הזזתן ימינה – שמאלה (Pan), למעלה – למטה (Tilt) ולבצע זום (התקרבות והתרחקות מהאובייקט המצולם). ניתן לשלוט מרחוק על המנוע באמצעות ממשק אינטרנטי להעברת תקשורת נתונים וניתן להגדיר מראש את תוואי ההזזה שלהן כולל הזום (Presets) באמצעות תוכנת מחשב. ניתן לשלוט ולתפעל אותן גם באמצעות מקלדת נפרדת וג’ויסטיק. מצלמות אבטחה ממונעות בעלות טכנולוגיה מתקדמת יותר יכולות לבצע מעקב אוטומטי (Auto Track) אחר אובייקט שנמצא בתנועה.

מצלמת PTZ

מצלמות אבטחה אינפרא אדום (IR)

המיוחד במצלמות אבטחה מסוג מצלמות אינפרא אדום (IR: Infra Rred) שהן מאפשרות צילום בלילה גם בתנאיי תאורה נמוכים עד חושך מוחלט ובטווחים משתנים בהתאם לעוצמת ההארה של נוריות האינפרא אדום המובנית בתוך המצלמה. הנוריות (Leds) מאירות את שטח הצילום בתאורת אינפרא אדום שאיננה נראית לעין בן אדם. מרחק התאורה במצלמות אינפרא נקבע על פי כמות, סוג ואיכות הלדים המותקנים במצלמה. עם זאת ניתן להגדיל את טווח הצילום באמצעות שימוש בפנסי אינפרא אדום שאינם מותקנים במצלמה אלא הם מותקנים בנפרד ממנה. את יכולות הצילום מסווגים על פי הסטנדרט EN-IEC-62674-4 לפי שלושה פרמטרים: טווח גילוי, טווח צפייה וטווח זיהוי. מצלמות אינפרא אדום יכולות לצלם גם ביום. בדרך כלל המחיר של מצלמות אינפרא אדום גבוה יותר ממצלמות ללא יכולת צילום בלילה. מרבית מצלמות האינפרא אדום יכולות לצלם בתנאי לילה רק בשחור/לבן, אבל קיימות מצלמות מקצועיות יותר שמצלמות בצבע גם בלילה

מצלמות אבטחה אינפרא אדום נבדלות זו מזו במגוון פרמטרים כגון: כמות וגודל הלדים (טווח הארה), גודל ואיכות העדשה, מצלמה חיצונית או פנימית, מצלמת IP או מצלמה אנלוגית.

מצלמות אבטחה אינפרא אדום (IR)

מצלמות אבטחה תרמיות

מצלמות תרמיות לאבטחה מתבססות על קליטת קרינה תת-אדומה (IR) שנפלטת מכל עצם בעל טמפרטורה מעל לאפס המוחלט. בתחומי האבטחה המרחבית המצלמות התרמיות מאפשרות איתור תנועה במרחקים גדולים ללא השפעה של גורמי אור וסביבה (אבק, ערפל, מיסוך עשן). בתחומי האבטחה הנקודתית המצלמות התרמיות מאפשרות לזהות חפצים מוסלקים בטווחים קרובים למצלמה. בתחומי הבטיחות המצלמות התרמיות מאפשרות גילוי מוקדם מאוד של שריפה כאשר מתחילה האש בטווח של עד 3 ק”מ מהמצלמה.

מצלמת אבטחה תרמית

סוגי טכנולוגיית צילום ושידור של מצלמות אבטחה

את מצלמות האבטחה ניתן לסווג לפי טכנולוגיית הצילום והשידור שלהן: מצלמות אבטחה אנלוגיות, מצלמות  רשת (מצלמות  IP), מצלמות HD-SDI מצלמות HD-TVI.

מצלמות אבטחה אנלוגיות ומצלמות רשת (מצלמות IP)

הטכנולוגיה האנלוגית נחשבה עד לאחרונה (שלהי 2018) כטכנולוגיה מיושנת שאבד עליה הקלח. זאת מכיוון שהרזולוציה של מצלמות האבטחה האנלוגיות הייתה נמוכה בהשוואה למצלמות ה-IP שהחלו להתפתח במהירות. עם זאת שיפורים טכנולוגיים שהתרחשו צמצמו את הפער כך שכמעט ואין הבדל באיכות הצילום שלהן. אבל קיימים הבדלים בסיסיים ביניהן. מצלמות אבטחה אנלוגיות צורכות מתח ומעבירות את אותות הוידאו על גבי כבלים ייעודיים (כבלי קואקס) או באמצעות סיבים אופטיים. מצלמות אבטחה IP נזונות ממתח המועבר באמצעות כבלי רשת כגון Poer Over Ethernt: POE ובאמצעות טכנולוגיית ePoE שמאפשרת לחבר מצלמת IP באמצעות כבל רשת אחד למרחק של מאות מטרים (עד 800 מטר) ללא צורך בחיבור אביזרים נוספים בדרך. העברת הוידאו למערכת ההקלטה נעשית באמצעות כבלי הרשת PoE, או רשת מקומית (LAN) ברזולוציה גבוהה מאוד. כל מצלמת IP מקבלת כתובת IP חיצונית או פנימית משלה והיא מאפשרת ביצוע זום דיגטלי גם דרך הסמארטפון. בעוד שמצלמות רשת (מצלמות (IP צורכות רוחב פס גדול, המצלמות האנלוגיות עושות שימוש בכבלים קואקסיאליים שאינם דורשים חיבור לרשת האינטרנט

מצלמות אבטחה בטכנולוגיית HD-SDI

טכנולוגיית HD-SDI מאפשרת לקבל תמונה באיכות ורזולוציה גבוהה.  HD מציין  High Definition)) חדות גבוהה של התמונה. SDI מציין (Serial Digital Interface) כלומר ממשק דיגיטלי. במצלמות HD-SDI וגם במצלמות  IP משתמשים בשיטת שידור הנקראת Progressive scan . בשיטה הזו משודרת התמונה במלואה מהמצלמה אל מכשיר ההקלטה (DVR) ומתקבלת תמונה חלקה ללא כל פגמים. שיטת שידור זו עושה שימוש ברוחב סרט כפול. השידור הוא דיגיטלי במלואו ולא אנלוגי. בעוד ששידור אנלוגי יכול להיות חשוף לרעשים בשידור, שידור דיגיטלי מבטיח חסינות גבוהה יותר בפני רעשים. השידור הדיגיטלי נעשה על גבי כבל קואקסיאלי, כגון כבל RG59. מבחינת המתקינים יתרון שיש לטכנולוגיית HD-SDI על פני טכנולוגיית הרשת (מצלמות (IP הוא שטכנולוגיית HD-SDI מתבססת על התשתית של המצלמות הסטנדרטיות, ובכך נחסכת מהם הסיבוכיות הכרוכה בהתקנת מצלמות רשת, שמצריכה הבנת רשת ה-IP, הבנת Firewalls וכדומה.

במקומות בהם קיימת תשתית של כבל קואקסיאלי, שימוש במצלמות HD-SDI יהיה עדיף ומשתלם יותר לעומת השימוש במצלמות רשת. במקרים של התקנות חדשות, שיש בהם מספר רב של מצלמות ולא ניתן להשתמש בתשתית ה– Ethernet   הארגונית, כלומר נדרשת תשתית יעודית Ethernet או קואקסיאלית, אזי שתי הטכנולוגיות (HD-SDI, IP) יכולות לבוא בחשבון. לזכות מצלמות HD-SDI יעמדו תמיד פשטות ההתקנה והתחזוקה לעומת התקנת מצלמות רשת.

מצלמות אבטחה בטכנולוגיית HD-TVI

טכנולוגיית HD-TVI מאפשרת העברת וידאו דיגיטלי ברזולוציות גבוהות (עד 2 מגה פיקסל) על גבי כבלי קואקס למרחק של עד 500 מטר. השידור של מצלמות אבטחה בטכנולוגיית HD-TVI על גבי כבלי קואקס מתבצע באופן דו כיווני. לכן במצלמות ממונעות PTZ ניתן להעביר פקודות פיקוד למצלמת ה- PTZ על גבי הכבל הקואקסיאלי, ועל גבי אותו הכבל ניתן להעביר את הוידאו אל מערכת ההקלטה (DVR). השידור על גבי הכבל הקואקסיאלי הינו דיגיטלי במלואו ולא אנלוגי כפי שנעשה בין מצלמה אנלוגית לבין מערכת ההקלטה .(DVR) השידור הדיגיטלי על גבי כבל קואקסיאלי מבטיח חסינות גבוהה יותר מאשר באמצעות כבלי רשת ומאפשר קבלת תמונת וידאו נקייה מהפרעות.

תמיכה בתקן ONVIF

תקן ONVIF הינו תקן שנועד ליצור סטנדרטיזציה של ממשק מוצרי אבטחה פיזית המבוססים על רשת האינטרנט (IP). כך מתאפשר לכל המוצרים העומדים בתקן ONVIF לעבוד ביחד גם אם הם יוצרו על ידי יצרנים שונים. זה מאפשר למתקינים ולמשתמשי הקצה לשלב את הפתרונות האפשריים שיש במוצרי אבטחה פיזית המבוססים על רשת האינטרנט (IP) בפתרון אחד. כלומר, לא “נתקעים” עם הכרח לרכוש מוצרים רק של יצרן מסוים בגלל תלות בממשק מסוים, אלא קיים מגוון רחב של אפשרויות בלתי מוגבלות כי הממשק עומד בתקן שיוצר סטנדרטיזציה.

המונח ONVIF מציין Open Network Video Interface Forum.

מצלמות אבטחה פנימיות וחיצוניות

את מצלמות האבטחה ניתן לסווג לפי ההתאמה שלהן לשימוש פנימי או חיצוני: מצלמות אבטחה פנימיות ומצלמות אבטחה חיצוניות. מצלמות אבטחה חיצוניות הן מצלמות שמתאימות לשימוש בתנאיי האקלים השוררים בחוץ (שמש, שלג, גשם שיורד באופן ישיר על המצלמה) ובתנאיי סביבה (לחות, אבק, סופות חול). העמידות של המצלמות מסווגת לפי קריטריונים של רמת עמידות בפני מים ואבק. כל המצלמות ברמת עמידות IP64-69 אטומות לחלקיקים, כלומר אבק לא נכנס למצלמה. רמת האטימות של המצלמות למים:

מצלמות ברמת עמידות IP64 אטומות בפני השפרצת מים במשך 5 דקות.

מצלמות ברמת עמידות IP65 אטומות בפני סילון מים במשך 15 דקות.

מצלמות ברמת עמידות IP66 אטומות בפני סילון מים עוצמתי במשך 3 דקות.

מצלמות ברמת עמידות IP67 אטומות בפני טבילה במים בעומק 1 מטר.

מצלמות ברמת עמידות IP68 אטומות בפני טבילה במים בעומק מעל 1 מטר.

מצלמות ברמת עמידות IP69 אטומות בפני סילון מים עוצמתי בטמפרטורה גבוהה.

ייעוץ ושירות של מתקין להתקנת מצלמות אבטחה

מכיוון שבענף המתח הנמוך אין לעת עתה רגולציה המסדירה את העיסוק בהתקנת מצלמות אבטחה, קיימים בו לא מעט “חאפרים”. כדי לסייע לך בבחירת מתקין מצלמות איכותי רכזנו עבורך טיפים שימושיים שיסייעו לך לבחור מתקין מצלמות אבטחה איכותי. המתקין הוא זה שיציע לך את מגוון האפשרויות שיש במצלמות אבטחה או שהוא יציע לך את המצלמות בהן הוא בחר עבורך. הידע המקצועי שלו, הבקיאות שלו בעדכונים ויכולת ההבנה שלו את הסיכונים והצרכים שלך הם שיעמדו בבסיס שיקוליו.

מתקין מצלמות אבטחה בהתקנה

שלבים בבחירת מצלמות אבטחה

שלב ראשון – הגדר את האיומים (איזה מענה צריך לתת. כגון: אבטחה מרחבית או מניעת גניבה) והצרכים שלך (צילום והקלטה) כגון: צילום לצורך זיהוי פנים (Face Recognition), או צילום לצורך זיהוי לוחית רישוי רכב (License Plate Recognition), טווחי הצילום הנדרשים, צילום יום/לילה, יום ולילה, צילום שחור לבן או צבע, נפח הקלטת הוידאו הנדרש במערכת ההקלטה.

שלב שני – אפיין את תנאיי הסביבה (כגון סביבה חיצונית או פנימית, תנאיי מזג האוויר במהלך השנה), את התשתית להעברת המתח ואותות הוידאו (כגון תשתית קיימת, אין תשתית, תשתית כבילה קואקסיאלית, תשתית אינטרנט, Wi Fi, LAN).

שלב שלישי – אפיין את תנאיי התאורה (חלשה, בינונית, חזקה, תאורה לטווח קצר, תאורה לטווח בינוני ותאורה לטווח ארוך, תאורה אחורית: Back Light) וסיכוני הסנוור ביום ובלילה.

שלב רביעי – אפיין את מערכת הצילום ומערכת הקלטת וידאו. הגדר את סוג המצלמות, תצורת המצלמות המתאימה, מיקום המצלמות (התייחס גם להנחיות הרשות לשמירת הפרטיות שבמשרד המשפטים). הגדר את מערכת ההקלטה (כגון DVR או NVR, מערכת הקלטה היברידית, נפח ההקלטה, שיטת שמירת המידע המוקלט, וידאו אנליטיקה) ואת המוניטורים המתאימים לרזולוציית הצילום של מצלמות האבטחה המתוכננות.

שלב חמישי – תכנן אפשרות שימוש באפליקציה לסמארטפונים.

שלב שישי – בחירה במצלמות האבטחה המתאימות לבית או לבית העסק (כגון תצורת המצלמות, סוג טכנולוגיית הצילום ושידור הוידאו) ובמערכת ההקלטה הנותנת מענה אופטימלי לצורכי הקלטת הוידאו ובהתאם לתקציב של הלקוח.

אבטחת המידע המצולם במצלמות האבטחה

מצלמות אבטחה עלולות ליצור “פירצה” במערך האבטחה בעקבות איומי סייבר. קיימות מצלמות אבטחה שבהן היצרנים השאירו באופן מובנה בתהליך הייצור שלהן “דלת אחורית” כדי שהם יוכלו לעקוב אחר ביצועי המצלמות ולשפר בהתאם. עם זאת יש האקרים שלמדו לזהות את “הדלת האחורית” ולהיכנס דרכה למערך האבטחה המצולם ולעיתים אף למערך האבטחה הפיזי (כגון בקרת כניסה). איומי הסייבר כוללים אפשרות לביצוע ריגול תעשייתי, לחדור לפרטיות של העובדים והדיירים, לחשוף קניין רוחני, לפריצה פיזית למבנה, לניצול ממשקי המצלמות וחדירה למערכת ה- IT לשיבוש, מחיקה וזיוף צילומים.

מצלמות האבטחה צריכות לתת מענה מיטבי לצרכים אלה. בנוסף, צריך לתכנן את אבטחת “שרשרת הוידאו” מהמצלמה אל מערכת ההקלטה, ממערכת ההקלטה אל הענן וגם בטלפון הנייד באפליקציה. כמו כן, צריך לבחון או לתכנן את אבטחת הענן.

 

סיכום

לסיכום, בחירה במצלמות אבטחה לבית ולעסק כרוכה בניתוח הצרכים והאיומים, בהתאמת סוגי מצלמות האבטחה ומערכת הקלטת הוידאו באופן המיטבי למסקנות העולות מהניתוח והאפיון ובהתאם לתקציב הלקוח. המענה צריך לכלול גם התייחסות לסיכוני הסייבר לאורך כל “שרשרת הוידאו” מהמצלמה ועד לענן כולל באפליקציית הלקוח בסמארטפון. בנוסף, תכנון מערך האבטחה באמצעות מצלמות אבטחה לבית ולעסק, תכנון התקנת מצלמות האבטחה ותיעוד הצילום המתקבל מהן חייבים להיות בהתאם להנחיות הרלוונטיות של הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים. יש להנחיות אלה השלכות על הבחירה בסוג מצלמות האבטחה לבית ולעסק.

המאמר נכתב על ידי:

טיפים ומאמרים נוספים לרשותך

מה דעתך על המידע?

תמחור מהיר